Fıstık Köfte ( Adana Usulü ) TarifiAdana Usulü Fıstık Köftesi İçin Malzemeler :

  • 500 gr. ince (köftelik) bulgur
  • Un
  • 1 adet yumurta
  • Yoğurt
  • Tereyağı
  • Sarımsak
  • Zeytinyağı
  • Pul biber, Kuru nane, karabiber, tuz

Adana Usulü Fıstık Köftesi Tarifi:

500gr. ince bulguru geniş ve hafif çukur bir tencere ya da tepsi içine döküp, üzerine tamamını örtecek kadar sıcak su ekleyiniz. (Su, bulgurun hizasını geçmemeli, tam hizasında olmalıdır.) Üzerine yarım çay kaşığı karabiber ve 1 çay kaşığı tuz ilave edip ağzını kapatarak 20 dk. dinlenmeye bırakın. Yumuşayan bulguru, Adana Usulü Fıstık Köfte’yi yoğuracağınız kaba aktarıp ılıyana kadar havalandırarak karıştırın. Daha sonra üzerine 1 yumurtayı kırıp Adana Usulü Fıstık Köfte‘yi yoğurmaya başlayabilirsiniz. Bulgur ve yumurta bulamaç haline gelince üzerine un ilave edin. Ne çok cıvık ne de çok katı olacak hale gelene kadar un ilav ederek yoğurmaya devam edin. Adana Usulü Fıstık Köftesi gereken kıvamı aldığında ellerinizdeki hamuru temizleyin ve bir kaseye su koyun. Ellerinizi ara ara ıslayarak Adana Usulü Fıstık Köftesi içinden aldığınız küçük parçaları avcunuzun içinde sıkın. Böylelikle hamura “yer fıstığı” şekli vereceksiniz ki Adana Usulü Fıstık Köfte adını burdan almaktadır. Fıstık Köfteleri’ni döktükten sonra, geniş bir tenceredeki kaynar suya atıp orta ateşte haşlanmaya bırakın. Adana Usulü Fıstık Köftesi haşlanırken, siz de isteğinize bağlı miktarlarda yoğurt ve ezilmiş sarmısağı biraz tuz ile çırpın. Bu esnada ara sıra Adana Usulü Fıstık Köftesi‘ni kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Dişinize yapışmayacak ve aynı zamanda fazla yumuşak olmayacak kıvam aldığında Adana Usulü Fıstık Köftesi‘ni ocaktan alıp süzgeçli kaşık yardımıyla süzerek sudan çıkarın ve geniş bir cam kaba boşlatın. Onlar biraz kendini çekerken siz de bakır sos tavasında isteğinize bağlı miktarda sosluk terayağını eritin. Eriyen tereyağının yanmasına mahal vermeden zeytinyağı gezdirin ve yağ kızmaya yüz tuttuğunda pul biber ve kuru naneyi ekleyin. Baharatlar kızınca hemen ocaktan alın. Bir kenarda hazırladığınız sarmısaklı yoğurdu Adana Usulü Fıstık Köftesi‘nin üzerine gezdirin ve en son olarak kızgın sosu ekleyip, kaşık yardımıyla nazikçe karıştırın. Adana Usulü Fıstık Köftesi servise hazır!

Adana Usulü Fıstık Köftesi’nin Püf Noktaları:

  • Bulgura yumurtayı eklemeden evvel, bulgurun ılımış olmasına özen gösterin zira aşırı sıcak bulgur yumurtayı pişirebilir, unu topaklandırır.
  • Adana Usulü Fıstık Köftesi karışımına şekil verirken avcunuzun içinde fazla sıkmayın. Zira haşlanırken dağılmasına neden olabilir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın