Domates ‘ in Faydaları
Organik Domates Neden Daha İyi ?
Azot yönünden zengin kimyasal gübreler eklenmediğinden,  organik domatesler, besin değeri düşük olan bir ortamda üretilmektedir.  Bu organik domateslerde quercetin ve kaempferol gibi aşırı antioksidan oluşumuna yol açar . Hepimizin bildiği gibi, antioksidanlar sağlık için iyidir ve kalp hastalıklarını azaltmada yardımcı olur. Ayrıca, kimyasal bazlı domates yetiştiriciliği, büyük miktarda böcek ilacı ve böcek ilacı içeren domateslerin püskürtülmesini içerir. Domates, dünya çapında oldukça püskürtülen bir üründür. Bu nedenle, birçok organik yiyecek sevdalısı , organik olanları yediklerinde kimyasal kirlenmeden korunduklarına inanır . Tabii ki, Organik tarım çevre için de iyidir!

Antioksidan Ajan

Domates karotenoid ve bir antioksidan olan likopen büyük miktarda içerir kansere neden olan serbest radikallerin yutulması oldukça etkilidir.  Bu fayda ketçap gibi ısıl işlem görmüş domates ürünlerinden bile elde edilebilir. Domateslerdeki likopen, kansere karşı savunur ve  bir araştırmaya göre, prostat kanseri ile mücadelede etkili olduğu gösterilmiştir .  Başka bir çalışma, likopenin prostat ve meme kanseri hücrelerinin büyümesini önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.  Bir hayvan çalışmasının sonuçları Likopen böbrek hücre kanserini önleme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.

Domatesin faydaları

Zengin Vitamin ve Mineral Kaynağı

Tek bir domates günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık% 40’ını sağlayabilir .  C vitamini, serbest radikallerin vücudun sistemlerine zarar vermesini önleyen doğal bir antioksidandır. Ayrıca bol miktarda A vitamini, potasyum ve demir içerir . Potasyum sinir sağlığını korumada hayati bir rol oynar ve demir normal kan dolaşımını sürdürmek için esastır. Kan pıhtılaşması ve kanamayı kontrol altına almak için gerekli olan K Vitamini de domateslerde bol miktarda bulunur.

Kalbi korur

Domates içindeki likopen serum lipid oksidasyonunu önler, böylece kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu bir etki yapar.  , domates ve domates suyu düzenli bir tüketimi kandaki LDL kolesterol ve trigliseritler seviyelerini azaltır .  Bu lipitler , kardiyovasküler hastalıklarda anahtar suçlular ve kan damarlarında yağların birikmesine neden olurlar.

Sigara İçiminin Etkisi

Domateslerde kumarik asit ve klorojenik asit, sigaralarda bulunan ana kanserojen olan nitrozaminlere karşı savaşır . A vitamininin yüksek miktarlarda bulunduğunun, kanserojenlerin etkilerini azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca,  yapılan bir araştırma , domateslere kırmızı rengini veren likopenin kanserin önlenmesinde de yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Vizyon geliştirin

Domateslerde bulunan A Vitamini, vizyonun iyileştirilmesine ve gece körlüğünü ve maküler dejenerasyonu önlemeye yardımcı olur. A Vitamini, vücutta aşırı miktarda beta-karotenden oluşabilen güçlü bir antioksidandır. Serbest radikallerin olumsuz etkileri nedeniyle ortaya çıkan birçok görme sorunu ve güçlü bir antioksidan olan A vitamini bunların önlenmesine yardımcı olabilir.

Sindirimde Yardım

Domates hem önleyerek sağlıklı sindirim sistemini tutmak kabızlık ve ishal . Ayrıca sarılığı önler ve toksinleri vücuttan etkili şekilde çıkarır. Ayrıca, bağırsakları yığınlandırabilen ve kabızlık semptomlarını azaltabilen çok miktarda lifleri vardır . Sağlıklı bir lif miktarı, düz sindirim kaslarında peristaltik hareketi uyarmaya ve gastrik ve sindirim suyunu salmaya yardımcı olur. Bu, bağırsak hareketlerinizi düzenler, böylece genel sindirim sağlığınızı iyileştirir ve sağlık sorunlarına karşı korunmanıza yardımcı olabilir

Düşük Hipertansiyon

Her gün bir domates tüketmek , yüksek tansiyon olarak da bilinen hipertansiyon gelişme riskini azaltır .  Bu kısmen domateslerde bulunan etkileyici potasyum seviyelerinden kaynaklanıyor. Potasyum bir damar genişleticidir, yani kan damarlarındaki ve arterlerdeki gerilimi azaltır, böylece kan dolaşımını arttırır ve hipertansiyonu ortadan kaldırarak kalp üzerindeki stresi azaltır .

Diyabeti Yönet

Yapılan bir araştırma , günlük domates tüketiminin tip 2 diyabetin oksidatif stresini azalttığını gösteriyor .

Cilt bakımı

Domates sağlıklı dişler, kemikler, saçlar ve cildin korunmasında yardımcı olur. Domates suyunun topikal uygulamasının şiddetli güneş yanıklarını tedavi ettiği bile bilinmektedir . Günlük tüketim cildi UV kaynaklı eritemeye karşı korur . Yaşlanma karşıtı ürünlerin hazırlanmasında üst sıralarda yer alıyorlar . Ayrıca, bileşenlerden biri olarak domates içeren hiperhidrozun (aşırı terleme) tedavisi için terlemeyi önleyici bir terkip .

Safra Taşlarını Önleyin

Domates, C vitamini için iyi bir kaynaktır ve safra kesesi taşlarından rahatlama sağlamaya da yardımcı olabilir . Birçok kronik hastalığa ve kanser türüne karşı etkinliklerini kanıtlamak için çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Domateslerin antioksidan özellikleri, ketçap ve püreler gibi işlenmiş gıdalardan da elde edilebilir. Günlük domates tüketimi, vitamin ve mineral ihtiyacını karşılar ve vücut üzerinde genel bir koruyucu etki yapar.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın