Sumak Sağlık Faydaları
Sumak , hem mutfak hem de tıbbi kapasitede kullanıldığı için 11. Yüzyıl’a dayanan belgelenmiş, uzun bir geçmişe sahiptir. C vitamini ve potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi minerallerle dolu, yenmesi zor doğal bir sağlık yararı profiline sahiptir. Sadece çarpıcı bir renkle harika bir tada sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda sağlığınıza kesinlikle sağlıklı bir katkı sağlıyor, bu yüzden bir fırtına hazırlayın ve harika bir şey yaratın: sumak deneyimine sahip misiniz ?

sumak bitkisi

Sumak sağlık Faydaları :

1. Antioksidan
Flavonoidleri ve polifenolleri ile C vitamini bağışıklık sistemini güçlendiren Sumac, vücudumuzda kalp hastalığı ve kanser gibi sağlık sorunları yaratabilecek serbest radikalleri etkisiz hale getirme yeteneğine sahiptir. Bu antioksidan yeteneği ayrıca yaşlanma belirtilerini azaltmada yardımcı olur.

2. Anti-enflamatuar
Sumaktaki anti-enflamatuar özellikler, kurumuş baharatları diyetinize mükemmel bir katkı sağlar. Kalp hastalığı, felç ve artrit, cilt döküntüleri ve iltihaplanma, idrar yolu enfeksiyonları ve solunum sorunları gibi durum riskini azaltmak.

3. Antimikrobiyal
Sumak’ın doğal olarak oluşan antimikrobiyal aktiviteleri olan bileşikleri olduğu bilinmektedir. Araştırmalar, Salmonella bakterileri de dahil olmak üzere bir dizi patojene karşı çalıştığını göstermiştir. İçinde bulunan zengin suda çözünür tanenler, antimikrobiyal özellikleri nedeniyle iyi belgelenmiştir ve orta çağlardan beri bu faydalar için kullanılmaktadır.

4. Mantar önleyici
Sumak, insan patojenlerine karşı mantar önleyici mücadele yeteneklerine sahiptir. Bir çalışmada, hırıltı ve öksürüğe neden olan bir akciğer enfeksiyonu olan Aspergillozun tedavisine yardımcı olduğu gösterilmiştir.

5. Kan şekeri düşürücü
Bu kurutulmuş toz, diyabet ve ön diyabet için kan şekeri seviyelerinin yönetiminde de rol oynayabilir. Tüketimden sonra insülin seviyelerinde önemli bir düşüş olduğunu gösteren çalışmalarla, diyabetin yönetimine yardımcı olmak için umut verici bir baharattır.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın