Kolesterol nedir ?
Kolesterol nedir?

Kolesterol, vücudunuzdaki tüm hücrelerde bulunan balmumu yağ benzeri bir maddedir. Vücudunuz hormonlar, D vitamini ve yiyecekleri sindirmenize yardımcı olacak maddeler yapmak için biraz kolesterol gerekir. Vücudunuz ihtiyaç duyduğu tüm kolesterolü sağlar. Kolesterol, yumurta sarısı, et ve peynir gibi hayvansal kaynaklı gıdalarda da bulunur.

Kanınızda çok fazla kolesterol varsa, kanı oluşturmak için kandaki diğer maddelerle birleşebilir. Plaket, arterlerin duvarlarına yapışır. Bu plak birikimi ateroskleroz olarak bilinir . Koroner arterlerinizin daraldığı ve hatta tıkandığı koroner arter hastalığına yol açabilir .

HDL, LDL ve VLDL nedir?

HDL, LDL ve VLDL, lipoproteinlerdir. Onlar yağ (lipit) ve proteinin bir kombinasyonudur. Yağların proteinlere bağlanması gerekir, böylece kanda dolaşabilirler. Farklı lipoprotein türlerinin farklı amaçları vardır:

 • HDL , yüksek yoğunluklu lipoprotein anlamına gelir. Bazen “iyi” kolesterol denir, çünkü vücudunuzun diğer bölgelerinden kolesterolü karaciğerinize geri taşır. Karaciğeriniz daha sonra kolesterolü vücudunuzdan alır.
 • LDL , düşük yoğunluklu lipoprotein anlamına gelir. Bazen “kötü” kolesterol denir, çünkü yüksek LDL seviyesi atardamarlarınızda plak birikmesine neden olur.
 • VLDL , çok düşük yoğunluklu lipoprotein anlamına gelir. Bazı insanlar da VLDL’ye “kötü” kolesterol diyor, çünkü atardamarlarınızda da plak birikmesine katkıda bulunuyor. Ancak VLDL ve LDL farklıdır; VLDL temel olarak trigliseritler ve LDL temel olarak kolesterol taşır.

Yüksek kolesterol neden olur?

Yüksek kolesterolün en yaygın nedeni sağlıksız bir yaşam tarzıdır. Bu içerebilir

 • Çok fazla kötü yağ yemek gibi sağlıksız yeme alışkanlıkları . Bir çeşit doymuş yağ, bazı etlerde, süt ürünlerinde, çikolatada, unlu mamullerde ve derin yağda kızartılmış ve işlenmiş yiyeceklerde bulunur. Başka bir tür, trans yağ, bazı kızarmış ve işlenmiş yiyeceklerdedir. Bu yağları yemek LDL (kötü) kolesterolünüzü artırabilir.
 • Çok fazla oturma ve az egzersiz ile fiziksel aktivite eksikliği . Bu, HDL kolesterolünüzü düşürür.
 • Özellikle kadınlarda HDL kolesterolü düşüren sigara içmek . Ayrıca LDL kolesterolünüzü de yükseltir.

Genetik aynı zamanda insanların yüksek kolesterol almasına neden olabilir. Örneğin, ailesel hiperkolesterolemi (FH) kalıtsal bir yüksek kolesterol şeklidir. Diğer tıbbi durumlar ve bazı ilaçlar da yüksek kolesterol seviyesine neden olabilir.

Yüksek kolesterol riskimi ne arttırabilir?

Çeşitli şeyler yüksek kolesterol riskini artırabilir:

 • Yaş. Kolesterol seviyeleriniz yaşlandıkça yükselme eğilimindedir. Daha az yaygın olmasına rağmen, çocuklar ve gençler de dahil olmak üzere gençler daha fazla kolesterol alabilir.
 • Kalıtım. Yüksek kan kolesterolü ailelerde akabilir.
 • Ağırlık. Fazla kilolu olmak veya şişman olmak kolesterol seviyenizi yükseltir.
 • Yarış. Bazı ırkların yüksek kolesterol riski artar. Örneğin, Afrikalı Amerikalılar tipik olarak beyazlardan daha yüksek HDL ve LDL kolesterol seviyelerine sahiptir.
 • Ağırlık. Fazla kilolu olmak veya şişman olmak kolesterol seviyenizi yükseltir.

Yüksek kolesterol hangi sağlık sorunlarına neden olabilir?

Atardamarlarınızda büyük miktarda plak birikmesi varsa, bir plak alanı kırılabilir (açılabilir). Bu , plak yüzeyinde bir kan pıhtısı oluşumuna neden olabilir . Eğer pıhtı yeterince büyürse, koroner arterdeki kan akışını büyük ölçüde veya tamamen bloke edebilir.

Oksijen bakımından zengin kanın kalp kasınıza akışı azalır veya tıkanırsa, anjin (göğüs ağrısı) veyakalp krizine neden olabilir .

Plak ayrıca, vücudunuzdaki oksijeni kanı beyninize ve uzuvlarınıza taşıyan arterler de dahil olmak üzere vücudunuzdaki diğer arterlerde birikebilir. Bu, karotid arter hastalığı , felç ve periferik arter hastalığı gibi sorunlara yol açabilir .

Yüksek kolesterol nasıl teşhis edilir?

Kolesterolünüzün yüksek olduğuna dair hiçbir belirti veya semptom yoktur. Kolesterol seviyenizi ölçmek için bir kan testi var . Bu sınava ne zaman ve ne sıklıkta girmeniz gerektiği yaşınıza, risk faktörlerine ve aile geçmişinize bağlıdır. Genel öneriler:

19 yaş ve altındaki insanlar için:

 • İlk test 9 ila 11 yaş arasında olmalıdır.
 • Çocuklar her 5 yılda bir tekrar test yaptırmalı
 • Ailede yüksek kan kolesterol, kalp krizi veya inme öyküsü varsa, bazı çocuklar bu testi 2 yaşından başlayarak yapabilirler.

20 yaş ve üstü insanlar için:

 • Küçük yetişkinler her 5 yılda bir test yaptırmalı
 • 45 ila 65 yaş arasındaki erkekler ve 55 ila 65 yaşlarındaki kadınlar her 1 ila 2 yılda bir olmalıdır

Kolesterolümü nasıl azaltabilirim?

Sen edebilirsiniz kolesterolü düşürmeye kalp sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri sayesinde. Onlar kalp sağlıklı bir beslenme planı , kilo yönetimi ve düzenli fiziksel aktivite içerir .

Yaşam tarzı tek başına değişiyorsa kolesterolünüzü yeterince düşürmezseniz, ilaç almanız da gerekebilir. Statinler dahil olmak üzere çeşitli kolesterol düşürücü ilaçlar vardır . Kolesterolünüzü düşürmek için ilaç kullanıyorsanız, yaşam tarzı değişikliklerine devam etmelisiniz.

Ailesel hiperkolesterolemili (FH) bazı kişilerde lipoprotein aferezi denilen bir tedavi görülebilir. Bu tedavi LDL kolesterolü kandan çıkarmak için filtreleme makinesi kullanır. Daha sonra makine kalan kanı kişiye geri döndürür.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın