Lök Tatlısı
Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde yapılan ve 300 yıllık geçmişe uzanan ve saray sofralarının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer aldığı ifade edilen lök tatlısı, “lökhane” adlı işletmede gelecek kuşaklara taşınmaya çalışılıyor.

Kemaliye’de özellikle kış günlerinde vücuda enerji sağlayabilmesi için tasarlanmış bir üründür. Yörede yetişen beyaz dut kurusu ve gene yöreden elde edilen cevizlerin taş dibeklerde uzun süre dövülerek macun kıvamına gelmesiyle elde edilen tatlı bir üründür. İçinde dut kurusu ve cevizden başka hiç bir madde bulunmamaktadır. Lök yapımında dut ve ceviz oranıyla taş dibekte dövülme süresi ürün açısından çok önemlidir. Ürünler tamamen geleneksel yöntemlerle üretilerek tüketiciye sunulmuştur.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın