Balmumu mumlarının ve aromaterapinin faydaları
Mumlar sırların sessiz tanıkları, sessiz dostça konuşmalar, samimi itiraflardır. Sadece evi değil aynı zamanda bilinci de aydınlatarak zevk ve rahatlık akorlarını hissetmenizi sağlar. Ancak arı balmumundan yapılan doğal mumlar sadece gün ışığında bile zevkimizi yansıtan şık bir dekor unsuru olamaz. Balmumu mumlarının benzersiz iyileştirici özellikleri vardır!

MUM: BİYOGRAFİ

İlk mumlar 3 bin yıldan daha uzun bir süre önce eski Mısır’da hayvansal yağ ve yağlı balıklardan yapılmaya başlandı. Bunlar, fitilin içine daldırıldığı küçük sıvı yağ kaplarıydı.

Mısır’daki mumlar

Romalılar papirüsü yağa batırdılar, bu da katılaşarak malzemenin daha uzun süre yanmasına izin verdi. Çinliler ve Japonlar fitil için pirinç kağıdı kullandılar ve Amerikan yerlileri çam reçinesinden mum yaptılar.
Orta Çağ’da arı balmumu mumları ortaya çıktı. Yağdan farklı olarak, balmumu kurum ve hoş olmayan bir koku yaymaz, parlak ve eşit bir şekilde yanardı. Ancak balmumu elde etmek zordu, pahalıydı ve sadece aristokrasi ve kilise için kullanılıyordu. 1850’de parafin, petrolden ve şeylden icat edildi. Mumlar artık herhangi bir cüzdan için mevcut. Bununla birlikte, parafin mumlarının kullanımının insan sağlığı için güvensiz olduğu kanıtlanmıştır.

PARAFİN MUMLARI ZARARLI NEDİR?

Kanserojen ve toksik, yandığında benzen ve toluen salgılarlar. Benzen, güçlü bir alerjik etkiye sahiptir. Genel toksik zehir – toluen – zehirlenmeye, endokrin bozukluklarına neden olur, verimliliği düşürür, merkezi sinir sistemi hücrelerinde birikir. Bu tür mumlarda bulunan dietil ftalat baş dönmesine, solunum ritmi bozukluklarına, baş ağrısına ve mide bulantısına neden olur. Sık maruz kalındığında ise sinir ve solunum sistemini etkiler ve kanser oluşumuna katkıda bulunur. Listelenen maddeler özellikle hamile kadınlar ve çocuklar için tehlikelidir.

Parafin mumlarının birçok başka dezavantajı da vardır:

Söndürürken, yoğun ve güçlü bir koku ile sigara içerler,
• hoş olmayan ve dokunulamayacak kadar yağlı,
• çabuk, loş bir şekilde yanarlar,
• sık sık yakılamazlar ve hava spreyi olarak kullanılamazlar.

Parafin mumlarının havalandırmalı bir odada haftada 2-3 defadan fazla olmamak üzere 30 dakika kullanılması tavsiye edilir. Akşam boyunca onların buharını solumak, birkaç saat ikinci el sigara içmek gibidir.
Pek çok modern parafin mumuna en iyi alternatif gerçek balmumudur. Sadece güvenli değil, aynı zamanda kullanışlıdırlar!

BEESWAX NEDİR?

Arılar, petek yapmak için özel balmumu bezleriyle balmumu üretirler. Balmumu böcekleri hücrelerinde bebeklerini büyütür ve bal depolar. En yüksek kalitede mum, hücreleri olgun balla kapatmak için kullanılan balmumu kapaklarından elde edilir. Arıcı, balı dışarı pompalamadan önce bu kapakları keser. Bu balmumu güzel sarı renktedir ve bal gibi kokar.
Balmumu, 300’den fazla farklı bileşik içerir. Mineraller, propolis, reçineler, polen karışımı, A vitamini, betakaroten, vb. İçerir.
Balmumu açık sarıdan sarı-kahverengiye kadar bulunur ve karakteristik, çok hoş bir kokuya sahiptir. Kesikte veya kırılmada, ince kristal yapı ile mattır.
Balmumu oda sıcaklığında sertleşir ve 38-40 ° C’de yumuşar ve her şekle girebilir. 70-73 ° C’de mum sıvı hale gelir.

BALMUMU MUMLARINA NEDEN İHTİYACINIZ VAR?

1. Doğal mumlar sağlığınız için iyidir!

Balmumu mumlar tamamen doğal, çevre dostu bir üründür. Doğanın iyileştirici gücüne sahipler. Mum yanarken antimikrobiyal enzimler, tıbbi eter taşıyıcılar salgılar – evdeki hava temizlenir. Bu, özellikle bir viral grip salgını sırasında faydalıdır. Mum bileşenleri patojen mikropları yok eder ve bağışıklığı artırır.

Doğal “inhalasyon” sırasında mum mumunun etkisi:
• antimikrobiyal,
• antiinflamatuar,
• yatıştırıcı,
• ısınma,
• analjezik,
• adsorban.

2. Arıcılık mumları dayanıklıdır!

Mum neme karşı dayanıklıdır ve en ufak bir değişiklik yapmadan çok uzun süre kalitesini kaybetmeden saklanabilir. Balmumu tabakası ısıtıldığında ve soğutulduğunda çatlamaz. Bu tür mumlar, duman ve hoş olmayan kokular olmadan eşit şekilde yanar, yüzmez ve sigara içmez. Ellerde yağ kalmaz. Benzer parafin ürünlerinden daha uzun süre kullanılabilirler. mumlar

3. Doğal aromaterapinin tadını çıkarıyorsunuz!

Balmumu mumlarının yapay olarak kimyasallarla kokulandırılmasına gerek yoktur. Mum aroması sinir sistemimiz üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Derin bir huzur ve rahatlama elde edersiniz, olumsuz duygulardan kurtulur, sakinleşir ve rahatlarsınız. Bal ve polenin narin, tatlı kokusu yazın güzel çağrışımları ve anılarını çağrıştırır. Doğal aromaterapi, yaratıcı faaliyeti harekete geçirir, bilinçaltını rahatlatır, durumun analiz ve sezgi gerektiren görevleriyle baş etmeye yardımcı olur.

4. Doğal bir mum özel bir hediyedir!

Kesinlikle her aileye uzun zamandır beklenen mutluluk, barış ve refah getirecek! Böyle bir mumun ateşi, biriken negatif, gerilim ve diğer “enerji israfını” yakabilir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.