Herpes ( Uçuk ) Çeşitleri, Nedenleri Ve Belirtileri
Uçuk , vücutta aylarca ya da yıllarca hareketsiz kalabildiğinden tamamen ortadan kaldırılması çok zor olabilir. Ancak, uçuk nedir ve nedenleri ve semptomları nelerdir? AşaĞIDA

Uçuk Nedir?
Herpes simpleks, her yıl dünyadaki yüz milyonlarca insanı etkileyen en yaygın ve kolay yayılan enfeksiyonlardan biridir. Herpes Simpleks Virüsünün (HSV) neden olduğu bu enfeksiyon çeşitli şekillerde ortaya çıkar ve herpes simpleks virüsünün iki farklı suşundan kaynaklanabilir – HSV-1 ve HSV-2.  Belirli koşullar altında veya kilit risk faktörlerine dayanarak, cilt yüzeyinde tekrar ortaya çıkabilir ve belirtilerde tekrar ortaya çıkabilir. Bu nedenle, bu duruma birçok tedavi yaklaşımı, altta yatan virüs yerine semptomların ele alınmasını içerir.

Uçuk Çeşitleri
Belirtildiği gibi, herpes simpleks virüsünün iki çeşidi vardır: HSV-1 ve HSV-2. İlki genellikle oral uçuklarla ilişkilidir ve soğuk uçlara ve ateş kabarmasına neden olurken, ikincisi daha sık genital uçuklarla bağlantılıdır.

Oral Herpes
Tıbbi olarak Herpes labialis olarak bilinen bu çeşitlilik öncelikle dudağı etkiler.  bu hastalık öpüşme gibi cinsel ya da cinsel olmayan temaslar veya bir sigara / içecek paylaşarak geçebilir .  Ayrıca, oral uçukların tamamen yok edilmesi de çok zordur ve bu durum dudaktaki sinir dokusunda uyuya kalacağından sıklıkla tekrarlanır. Zamanla, alevlenme sıklığı ve ciddiyeti azalır.

Genital Herpes
Cinsel yolla bulaşan bir hastalık söz konusu olduğunda , birçok kişi herhangi bir semptom hissetmediği veya görmediği takdirde temiz ve sağlıklı olduğunu varsaymaktadır. Bununla birlikte, insanlar cinsel olarak aktif olmaları durumunda bir miktar genital herpes seviyesine sahip olabilir, ancak virüslü bir konakta sıklıkla hiç hafif semptom göstermez veya göstermez.  bir araştırmaya göre , dünyadaki 1.1 milyardan fazla insanın, tipik olarak HSV-2’nin neden olduğu bu enfeksiyona sahip olduğu, ancak bu semptomların çok daha az sayıda insanda ortaya çıkacağı tahmin ediliyor.  İnsanlar, yaşamları boyunca bu durumu yaşayabilir ve belirtiler asla ortaya çıkmayacağından asla bilemezler.

Herpes Nedenleri
Bu enfeksiyonun nedeni, enfekte olmuş veya Herpes Simplex Virus türlerinden birinin taşıyıcısı olan biriyle cinsel temastır. Bununla birlikte, hastalığa yakalanma riskiniz cinsiyetinize, cinsel aktivitenize, mesane problemlerine, cinsel yolla bulaşan önceki hastalıklara ve zayıf bir bağışıklık sistemine bağlı olarak daha fazladır .

Cinsiyet
AIDS’te (Londra, İngiltere) Londra’da bulunan Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’ndan bir araştırma ekibi tarafından yayınlanan bir araştırma , kadınların bu enfeksiyona yakalanma ihtimalinin daha yüksek olduğunu , çünkü bu enfeksiyonun yayılmasının daha kolay olduğunu belirtti. erkeklere kadınlara, başka yollardan ziyade.

Cinsel Etkinlik
Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak, bu enfeksiyon cinsel temas sırasında yayılır ve kondom kullanıyor olsanız bile geçebilir. British Medical Journal’da yayınlanan bir araştırma , cinsel olarak ne kadar aktif olduğunuzu ve ne kadar çok eşiniz varsa, bu enfeksiyonu hem oral hem de genital çeşitlerle kasılma olasılığınızın o kadar yüksek olduğunu belirtiyor .

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
Edinilmiş Bağışıklık Yetersizliği Sendromu Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma , cinsel yolla bulaşan başka hastalıkların öyküsü varsa veya şu anda birinden muzdaripse, iltihaplanma, tahriş veya kırılmış bir cilde yakalanma olasılığının daha fazla olduğunu belirtir . Virüsü tutmak.

Bağışıklık sistemi
yayınlanan bir raporda , eğer bağışıklık sisteminiz herhangi bir nedenle , başka bir hastalık veya otoimmün bir hastalık yüzünden, HSV virüsüne yakalanma şansınızın önemli ölçüde yüksek olduğunu belirtiyor .

Mesane Problemleri
Herhangi bir mesane problemi yaşıyorsanız, idrar yolunuz iltihaplanabilir, bu da enfeksiyonun vücut tarafından dışarı atılma korkusu olmadan büyümesi ve yayılması için ideal bir durum sunar.

Herpes belirtileri
Hangi tip enfeksiyonla kasıldığınıza bağlı olarak, semptomlarınız biraz farklı olabilir ve bu özellikle, herpes gladyatör , menenjit veya özofajit gibi daha seyrek görülen tiplerden birini geliştirirseniz geçerlidir .

Oral Herpes
herpesin ilk belirtileri ile birlikte alanında bir yanma ve batma ağrı eşlik belirtmektedir boğaz ağrısı , boyun tutulması ya da büyütülmüş lenf düğümleri.  Hastalığın oral varyantının alevlenmesi dudakta küçük bir kabarcık veya ağrılar şeklinde görünür ve 10 güne kadar sürebilir. Kabarcık, virüse ilk maruz kaldıktan 5-10 gün sonra ortaya çıkabilir. Bunların dışında, yanak ve diş etlerinde küçük lezyonlar da olabilir.

Genital Herpes
Lancet Journal’da yayınlanan bir başka rapor , genital varyantın semptomlarının, cinsel organlarda ağrı veya tahriş ile birlikte küçük kırmızı darbeler veya küçük beyaz kabarcıklar olduğunu belirtir. Ülserler daha sonra çatlayabilir veya akabilecek, böylece cinsel organlarda çirkin ve potansiyel olarak ağrılı bir aşınmaya neden olan bir alan oluşturabilir.

Herpes Gladiatorum
uçukların parmakları etkilediği bilinmektedir, ancak semptomlar göğüste, mide, boyun, bacaklar ve yüzde döküntü veya iltihaplı bir bölge içerebilir. Bu virüs çeşitliliği ile ateş, boğaz ağrısı ve genişlemiş lenf nodları da görülür .

Menenjit
Enfeksiyon Hastalıkları Dergisi’nde yayınlanan bir raporda, Menenjit’in yüzünde tekrarlayan bir alevlenme ile başladığına inanılan ve daha sonra beyne ve temporal lobuna iletilen beynin ciddi bir enfeksiyonu olduğu belirtiliyor. Bu , beynin iltihabına ve potansiyel olarak ölümcül yan etkilere neden olabilir ; bu, bu enfeksiyonun en ölümcül çeşididir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın