Ayran ( Milli İçeceğimiz )
Yoğurt , uzun bir geçmişe sahiptir. orta Asya’ya  kadar uzanır ve  hayvancılıkla uğraşan atalarımızın  bulduğu bir yiyecektir.

Çok önemli bir yiyecek olan yoğurt ingilizce başta olmak üzere bir çok dilde yoğurt ismi aynen kullanılır. ne yazık ki biz bu değerin farkında değiliz. Ayranı bırakıp cola ve benzeri birçok zararlı içeceği ayrana tercih ettik. Ülkemizde cola içildiği kadar ayran içilse hayvancılık başta olmak üzere çok şeyin yapı taşları değişir. Ve bu kadar hastalıklar olmaz.

Milli içeceğimiz ayran

Atalarımız tatlının yanına ayran verirlerdi. Ayran tatlıdaki şekeri kontrol eder. Şimdi baklavanın yanına bile cola verir olduk, her kez şeker komasına girsin diye. Bayramda cola, ramazanda cola, iftarda cola, doğum günü cola, misafir gelir cola, misafirliğe gidilir eli boş gitmeyelim diye cola , öğlen cola yemeği cola, akşam yemeği cola, cola , cola….

Sütün bazı bakterilerce mayalanması sonucu yoğurt elde edilir. Bu bakteriler, sütün içerisinde bulunan şekerin fermante olmasına neden olarak, laktik asit üretilmesini sağlar.

Üretilen bu laktik asit daha sonra sütün içerisindeki protein ile reaksiyona girerek, yoğurdun bildiğimiz halinin oluşmasını sağlamaktadır. Herhangi bir hayvanın sütünden yoğurt elde etmek mümkündür fakat en sık kullanılan türü, inek sütünden elde edilen yoğurttur. Yoğurt, yüzyıllar boyunca, insanlığın favori yiyeceklerinden biri haline gelmiştir.

Günümüzde dahi restoranlarda, evlerde yani yemek yiyebileceğiniz her yerde yoğurtla karşılaşabilirsiniz. Yoğurt her zaman sofralarda kendine bir yer bularak popülerliğini korumuştur.

Sağlıklı içeceğimiz ayran

Yoğurdun bu kadar tercih edilen bir yiyecek olması, belki bir çoğumuzun farkında olmadığı faydaları sayesinde olmuştur. İster atıştırmalık ister yemeğin yanında bir ilave olsun, yoğurt her zaman bize besin değeri açısından oldukça zengin faydalar sunmaktadır.

Yoğurt ayrıca çok yönlü bir yiyecektir. Yoğurdu sade tüketebilir, içine çeşitli meyveler ya da kuru yemişler atabilir veya yemeklerinizin üstünü yoğurtla süsleyebilirsiniz. Birçok faydası olan bu mucize yiyeceği, günlük hayatımızda sık sık tüketiyor olabiliriz, fakat birçoğumuz yoğurdun gerçek faydaları ve avantajları hakkında herhangi bir şey bilmeden tüketiyoruz.

Bu faydaları bilsek de bilmesek de, yoğurdun insan sağlığını birçok yönden olumlu etkilediği bir gerçek. Genel olarak oldukça faydalı bir yiyecek olarak adlandırılsa da, yoğurdun tam olarak neye iyi geldiğini bilmemek, büyük bir kayıptır.

Geleneksel içeceğimiz ayran

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın