Saray Sarması BaklavaCevizli Saray Sarması Baklava Nasıl Yapılır?

Hazırlamış olduğunuz ince yufkaları üst üste yerleştirin ve tam ortadan hizalayarak bölün. İki parça yufkayı da birbirinin üstüne koyarak küçük kareler halinde kesin. Oklavanızı yufkanın uç kısmına koyun ve dört kat yufkanın ucunu oklava yardımı ile iki parmak kadar daha da aşındırın. Yufkanın üzerine ceviz koyduktuktan sonra dört kat yufkanızı rulo şeklinde sarın. Ardından tekrar oklavanızı yufka ucuna koyup bir kat daha tekrar yufka sarın.

Oklavanın iki ucundan da bastırarak ruloyu sıkıştırın. Yufka rulo halini aldığında hafifçe kenarını büzüştürerek oklavanızı aradan çıkarın. Aynı işlemi diğer yufkalar üzerinde de uygulayın. Rolu haline getirdiğiniz yufkaları bıçak yardımı ile dilim dilim kesin. Ardından dilimleri tepsiye dizin. Dizdiğiniz tepsiden ayrı olarak başka bir tepsi yardımı ile dilim dilim olan baklavaların üzerine bastırarak yassılaştırın. Erittiğiniz yağı tepsinizde kuru yer kalmayacak kadar tepsi üzerinde gezdirin.

190 derece önceden ısıttığınız fırına tepsinizi yerleştirin ve ortalama 20 dakika pişirin. Tepsi içindeki yağı bir kaba süzdükten sonra tepsinizi tekrar fırına yerleştirin ve 20 dakika daha pişirin. Fırından tepsinizi aldığınızda yağı tamamen süzdükten sonra hazırladığınız şerbeti baklavanızın üzerine dökün ve şerbetin çekmesini bekleyin. Dillere destan Saray Sarması Baklavanız hazır, servis yapabilirsiniz. 1 adet Saray Sarması Baklava ortalama 252 kaloridir.

Saray sarması baklava

Cevizli Saray Sarması Baklava İçindekiler

Hazırlanmış olan yufkalar
300 gr çekilmiş ceviz içi
200 gr erimiş tereyağı

Şerbeti için; 500 gr toz şeker,400 gr su, yarım limonun suyu.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın