Yiyecekleri Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli ?
Zararlı bakterilerin yayılmasını ve büyümesini durdurmak için yiyecekleri güvenli bir şekilde hazırlamak çok önemlidir.Kendinizi ve ailenizi zararlı bakterilerin yayılmasından korumaya yardımcı olacak bazı adımlar atabilirsiniz.

Ellerinizi yıkayın

Elleriniz bakterileri mutfağa ve yiyeceklere kolayca yayabilir. Ellerinizi daima sabun ve ılık suyla iyice yıkamanız önemlidir:

 • yemek hazırlamaya başlamadan önce
 • et, kümes hayvanları ve sebze gibi çiğ yiyeceklere dokunduktan sonra
 • tuvalete gittikten sonra
 • çöp kutusuna dokunduktan sonra
 • evcil hayvanlara dokunduktan sonra

Ellerinizi de iyice kurulamayı unutmayın çünkü ıslak eller bakterileri daha kolay yayar.

Tezgahları temiz tutun

Yemek hazırlamaya başlamadan önce tezgahlar, mutfak eşyaları ve doğrama tahtaları temizdir. Çiğ et, kümes hayvanları, yumurta veya sebzeler onlara dokunmuşsa, bunları iyice yıkamanız gerekir.

Materyal üzerinde bakteri üremesini önlemek için bulaşık bezlerini ve kurulama bezlerini düzenli olarak değiştirmelisiniz.

Çiğ yiyecekleri yenmeye hazır yiyeceklerden ayırın

Et, balık ve sebze gibi çiğ yiyecekler, dokunarak çok kolay yayılabilen zararlı bakteriler içerebilir:

 • diğer yiyecekler
 • tezgahlar
 • doğrama tahtaları
 • bıçaklar

Çiğ yiyecekleri salata, meyve ve ekmek gibi yenmeye hazır yiyeceklerden uzak tutmalısınız. Bunun nedeni, bu tür yiyeceklerin siz onları yemeden önce pişirilmemesi, dolayısıyla yiyeceklere bulaşan bakterilerin ölmemesidir.

Bakterilerin yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için:

 • et, balık veya sebze gibi çiğ yiyeceklerin diğer yiyeceklerle temas etmesine izin vermeyin
 • Önce iyice yıkanmadıkça, çiğ yiyecek hazırlamak için kullandığınız bir kesme tahtası veya bıçak kullanarak yemeye hazır yiyecekler hazırlamayın.
 • Çiğ et, balık veya sebzelere dokunduktan sonra ve başka bir şeye dokunmadan önce ellerinizi iyice yıkayın.
 • Çiğ et veya balıkları örtün ve diğer yiyeceklere dokunamayacakları veya damlayamayacakları bir yerde buzdolabının alt rafında saklayın
 • pişirmeden önce çiğ eti yıkamayın
 • Ambalaj üzerinde ‘yemeye hazır’ olarak tanımlanmadıkça sebzeleri yıkayın, soyun veya pişirin
Etiketi kontrol edin

Kullanacağınız her şeyin doğru bir şekilde saklandığından (herhangi bir saklama talimatlarına göre) ve hiçbir yiyeceğin ‘son kullanma’ tarihinin geçmediğinden emin olmak için yiyecek etiketlerini okumanız önemlidir.

Çabuk patlayan yiyeceklerin etiketinde genellikle yiyecekleri ne kadar süre saklayabileceğinizi ve buzdolabında saklanması gerekip gerekmediğini belirten saklama talimatları bulunur.

Bu tür yiyeceklerin daha uzun süre taze kalmasına yardımcı olmak için genellikle özel ambalajları vardır. Ama onu açtığınızda hızla sönecektir. Bu nedenle saklama talimatları, ambalaj açıldıktan sonra gıdanın ne kadar süre saklanacağını da söyler. Örneğin, etiketin üzerinde ‘açıldıktan sonra iki gün içinde yiyin’ ifadesini görebilirsiniz.

Tarihlere göre kullan

Ayrıca, hızlı patlayan yiyeceklerin üzerinde ‘son kullanma’ tarihlerini de göreceksiniz. Zararlı bakteriler içerebileceğinden, yiyecek güzel görünse ve koksa bile, ‘son kullanma’ tarihinden sonra yiyecek kullanmamalısınız.

Tarih öncesi en iyisi

Çoğu gıdada işaretlenmiş olan ‘en iyi’ tarihler, güvenlikten çok kalite ile ilgilidir.Bu tarih bittiğinde bu, yiyeceğin zararlı olacağı anlamına gelmez ancak tadı, rengi veya dokusu bozulmaya başlayabilir.

Bunun bir istisnası, yumurtlandıktan sonra 28 günden fazla olmayan bir son tarihi olan yumurtalardır. Bu tarihten sonra yumurtanın kalitesi bozulur ve eğer herhangi bir salmonella bakterisi varsa, bunlar yüksek seviyelere çoğalabilir ve sizi hasta edebilir.

Bir yumurtayı son kullanma tarihinden sonra kullanmayı planlıyorsanız, onu yalnızca tamamen pişeceği yemeklerde kullandığınızdan emin olun, böylece hem sarısı hem de beyazı bir kek veya haşlanmış yumurta gibi katı olur. .

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın