Hatay MutfağıMedeniyetler şehri’ olarak anılan Hatay, doğu ve batı arasında bir köprü görevi üstlenmiştir. Türkiye toprakları içinde en eski yerleşim yerlerinden biridir. Bu özelliğiyle de tarihi boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Binlerce yıllık tarihin bir getirisi olarak kültürel birikimi de oldukça geniş olan şehir, arasında bulunduğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin özelliklerini kendine has bir üslupla yorumlar.
Hatay mutfağında da durum farklı değildir. Şehrin gerek tarihi birikimi gerekse de coğrafi özellikleri mutfak kültüründe de kendini hissettirmektedir. Bu durum ise Hatay’ı adeta ziyafetler şehrine dönüştürmüştür.
Hatay mutfağını en basit şekilde anlatmak gerekirse Türk mutfağı ve Arap mutfağının bir karışımıdır. Ortadoğu ve Akdeniz arasında kültürel bir geçiş bölgesi olan şehir, asırlar boyu ev sahipliği yaptığı halkların ve verimli topraklarının da katkısıyla zengin bir mutfak kültürü gelişmiştir.
Bunca kültürden etkilenmesine rağmen Hatay mutfağının en belirgin özelliği, yemeklerin kendine has yöntemlerle hazırlanmasıdır. Baharat ve ekşi bu mutfağın olmazsa olmazıdır. Et ya da sebze ağırlıklı olduğu söylenemez.
Her ikisi de aynı oranda kullanılır. Ancak zeytinyağı ve zeytinyağlıların önemli bir yer tuttuğu söylenebilir. Yabani otlar, tariflerde sık kullanılır. Kekik ve fesleğen bunlardan en yaygın olanlarıdır. Öte yandan iç ve kuyruk yağları da Hatay mutfağına ait tariflerde fazlaca kullanılır.
Hatay Mutfağında :
Soğuk Mezeler
Cevizli Biber
Zahter Salatası
Patatesli Köfte
Humus
Bakla Ezmesi
Tuzlu Yoğurt
Patlıcanlı Yoğurtlama
Turplu Tarator
Patlıcan Salatası( Abugannüç)
Çökelek Salatası
Yumurta Öccesi
Pilav ve Dolmalar
Biberli Kimyonlu Bulgur Pilavı
Mercimekli Bulgur Pilavı
Firikli Aş
Kuru Dolma
Tuzlu Yoğurtlu Kabak Dolması
Yaprak Sarması
Balık, Etli ve Sebzeli Yemekler
Şıhılmıhşe
Sakız Murcu
Arap Kebabı
Çevirme
Tepsi (Sini) Kebap
Kabak Boranisi
Şeyh Mualla
Etli Aşür
Katıklı Ekmek ve Börekler
Zahter Halilli Ekmek
Katıklı Ekmek
Kaytaz Böreği
Biberli Ekmek
Bayram Semirseği (Sembüsek)
Oruklar
Ekşi Aşı
Naneli Oruk
Darabalı Oruk
Zeytinyağlı Tepsi Oruğu
Kömbetli Oruk
Tatlılar ve Kurabiyeler
Ağızlı Kadayıf
Burma Künefe
Kabak Ezmesi
Kaymaklı Künefe
Peynirli Künefe
Hurmalı Kurabiye
Kete
Kömbe
Külçe
Mamul

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın