Mutfağımdaki SırlarYemek Tarifleri

Tarhana Nasıl Yapılır ?Tarhana Çorbası, dünyanın ilk “hazır” çorbasıdır. Türkler tarafından icat edilmiştir. Yazın taze sebzeleri, yoğurdu, unu karıştırıp kuruturlar, kışın ise bu karışımdan çorbalar yaparlardı. Uzun zamanlar geride kaldı, ama bu lezzetli çorba hala pişirilmekte. Kışın, çocuklar “hastalanmamak için” kahvaltıda onlarla beslenirdi. Çorba için Tarhana hamuru hazırlanır, birkaç gün ekşitilir ve güneşte kurutulur. Sonra bu kurumuş hamur toz haline getirilir. Tarhana çorba olmak için hazır.

Tarhananın İçindekiler :

  • 2 soğan
  • 2 domates
  • 2 kırmızı biber
  • zeytin yağı
  • 10 yemek kaşığı doğal yoğurt
  • 7 gr maya
  • 2 yemek kaşığı kuru ot (nane, maydanoz veya kekik)
  • un

Sebzeleri 20 dakika kaynatın veya kabuklarını soyduktan sonra bir blenderden geçirin.

Sebzeleri yoğurt, maya, yağ ve otlar ile karıştırın ve hamur sertleşene kadar yavaş yavaş un ekleyin. Bazı ev hanımları da mayalanma sürecini hızlandırmak için hamura haşlanmış nohut ekler. Hamur pürüzsüz hale geldiğinde, plastik veya cam bir kaseye koyun ve kağıtla örtün. Fermantasyon yaklaşık 7 gün oda sıcaklığında gerçekleşmelidir. Hamuru her gün kontrol ettiğinizden emin olun, yoğurun. Çok cıvık olursa daha fazla un eklemeniz veya karıştırmayı kolaylaştırmak için ayırmanız gerekebilir. Hamur artık şişmiyorsa, fermantasyon durmuştur. 4-5 gün sonra hamurun tadı ekşi, mayalandıktan sonra tekrar tatlı hale gelecektir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın