İçecekler

Havuç Suyunun Faydaları
1. Artan metabolizma

Havuç suyu, kalorileri doldurup alçaltığından, bu suyu ve hendek sodalarını ve diğer şekerli içecekleri değiştirmek, kilolarınızı daha hızlı düşürmenize yardımcı olabilir.

Havuç suyu ayrıca, vücudunuzun enerjiyi yemeğe dönüştürdüğü oran olan metabolizmayı artırabilen safra salgısını arttırır. Safra, yağı kıran bir sıvıdır. Görebir çalışma 2006’dan itibaren safra akışındaki bir artış metabolizmayı arttırdı ve laboratuar farelerinde kilo kaybını arttırdı. İnsanlarda benzer bir sonuç üretebilir.

2. Güçlü vizyon

Genellikle havuç yemenin gözlerinize iyi geldiği söylenir. Bu iddianın arkasında gerçeğin olduğu ortaya çıktı. Havuç suyu, en güçlü antioksidanlardan biri olan bir tür A vitamini olan iyi bir beta-karoten kaynağıdır.

A Vitamini göz yüzeyinin korunmasına yardımcı olur ve güçlü görmeye katkıda bulunur. Havuç suyu içmek, maküler dejenerasyon, katarakt ve körlük gibi çeşitli göz bozukluklarını önleyebilir. Havuç ayrıca, göze zarar veren ışıktan koruyan bir antioksidan olan lutein içerir. luteinin, görme kaybına neden olan bir göz bozukluğu olan maküler dejenerasyoniçin azalmış bir risk ile bağlantılı olduğunu buldu .

3. Geliştirilmiş cilt hastalıkları

Döküntü veya sedef hastalığı gibi cilt problemleriniz varsa diyetinize havuç suyu eklemek cildinizin görünümünü iyileştirebilir. Havuç, iyileştirici özelliklere sahip olan C vitamini içerir. Cildin dış yaralardan ve travmadan daha hızlı iyileşmesini sağlar. Havuçlardaki beta karoten ayrıca cilt iltihabını azaltır, bu da iyileşme sürecini hızlandırır.

4. Arttırılmış bağışıklık sistemi

Soğuk algınlığı veya grip grip bir veya iki hafta boyunca yapışarak işe ya da okula gitmeyi zorlaştırabilir (veya imkansız). Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olmak için günlük diyetinize havuç suyu ekleyin ve fiziksel sağlığınızı koruyun.

Havuç, vücudunuzun serbest radikallerle, hücre hasarlarıyla ve enflamasyonla savaşmasına yardımcı olan antioksidanlar içerir. Havuç suyunda bulunan C Vitamini ayrıca soğuk algınlığı ve grip mevsimi geçirmenize yardımcı olan bir bağışıklık sistemi artışı sağlar.

5. Düşük kanser riski

Kanser anormal hücreler oluşturduğunda ve kontrol edilemez bir şekilde çoğaldığında gelişir. Antioksidanlar hücre hasarını durdurmaya yardımcı olduklarından, havuç suyu çeşitli kanser türlerine karşı koruma sağlayabilir.

İçinde lösemi hücrelerinin ve tümör dışı kontrol hücrelerinin tedavisinde 72 saat boyunca kullanılan havuç suyu ekstresi, hücre ölümüne neden oldu ve hastalığın ilerlemesini durdurdu. Bu, havuçların lösemiyi tedavi etmek için etkili biyoaktif kimyasallar içerebileceğini göstermektedir. Bir diğeri Genç erkeklerin beta-karoten açısından zengin bir diyet prostat kanserine karşı koruma sağlayabileceğini buldu .

 6. Düşük kolesterol

Kolesterolünüzü kontrol etmekte sorun yaşıyorsanız veya kolesterolünüzü ilaçsız kontrol etmek istiyorsanız , diyetinize havuç suyu eklemeyi düşünün. Mükemmel bir potasyum kaynağı olan havuç suyu, sağlıklı bir kolesterol seviyesini korumanıza yardımcı olabilir. Düşük kolesterol düzeyleri kalp hastalığı ve felç riskini azaltır. Reçeteli ilaçları kesmeden önce doktorunuzla konuşun.

7. Sağlıklı hamilelik

Hamilelik sırasında ve sonrasında havuç suyu içmek de faydalıdır çünkü kalsiyum , folat, potasyum, magnezyum ve tabii ki A vitamini ile doludur. Kalsiyum fetüsünüzün güçlü kemikler ve kıkırdak geliştirmesine yardımcı olurken, folat doğum kusurlarını önler. Göre Kadın doğum ve Jinekologlar Amerikan Koleji (ACOG), hamile ve emziren kadınların günlük kalsiyum 1.000 miligram gerekir.

Havuç suyunda C vitamini ve A vitamini de hamilelikte güçlü antioksidanlar olarak işlev görür. Bu vitaminler hem anne hem de fetüsü serbest radikallerden korur ve enfeksiyon riskini azaltan bağışıklık sistemini güçlendirir.

8. Güçlendirilmiş beyin fonksiyonu

Havuç suyundaki beta-karoten bilişsel işlevi de artırabilir ve yaşa bağlı bellek problemleri ve demans riskini azaltabilir. Oksidatif stres beyin hücre hasarına bağlıdır ve beyin ve sinir hücreleri yenilenemediğinde ortaya çıkar. Bu, sinir sinyalini zayıflatır ve bilişsel işlevi azaltır. Bununla birlikte, havuçtaki beta-karoten beyin işlevini güçlendirebilir ve belleği iyileştirebilir. İçindeKurşuna maruz kalan işçilere 12 haftalık bir süre boyunca 10 miligram beta-karoten tedavisi uygulandı. Çalışma, tedaviden sonra beta-karoten alan grubun daha az oksidatif strese sahip olduğunu buldu.

9. Afrodizyak etki

Taze sıkılmış havuç suyunu 15-20 gün boyunca günde bir bardak içenler, cinsel güçlerindeki performans artışını (afrodizyak etki) hissedebilirler.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın