Cızlama , Akıtma , Krep TarifiCızlama , Akıtma , Krep farklı isimlerde de söylense aynı şeylerdir. Yörelere göre isim değişikliği olmakta, yapılış tarzı ve sunum şeklinde değişiklikler olmaktadır.

Cızlama ( krep ) için Malzemeler :

500 gr. un,
1 tatlı kaşığı maya,
1 çay kaşığı tuz,
1 yumurta,
1,5 bardak su.

İçine :

Tereyağı, bal, maydanozlu peynir vs… konulmaktadır.

Tereyağlı cızlama – krep

Cızlama Tarifi :

Unu, tuzu ve mayayı derin bir kabın içine koyun. Azar azar su ilave edip karıştırarak akıcı olacak şekilde bir hamur elde edin.

Hazırladığınız akışkan haldeki hamurun üzerini temiz nemli bir bez ile örterek 1 saat kadar dinlenmeye bırakın.

Saçta pişirecekseniz; saçın üzerine bir kaşık hamur döküp yayın ve iki tarafını da pişirin.
Ocakta pişirecekseniz; tercihen teflon bir tavaya bir miktar yağ sürüp ısıttıktan sonra bir kaşık hamuru döküp iki tarafını da kısık ateşte pişirin.
Tereyağı ile sıcak olarak servis yapın.

Krep çeşitleri
Cızlama – krep – akıtma

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın