Hafızanızı korumaya yardımcı olan 7 yiyecek1. RENKLİ SEBZE VE MEYVELER

Yemeklerinizde yeşillikleri (ve kırmızılar, sarılar, maviler ve diğer tonlar) tercih edin. Üretmek, güçlü bir beyin takviyesi sağlayan besinler, vitaminler ve minerallerle doludur. Beyaz bile olsa her renkteki bitkilerden alınan yiyecekler, Alzheimer hastalığına katkıda bulunan iltihabı azaltmaya yardımcı olur .

2. SU

Beyniniz yaklaşık% 80 sudur. Yeterince nemlendirilmemesi beyin sisine neden olabilir . Araştırmalar, sadece% 2 susuz kaldığınızda hafıza ve dikkat gerektiren görevlerdeki performansın düştüğünü göstermiştir. Ve beyniniz susuz kaldığında hacimce küçülebilir.

3. TURPGİLLER

Brokoli, Brüksel lahanası, lahana ve diğer turpgiller, DNA onarımına güçlü bir şekilde yardımcı olan sülforafan içerir. Ayrıca homosisteini düşüren folat ve karotenoidlerde de yüksektir. Bu amino asidin yüksek seviyeleri bilişsel düşüş ve bunama ile bağlantılıdır.

4. MEYVELER

Acai, ahududu ve yaban mersini, vücuttaki serbest radikallerin neden olduğu tahribatı azaltan ve beyne sayısız fayda sağlayan antioksidan bakımından yüksektir. Bir çalışmada, daha fazla çilek tüketen insanlar yaşlandıkça 2.5 yıla kadar daha düşük bir bilişsel düşüş oranı yaşadılar.

5. OTLAR VE BAHARATLAR

Araştırmalar, otlar ve baharatların güçlü hafıza arttırıcılar olabileceğini göstermektedir. Örneğin, biberiye ve adaçayı hafızayı geliştirdiği ve bunama ile ilişkili bilişsel gerilemeden koruma sağladığı bulunmuştur. Ve tarçının yaşlı erişkinlerde çalışma belleğini geliştirdiği bulunmuştur.

6. YAĞLI BALIK

Yabani somon, sardalya ve uskumru gibi yağlı balıklar sağlıklı yağlardır . Omega-3 yağ asitleri ve özellikle bu yağ asitleri, EPA ve DHA olmak üzere iki tipte en iyi beyin sağlığı için çok önemlidir. Artan kanıtlar, daha yüksek EPA ve DHA seviyelerinin demans insidansının azalması ve bilişsel yavaşlamanın daha yavaş olması ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

7. KURUYEMİŞ

Fındık yemenin, biz yaşlandıkça beyin gücünü arttırdığı bulunmuştur. 55 yaşın üzerindeki yaklaşık 5.000 kişiyle yapılan bir çalışmada, günde en az iki çay kaşığı fındık yemek, hafızayı ve bilişsel işlevi, fıstık yemeyen insanlara kıyasla% 60 oranında artırdı. Journal of Alzheimer Hastalığı dergisinde ortaya çıkan ayrı bir çalışmada , Alzheimer hastalığına yakalanmak üzere yetiştirilen farelere ya standart diyet ya da cevizle takviye edilmiş besinler verildi. Çalışma süresince, standart diyeti yiyen fareler hafıza eksikliğine ve öğrenme yeteneğine sahipken, ceviz yiyen fareler hafıza ve öğrenme yeteneğinde önemli bir gelişme gösterdi.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın