Epsom Tuzu Nedir, Epson Tuzu Kullanımı, Epson Tuzunun FaydalarıEpsom Tuzu Nedir

İngiltere, Surrey, Epsom’da acı bir tuzlu su kaynağı olarak adlandırılan Epsom tuzu aslında tuz değil, aynı zamanda doğal olarak ortaya çıkan saf magnezyum ve sülfat mineral bileşiğidir. Uzun zamandır birçok rahatsızlık için doğal bir çare olarak bilinen Epsom tuzu, birçok güzellik, ev ve bahçecilikle ilgili kullanımın yanı sıra çok sayıda sağlık yararına sahiptir.

Araştırmalar, magnezyum ve sülfatın hem cilt yoluyla kolayca emildiğini, hem de Epsom tuzu banyolarının ilgili sağlık yararlarından yararlanmanın kolay ve ideal bir yolunu yaptığını göstermiştir. Magnezyum, vücutta 325’in üzerinde enzimin aktivitesinin düzenlenmesi, iltihaplanmanın azaltılması, kas ve sinir fonksiyonuna yardımcı olmak ve arter sertleşmesini önlemeye yardımcı olmak gibi birçok rol oynar. Sülfatlar besin maddelerinin emilimini iyileştirir, toksinleri temizler ve migren baş ağrısını hafifletir.

EPSOM TUZU KULLANMANIN SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDIR?

Epsom tuzunun harikaları yüzlerce yıldır iyi bilinmektedir ve diğer tuzların aksine, vücudu, zihni ve ruhu rahatlatabilen faydalı özelliklere sahiptir. Sayısız sağlık yararından bazıları sinir sistemini gevşetmek, cilt problemlerini iyileştirmek, sırt ağrısını ve ağrı kesicileri yatıştırmak, kas gerginliğini hafifletmek, kesikleri iyileştirmek, soğuk algınlığı ve tıkanıklığı tedavi etmek ve vücuttan toksinleri almaktır. Stres ve stres ile ilgili sorunları hafifletmenin en basit yollarından biri, birkaç bardak  Epsom  Tuz içeren sıcak su dolu bir küvete batırmaktır. Epsom tuzunun kayda değer faydalarından bazıları şunlardır:

Stresi azaltır ve vücudu rahatlatır

Stres magnezyum gövdesini boşaltır ve adrenalin seviyesini yükseltir. Ilık suda eritildiğinde, Epsom tuzu cilt tarafından emilir ve vücuttaki magnezyum seviyesini yeniler. Magnezyum, beynin içinde sakin ve rahatlama hissi veren, ruh halini yükselten bir kimyasal olan serotonin üretmeye yardımcı olur. Araştırmalar, magnezyumun, hücrelerde üretilen enerji paketleri olan ATP (adenozin trifosfat) üretimini teşvik ederek enerji ve dayanıklılığı da arttırdığını göstermektedir.Uzmanlar, Epsom tuzu ile haftada en az üç kez banyo yapmanın daha iyi görünmenize, daha iyi hissetmenize ve daha fazla enerji kazanmanıza yardımcı olduğuna inanıyor. Magnezyum iyonları ayrıca, adrenalinin etkilerini azaltarak, sinirlenmeyi rahatlatmanıza ve azaltmanıza yardımcı olur. Rahat bir his yaratır, uyku ve konsantrasyonu arttırır, kasların ve sinirlerin düzgün çalışmasını sağlar.

Ağrı ve kas kramplarını hafifletir

Bir Epsom tuz banyosunun ağrıyı azalttığı ve inflamasyonu hafiflettiği ve böylece ağrıyan kasların, bronşiyal astımın ve migren baş ağrılarının tedavisinde faydalı olduğu bilinmektedir. Ek olarak, kesiklerin iyileştirildiği ve doğumda ağrıyı azalttığı bilinmektedir. Kalın bir Epsom tuzu karışımını sıcak suyla karıştırın ve rahatlatmak için uygulayın. Ağrıyan, yorgun (ve kokan) ayaklarınızı yarım bardak Ultra Epsom Tuzumuzla suya batırmayı deneyin. Epsom tuzu cildi yumuşatır ve ayak kokusunu bile etkisiz hale getirir.

Kasların ve sinirlerin düzgün çalışmasını sağlar

Araştırmalar, Epsom tuzunun vücudunuzdaki elektrolitlerin düzenlenmesine yardımcı olarak kasların, sinirlerin ve enzimlerin düzgün çalışmasını sağladığını göstermektedir. Magnezyumun, vücudunuzdaki elektriksel darbelerin ana iletkeni olarak görev yapan kalsiyumun uygun kullanımında da kritik olduğu bilinmektedir.

Arterlerin ve kan pıhtılarının sertleşmesini önlemeye yardımcı olur.

Epsom tuzunun kalp sağlığını iyileştirdiğine ve kan dolaşımını iyileştirerek, arterlerin elastikiyetini koruyarak, kan pıhtılarını önleyerek ve ani kalp krizi ölüm riskini azaltarak kalp hastalıkları ve felçleri önlemeye yardımcı olduğuna inanılıyor.

İnsülini daha etkili hale getirir

Uygun magnezyum ve sülfat seviyeleri vücutta insülinin etkinliğini arttırır ve diyabet riskini veya şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir.

Kabızlık giderir

Çok sayıda çalışma, Epsom tuzunun kabızlığı tedavi etmek için kullanılabileceğini göstermiştir. Dahili olarak alındığında, Epson tuzu, kolon temizliği için detoksifikasyon maddesi olarak işlev görür. Tuz bağırsaklardaki suyu artırarak müshil gibi davranır ve kabızlıktan geçici bir rahatlama sağlayabilir. Ancak, Epsom tuzlarının bir doktorun görüşü olmadan kabızlığı gidermek için kullanılmaması gerektiği kesinlikle uyarılmaktadır.

Vücuttaki toksinleri yok eder

Epsom tuzundaki sülfatlar, toksinlerin ve ağır metallerin hücrelerden atılmasına yardımcı olur, kas ağrısını hafifletir ve vücudun zararlı maddeleri yok etmesine yardımcı olur. Cildiniz çok gözenekli bir zardır ve banyo suyunuza doğru mineraller eklemek, aslında vücudunuzdan tuzu çeken ters osmoz adı verilen ve bununla birlikte zararlı toksinleri tetikleyen bir işlemi tetikler. Detoksifiye eden bir banyo için en az haftada bir kez Ultra Epsom Tuzumuzu iki bardak küvetteki suya ekleyin ve 10 dakika bekletin.

EPSOM TUZUNUN BAZI KULLANIMLARI NELERDIR?

İster rahatlatıcı bir ıslanma isterseniz, güzelliğinizi zahmetsizce arttırmak isteyin, Epsom tuzunu günlük rutininizin bir parçası haline getirmek, yaşam tarzınıza büyük bir iyilik katabilir. Epsom tuzunun sayısız sağlık faydasını yaşamak için, ılık bir banyoya 2 bardak Ultra Epsom Tuzu ekleyerek ve en az 12 dakika bekleterek, rahatlatıcı, stres giderici Epsom tuzu banyolarını haftada üç kez kullanın. Cildinizi nemlendirmenin faydası için 1/2 bardak zeytinyağı veya bebek yağı ekleyin.Sabunların tuzlarının etkisine müdahale edeceğinden sabun kullanmayın. Daha sonra yaklaşık iki saat dinlenmeye çalışın. Artrit eklemleriniz varsa, eklemlerde tıkanmayı önlemek için Epsom tuzu banyosundan sonra bunları mümkün olduğunca hareket ettirin.

Ayak banyosu için, ılık su haznesine 1/2 bardak Epsom tuzu ekleyerek yorgun ayakları şımartın. Rahatlayın ve 20 dakika boyunca ayakları ıslatın. İsterseniz, bir ponza taşı kullanarak tüm nasırları ovalayın. Ayakları kurulayın, ardından shea veya hindistancevizi yağı gibi en sevdiğiniz doğal nemlendiricinize iki damla nane esansiyel yağı ekleyin ve nemi kilitlemek için iyice ovalayın. Hamileyseniz veya sağlık sorunlarınız varsa, Epsom tuzlarını kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Epsom Tuz Kullanımı: SAĞLIK

Sporcunun ayağı: Sporcunun ayağının semptomlarını hafifletmek için ayaklarınızı bir Epsom tuzu banyosuna batırın.

Kıymıkları çıkarın: Kıymayı çıkarmak için etkilenen cilt bölgesini Epsom tuzu banyosuna batırın.

Ayak tırnağınızdaki mantarı tedavi edin: Etkilenen ayak parmaklarınızı günde üç kez bir avuç Epsom tuzu ile karıştırılmış sıcak suyla ıslatın.

Burkulmaları ve morlukları yatıştırın: Sıcak bir banyoya 2 bardak Epsom tuzu ekleyin ve burkulma ve çürüklerin ağrı ve şişliklerini azaltmak için ıslatın.

Gut rahatsızlığını hafifletmek: Gut hastalığının rahatsızlığını giderin ve bir leğene 2-3 çay kaşığı Epsom tuzu ekleyerek ve etkilenen ayağı / eklemin içine batırarak inflamasyonu azaltın. Su rahat olduğu kadar sıcak olmalıdır. Yaklaşık 30 dakika bekletin.

Epsom Tuz Kullanımı: GÜZELLİK

Ölü deriyi dökmek : Duşta veya banyoda, bir avuç Epsom tuzu ile bir çorba kaşığı banyoya veya zeytinyağını karıştırın ve tüm cildinize sürtün ve yumuşatın. İyice durulayın.

Peeling Yüz Temizleyici: Yüzünüzü temizlemek ve cildinizi aynı anda peeling yapmak için, düzenli bir temizleme kreminizle yarım çay kaşığı Epsom tuzu karıştırın.Cilde nazikçe masaj yapın ve soğuk suyla durulayın.

Siyah noktaları uzaklaştırın: Yarım bardak kaynar suya bir çay kaşığı Epsom tuzu ve 3 damla iyot ekleyin. Bu karışımı pamuklu topla siyah noktalara uygulayın.

Ayak kokusunu giderin : Yarım fincan Epsom tuzu ılık suyla karıştırın ve kötü kokuyu, ağrılı ayakları yatıştırmak ve pürüzlü cildi yumuşatmak için ayaklarınızı 10 dakika bekletin.

Saç spreyi çıkarın: 1 galon su, 1 bardak limon suyu ve 1 bardak Epsom tuzu ekleyin. Karışımı örtün ve 24 saat bekletin. Ertesi gün, karışımı kuru saçınıza dökün ve normal şekilde şampuanlamadan önce 20 dakika bekletin.

Saç volumizer: Eşit parçalar derin kremi ve Epsom tuzu birleştirin ve bir tavada ısıtın . Ilık karışımı saçlarınızdan geçirin ve 20 dakika bekletin. İyice durulayın.

Epsom Tuz Kullanımı: KONUT

Banyo karolarını temizleyin : Eşit parçaları karıştırın Epsom tuzu ve sıvı bulaşık deterjanı ve banyo karolarında fırçalayın.

Sümüklü böcekleri önleyin: Sümüklü böcekleri önlemek için iç giriş noktalarına veya yakınına Epsom tuzu serpin.

Elde yıkama olarak: Epsom tuzunu bebek yağı ile karıştırın ve etkili bir el yıkama için lavabonun yanında tutun.

Çamaşır makinelerinde deterjan birikimini temizleyin: Makine haznesini sıcak suyla doldurun, Epsom tuzu ekleyin ve deterjan birikimini çözmek için bir çalkalama / ıslatma / çalkalama işlemi yapın (lütfen özel talimatlar için makinenizin kullanım kılavuzuna bakın).

Epsom Tuz Kullanımı: BAHÇE

Ev bitkilerinizi gübreleyin: Çoğu bitki, sağlıklı kalmak için magnezyum ve kükürt gibi besleyicilere ihtiyaç duyar ve Epsom tuzu, çoğu bitki gıdalarında (azot, fosfor, potasyum) birincil besinleri daha etkili hale getirir. Ev bitkilerinizi, çiçeklerinizi ve sebzelerinizi beslemek için haftada bir kez Epsom tuzu serpin.

Çimlerinizi yeşil tutun: Toprağa eklendiğinde, magnezyum sülfat kristalleri, sararma yapraklarının ve bitkilerde yeşil renk kaybının (magnezyum klorofil molekülünde önemli bir elementtir) önlenmesine yardımcı olan hayati besinler sağlar. Bir galon suya 2 çorba kaşığı Epsom tuzu ekleyin ve çimleri sağlıklı ve yeşil tutmak için çimlerinize serpin.

Böcek ilacı spreyi: Bitki zararlılarına karşı güvenle ve doğal olarak kurtulmak için bahçenizde ve bahçenizde Epsom tuzları kullanın.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın