Fıstık ( Yer Fıstığı ) Yağı Sağlık FaydalarıBirkaç farklı fıstık yağı türü vardır. Her biri farklı teknikler kullanılarak yapılır:

  • Rafine fıstık yağı: Bu tür rafine edilir, ağartılır ve kokusu giderilir, bu da yağın alerjenik kısımlarını ortadan kaldırır. Fıstık alerjisi olanlar için tipik olarak güvenlidir. Genellikle restoranlar tarafından tavuk ve patates kızartması gibi yiyecekleri kızartmak için kullanılır.
  • Soğuk preslenmiş fıstık yağı : Bu yöntemde yer fıstığı ezilerek yağı dışarı atılır. Bu düşük ısılı işlem, doğal fıstık aromasının çoğunu ve rafine etmekten daha fazla besini korur.
  • Gurme fıstık yağı: Özel bir yağ olarak kabul edilen bu tür, rafine edilmemiş ve genellikle kavrulmuş olup, yağa rafine yağdan daha derin, daha yoğun bir tat verir. Tavada kızartmalar gibi yemeklere güçlü, cevizli bir lezzet vermek için kullanılır.
  • Yerfıstığı yağı karışımları: Yer fıstığı yağı genellikle benzer bir tada sahip ancak soya fasulyesi yağı gibi daha ucuz bir yağla harmanlanır. Bu tür tüketiciler için daha ekonomiktir ve genellikle yiyecekleri kızartmak için toplu olarak satılır.

Yerfıstığı Yağı Nedir?

Yerfıstığı yağı ve Yerfıstığı yağı gibi diğer isimlerle de bilinen yerfıstığı yağı , yemek pişirmede yaygın olarak kullanılan ve yer fıstığından elde edilen bir tür bitkisel yağdır . Rafine, rafine edilmemiş, kavrulmuş ve soğuk pres dahil olmak üzere, besin değerleri ve sağlık yararları açısından küçük farklılıklar içeren bir dizi çeşidi vardır . Genelde insanlar fıstık yağını, verdiği ilginç lezzet, özellikle kavrulmuş çeşidi ve birçok yağ türünden daha sağlıklı olduğu için yemeklerinde kullanırlar. 

Yer fıstığı yağı en çok Çin ve Vietnam, Laos ve Kamboçya gibi Güneydoğu Asya ülkeleri de dahil olmak üzere Asya kültürlerinde kullanılmaktadır.

Yer fıstığı yağının sağlık yararlarının çoğu, diğerleri arasında oleik asit, stearik asit, palmitik asit ve linoleik asit gibi çeşitli yağ asitlerinden gelir. Dengesiz yağ asitleri seviyeleri sağlığınız için tehlikeli olabilirken, yer fıstığı yağı, yer fıstığında bulunan diğer vitaminler, mineraller ve organik bileşiklerin sağlık yararlarına ek olarak sağlığınızı çeşitli şekillerde artırabilecek çok güvenli bir dengeye sahiptir. 

Kullanımlar

Yer fıstığı tüketimi küresel olarak büyük oranlarda değişmektedir, bu nedenle ticari ürünler çeşitlidir ve genellikle yerel olarak bulunur. Yer fıstığı, fıstık ezmesi , kavrulmuş fıstık, fıstık yağı, fıstık sosu, fıstık reçeli, fıstık sütü , yer fıstığı unu, fıstık aperatifleri (tatlı ve tuzlu barlar) ve fıstık peyniri benzeri çeşitli ürünlere dönüşmüştür . Dünyanın her yerinde çiğ yer fıstığı tüketimi gerçekleşmektedir. Fıstık yağı, diğer bitkisel yağlarda olduğu gibi, sabunlaştırma işlemi ile sabun yapımında kullanılır. Bu yağ aynı zamanda sırt masajı yağı olarak da etkilidir .

Fıstık Yağı Beslenme

 USDA’ya göre yer fıstığı yağı  yemek kaşığı başına 120  kalori (14  gram ) içerir. Aynı zamanda  ‘iyi’ yağlar olan ve hastalık riskini azaltan tekli doymamış  ve  çoklu doymamış yağlar içerir  . Ayrıca  , ölçülü olarak en iyi tüketilen bir miktar doymuş yağ içerir  . 

Yer fıstığı yağı, derin kızartmanın yanı sıra karıştırarak kızartma, kavurma ve fırınlama için uygun kabul edilir. Iowa  Eyalet Üniversitesi tarafından yapılan diğer yağlarla yapılan karşılaştırmalara göre  , bu yağın sağlıklı yağ içeriği kanola ve susam yağı ile karşılaştırılabilir ve   hayvansal yağ veya hurma yağından daha iyidir  .

Yer Fıstığı Yağının Sağlık Faydaları

Bu lezzetli yemeklik yağın bazı etkileyici sağlık yararlarına daha yakından bakalım.

Kolesterol Seviyelerini Kontrol Eder

Yer fıstığı yağı, ateroskleroz gibi karmaşık kalp rahatsızlıklarına katkıda bulunan ana faktörlerden biri olan kolesterolsüzdür . Yemeklik yağ birçok farklı şekilde kullanıldığından, bu tehlikeli kolesterolün vücudunuzdan atılması çeşitli sağlık komplikasyonlarının önlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, yer fıstığı yağı sadece kolesterol içermez, aynı zamanda bitki sterollerinin varlığından dolayı mevcut kolesterol seviyenizi de düşürebilir. Bu fitosteroller aslında mide ve bağırsakta kolesterol emilimi için rekabet eder, bu da kolesterol seviyenizi% 10-15 oranında düşürebilir! 

Kalp Sağlığını Artırır

Yer fıstığı yağı ayrıca oleik asit gibi tekli doymamış yağ asitleri içerir, bu da kandaki HDL adı verilen “iyi kolesterol” düzeyini artırır. Bu faydalı kolesterol aslında kötü kolesterolü (LDL) atıp düşürmeye ve koroner kalp hastalıkları ve felç geliştirme riskinizi azaltmaya yardımcı olur. 

Anti-kanser Potansiyeli

Fındıkların besin bileşenlerinin kanserin önlenmesindeki potansiyeli üzerine birçok tartışma olmuştur. Journal of Food Science and Technology’de yayınlanan 2016 tarihli bir raporda , araştırmalar yer fıstığındaki doymamış yağların ve biyoaktif bileşiklerin kanseri önleyici etkileri olduğunu öne sürüyor. Awad AB ve diğerleri tarafından yürütülen araştırma . yer fıstığı yağının vücudu kolon, prostat ve göğüs kanserinden koruyabilen fitosteroller ve özellikle beta-sitosterol içerdiğini gösterdi. Başka bir ayrıntılı çalışma“Fitosterollerin antikanser etkileri” başlıklı, bu doğal bitki bileşiklerinin kanserojen üretimini ve kanser hücresi büyümesini inhibe etme kabiliyetine sahip olduğunu göstermektedir (Woyengo TA ve diğerleri, 2009). Fitosterol tüketimi, antioksidan enzimlerin artan aktivitesi ve azalmış oksidatif stres ile pozitif bir şekilde bağlantılı olabilir .

Kan Basıncını Düşürür

Resveratrol’ün vücutta başka bir önemli işlevi vardır. Damarları ve arterleri daraltan anjiyotensin gibi kan damarlarını etkileyen çeşitli hormonlarla etkileşime girer. Resveratrol , bu hormonun etkilerini nötralize ederek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve bu da kardiyovasküler sistem üzerindeki stresi azaltır .

Bilişsel Bozuklukları Önler

Resveratrol, nöronal dejenerasyona terapötik değere  sahip olabilir ; ancak bu iddiayı doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Beyin Araştırma İncelemeleri 2006’da yayınlanan Thimmappa S. Anekonda tarafından yapılan bir çalışma  , belki de Alzheimer hastalığı riskini azaltmak için kullanılabilir  . 

Cilt bakımı

Yer fıstığı yağı, birçok bitkisel yağ gibi, insanlar için gerekli bir vitamin olan E vitamini açısından oldukça zengindir . Cildin bakımı ve sağlığı için özellikle önemlidir , onu kırışıklıklara, lekelere ve diğer erken yaşlanma belirtilerine neden olan serbest radikallerin etkilerinden korur. Yer fıstığı yağındaki E vitamini, cildinizin yaşlandıkça genç ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Bağışıklık Sistemini Artırır

Yer fıstığı yağındaki etkileyici resveratrol seviyelerinin son bir yararı, bağışıklık sisteminizin iyileştirilmesidir. Viral ve mantar enfeksiyonları özellikle bu antioksidana karşı hassastır, bu nedenle diyetinize yer fıstığı yağı eklemek, vücudunuzdaki herhangi bir yabancı ajanı savuşturmak için beyaz kan hücresi üretiminizi uyararak sizi başka bir şekilde sağlıklı tutabilir. 

İnsülin hassasiyeti

oleik asit, TNF-α:  Tümör Nekroz Faktörü-alfa’nın inhibe edici insülin etkisini geri almak için insülin üretiminde bir artış olduğunu göstermektedir  . Oleik asit bakımından yüksek olan yer fıstığı yağı, iltihaplanma ile karakterize tip-2 diyabetik deneklerin diyabetik semptomlarını iyileştirir. Bulgular, yer fıstığının kadınlarda tip-2 diyabet riskini azaltmada faydalı olduğunu göstermektedir . 

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar: 

Fıstık yağındaki yağ asitleri türleri genel olarak faydalı olmakla birlikte, sadece makul miktarlarda sağlıklıdırlar. Unutmayın, bunlar teknik olarak hala yağdır ve bu nedenle kalorileri yüksektir. Fıstık yağıyla yemek pişirirken aşırıya kaçmayın, çünkü bu kilo almaya neden olabilir. Obezitenin bir dizi ilişkili sağlık riski vardır, bu yüzden dikkatli olun ve yemeklerinizi sorumlu bir şekilde yiyin!

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın