Hünnap Sağlık FaydalarıHünnap Nedir?

Hünnap ( Ziziphus hünnap ), cehri ailesinin (Rhamnaceae) bir üyesidir. Parlak yeşil yaprakları ve sarımsı yeşil çiçekleri olan küçük, yaprak döken bir çalıdır. Meyvenin kendisi olgunlaşmamışsa olgunlaşmamış ve morumsu-kahverengi ve buruşukken (tarih gibi) oval ve yeşildir. Bir elmanın olgunluğundaki kıvamı ve tadı olmasına rağmen, olgunlaştığı tarihler gibi tadı çoktur.

Hünnap Meyvesi Tarihi

Hünnap’ın en eski sözü, M.Ö. 6. yüzyıla tarihlenen bir Çin şiir antolojisi olan Klasik Of Odes’te bulunabilir. Ayrıca Çin ve diğer Asya bölgelerinde de tıbbi olarak en az 2500 yıldır kullanılmaktadır.

Hünnap’ın en az 3000 yıl önce Suriye ve Kuzey Afrika’dan geldiği düşünülüyor.Daha sonra, güney Asya’ya ve nihayetinde hala geniş ölçüde büyüdüğü Çin’e doğru doğuya doğru ilerlemiştir. Ayrıca Bulgaristan’ın Madagaskar bölgesinde, Avrupa’nın bazı bölgelerinde ve Karayip adalarında da bulunur.

Çin’de 400’den fazla çeşit olmasına rağmen, Hıristiyanlık döneminin başında Avrupa’ya aşağılık bir dizi hünnap fidanı tanıtıldı ve sonuçta 1837’de Amerika Birleşik Devletleri’ne doğru yolunu buldu. USDA tarafından Çin’den daha iyi bir hünnap çeşidi ABD’ye getirildi.

Hünnap Meyvesinin Sağlık Faydaları Nelerdir?

1. Kanser Tedavisi

Hünnap özü, antioksidan aktivitesini artıran fenoliklerle doldurulur. Bu, hünnapta bulunan antioksidan enzimlerin serbest radikallerden kurtulmak ve kanseri önlemek için daha hızlı çalıştığı anlamına gelir.

Hünnap ekstraktının kanser hücrelerinin yayılmasını önleme kabiliyetini kanıtladığı birkaç in vitro çalışma bulunmaktadır. Cambria Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, malign meme kanseri hücrelerinin yayılmasını ve hatta öldürülmesini etkili bir şekilde yavaşlattığını göstermiştir . İran’da yapılan bir başka araştırma, hünnap ekstraktının kanserli tümör hücre çizgilerinin, özellikle lösemi hücre çizgilerinin yayılmasını önleme kabiliyetini göstermiştir .

2. Uyku Geliştirir ve Uykusuzluk Davranır

Hünnap geleneksel Çin tıbbında uykuyu iyileştirmek ve uykusuzluğu tedavi etmek için eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Bunun nedeni yatıştırıcı ve hipnotik etkiye sahip saponinler içermesidir, bu da uykuyu tetiklemek için mükemmeldir . Yatmadan hemen önce bir bardak ılık hünnap çayı içmek size huzurlu bir uyku verebilir ve uykusuzluğa mümkün olan en doğal şekilde tedavi olabilir.

3. Kalp Sağlığını İyileştirir ve Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

Jujubleri yemenin kalp sağlığınız için harikalar yaratabileceği birkaç yol vardır.Birincisi, potasyum yüklü ve düşük sodyumludur, bu da kan damarlarınızın gevşemesini ve iyi bir tansiyon seviyesini korumasını kolaylaştırır . Aynı zamanda bir antiaterojenik ajan olarak çalıştığı bulunmuştur, bu da yağların birikmesini ve arterlerinizin tıkanmasını önlediği anlamına gelir . Son olarak, hünnapın obez ergenlerin kanlarındaki lipit miktarını düşürmeye yardımcı olduğu ve böylece herhangi bir kalp hastalığı gelişme şansını azalttığı da bulunmuştur .

4. Gastrointestinal Sağlığı Geliştirir

Günde en az 40 miligram hünnap tüketmeniz gastrointestinal sağlığınız için son derece yararlı olabilir. Gastrointestinal bölgenizin genel ortamını iyileştirebilir ve toksik amonyağa ve diğer zararlı bileşiklere maruz kalmasını azaltabilir .Aslında, sıçanlarda mide ülseri oluşumunu engellediği bulunmuştur .

Hünnap meyvesi

5. Kronik kabızlığı giderir

Sürekli kabız hissetmek, serserinin içinde gerçek bir acı olabilir (punto amaçlanmıştır!) Ve kendinizi çok düşük hissetmenize neden olabilir. Bizim için şanslıyız, tüm bu hünnap kabızlığın giderilmesi konusunda oldukça iyi çalışıyor.İsrail’de Meir Tıp Merkezi tarafından yapılan bir araştırma, hünnap özünün tüketilmesinin yalnızca kabızlık semptomlarını gidermekle kalmayıp aynı zamanda yaşam kalitesini de iyileştirdiğini buldu .

6. Dolaşımı Düzenler

Kan dolaşımınız belirti gösterdiğinde, organlarınız tamamen oksijenlenir ve genellikle daha taze ve enerji dolu hissedersiniz. Günde birkaç hünnap patlatmak kan dolaşımını iyileştirdiği için harika bir fikirdir . Bunun nedeni demir ve fosfor bakımından zengin olmalarıdır – kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda ve genel kan dolaşımında hayati bir rol oynayan iki bileşen.

7. bağışıklığı artırır

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye gelince, gerçekten iyi hünnaptan daha iyi olamaz. Bu küçük meyve, güçlü antioksidanlar olan A ve C vitaminleriyle doludur.Bu temel besinler, tehlikeli bir bağışıklık sisteminden sorumlu olan ve kansere, kalp hastalıklarına ve hızlı yaşlanmaya neden olan serbest radikal hasarına karşı savaşır. Bunu enflamatuar sitokinlerin üretimini düzenleyerek yaparlar .

Ama orada bitmiyor! Hünnap özütünün, kemirgenlerde alerjik bir reaksiyon meydana geldiğinde histamin salınımını baskıladığı, böylece bazı anti-alerjik ve anti-anafilaktik özelliklere de sahip olduğu kanıtlanmıştır .

8. İltihabı azaltır

Hünnap özünün topikal kullanımı, bir dizi kas ağrısını ve eklem ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bunun nedeni, bir araştırmaya göre güçlü bir antienflamatuar ajan olarak çalıştığı bulunmuştur .

9. Stres ve Kaygıyı Azaltır

Geleneksel olarak hünnap, zihin ve beden üzerinde sakinleştirici bir etkisi olduğu için stres, endişe ve depresyon semptomlarını tedavi etmek için kullanılmıştır.Aslında, fareler üzerinde yapılan bir çalışma, hünnapın düşük dozlarda alındığında anksiyeteyi azalttığını ve yüksek dozlarda alındığında yatıştırıcı bir etkisi olduğunu göstermiştir . Aynısı için kesin kanıtlar sağlayan insanlar üzerinde yapılan çalışmalar olmasa da, özellikle stresli hissettiğinizde bir avuç hünnap yeme konusunda hiçbir zararı yoktur.

Kurutulmuş hünnap meyvesi

10. Kemik Gücünü Artırır

Kemiklerinizin yeterince güçlü olmadığından veya yaşlandığınızda osteoporoz geliştireceğinden endişeleniyorsanız, diyetinize hünnap eklemenin zamanı geldi.Bu küçük meyve, kemiklerinizi güçlendirmekten ve genel kemik sağlığını iyileştirmekten büyük ölçüde sorumlu olan kalsiyum ve fosfor mineralleriyle doludur .

11. Sindirim Yardımları

Midenizde bir şeyleri hareket ettirmeye yardım etmek söz konusu olduğunda, hünnap çift kapasitede çalışır. İlk olarak, içinde bulunan saponinler ve triterpenoidler, besinlerden alınan besinlerin vücudunuz tarafından yeterince emilmesini sağlar. İkincisi, lif içeriği yumuşak ve düzenli bağırsak hareketlerine sahip olmanızı sağlar. Bu nedenle hünnaplar kabızlık, şişkinlik, şişkinlik veya diğer sindirim sorunlarından uzak olmanızı sağlar.

12. Ağırlığı kontrol eder

Jujublerin kalorisi düşük ve kesinlikle yağsız olduğunu çoktan gördük. Ek olarak, yüksek oranda lif ve protein içeriğine sahiptirler, bu da sizi daha hızlı doldurabilecekleri ve öğünler arasında sağlıksız atıştırmalıklara düşmekten ve kilo almaktan alıkoyacakları anlamına gelir. Bu nedenle, hünnapların spor düşkünleri arasında büyük bir hit olması sürpriz değildir.

13. Kanı Detoksifiye Ediyor

Jujubes’te bulunan saponinler, kanın detoksifiye edilmesine ve vücudunuzun tüm bölgelerinden zararlı toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Bu sadece çok sayıda hastalığın önlenmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bağışıklık sisteminizdeki stresi azaltır.

14. Beyin Hasarına Karşı Korur

Hepimiz biliyoruz ki, yaşlandıkça, beyin hücrelerimiz birtakım nörolojik bozuklukların önünü açan yozlaşmaya başlar. Hünnap, çeşitli şekillerde çalışarak bunun olmasını önleme yeteneğine sahiptir. Örneğin, inme, nöbet veya Parkinson hastalığından muzdarip insanlarda beyin hasarına neden olabilen glutamat aktivitesini (uyarıcı bir nörotransmiter) inhibe edebilir .

Aynı zamanda nöronların korunmasından sorumlu olan astrositlerin işleyişini geliştirir ve ardından beyin hastalıklarının gelişimini önler .

15. Bilişsel İşlevleri Geliştirir

Beyin aktivitenizi artıracak bir meyve arayışı içindeyseniz, aramanız hünnapla sonuçlanır. Hünnap özü, alkol alındıktan sonra farelerin uzamış hafızasını ve uzamsal hafızasını iyileştirdi .

Ayrıca hünnap özü, beyindeki yeni sinir hücrelerinin geliştiği iki bölgeden biri olan dentat girus bölgesindeki sinir hücresi büyümesini ve gelişimini de arttırmıştır .

16. Nöbetlere Karşı Korur

Nöbet kaynaklı fareler üzerinde yapılan deneysel bir çalışma, hünnap ekstraktının kendileri üzerinde ümit verici etkileri olduğunu göstermiştir. Çalışmada, hünnap özü ile ele geçirilmeden önce nöbetlerle tedavi edilen farelerin, kontrol grubuna kıyasla gelişmiş öğrenme ve hafıza ve oksidatif stres azaldığı, böylece nöbetlerin neden olduğu beyin hasarını önemli ölçüde azaltabileceği kanıtlanmıştır .

17. Antimikrobiyal Özelliklere Sahiptir

Herhangi bir enfeksiyonla savaşırken kullanmanız gereken silah, hünnap olmalı. Hünnap’ta bulunan flavonoidlerin güçlü antimikrobiyal ajanlar olduğu kanıtlanmıştır . Aslında, bu meyvenin etanolik ekstraktının çocuklarda enfeksiyonları tedavi etmek için harika bir bileşen olduğu bulunmuştur .

Ayrıca, hünnaplarda bulunan betulinik asidin deneysel çalışmalarda HIV ve influenza virüsü enfeksiyonuyla mücadele ettiği bulunmuştur .

18. Cilt Sağlığının Faydaları

Hünnapın anti-enflamatuar ve antioksidan özellikleri, topikal olarak uygulanmasına veya tüketilmesine bakılmaksızın, sivilce, kırışıklıklar, lekeler ve izler gibi bir dizi cilt problemiyle mücadele için mükemmeldir.

Fakat daha önemlisi, hünnapın egzemadan kaynaklanan kaşıntıyı hafiflettiği bulunmuştur . Ayrıca, melanomun yayılmasını engelleme potansiyelini de göstermiştir (cilt kanseri hücreleri) .

19. Saç Büyümesini Artırabilir

Hünnap esansiyel yağının traşlı farelere 21 gün boyunca uygulanması, saçlarının kontrol grubuna göre daha uzun ve daha kalın uzamasına neden oldu . Bu sadece insanlarda benzer sonuçlar üretme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.

20. Yumurtalık Sağlığını Geliştirir

Tahran Tıp Bilimleri Üniversitesi (İran) tarafından yapılan bir çalışmada, yumurtalık kistlerini tedavi etmek için Shilanum adlı bir hünnap bitkisel ürünü kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda, bu doğal formülün, yumurtalık kistlerinin doğum kontrol hapları (genellikle bu durum için reçete edilen) kadar çok fazla yan etkiye neden olmadan tedavi edilmesinde etkili olduğunu bulmuşlardır .

21. Anne Sütü Toksinlerini Kaldırır

İran’da yapılan bir çalışmada emziren annelere, anne sütlerinde kurşun ve kadmiyum düzeylerine etkisini test etmek için 2 ay boyunca günde 15 gram taze hünnap yedik. Araştırmanın sonunda, hünnap yiyen kadınların kontrol grubuna göre sütten daha düşük seviyelerde bu toksik elementlerin bulunduğunu buldular .

Görüldüğü gibi, hünnap çılgınca sayıda faydalar sunar. Ve çözülmesi gereken tek şey, onu günlük yaşamlarımızda nasıl kullanacağımız. Öyleyse bir bakalım…

Hünnap Nasıl Kullanılır?

Mutfaktan tıbbi ve kültüre, dünya çapında insanlar tarafından hünnap kullanılmasının bir çok farklı yolu vardır. İşte en önemli kullanımlarından bazıları:

  • Taze ve kurutulmuş hünnaplar, tüm dünyada atıştırmalık olarak yenir.
  • Hünnap aromalı çay şurubu ve çay poşetleri Çin ve Kore’de yaygın olarak tüketilmektedir.
  • Hindistan’ın bazı bölgelerinde hünnap turşu yapmak için de kullanılıyor.
  • Hırvatlar, hünnap meyvelerini marmelatlar, meyve suları ve denilen meyve brendi yapmak için kullanıyor.
  • Hünnap, Kampo’nun Çin tıbbı uygulamasında antifungal, antibakteriyel ve anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle büyük ölçüde kullanılır.
  • Hünnap bitkisinin yaprakları kurutulur ve Bhutan’da potpuri olarak kullanılır.
  • Koreliler, kaseler, boncuklar, keman parçaları ve taepyeongso adı verilen çift kamış enstrümanı gibi çeşitli şeyler yapmak için hünnap bitkisinin ahşabını kullanırlar .

Bir küçük bitki ve birçok kullanım – kim biliyordu, ha? Şimdi onu nasıl seçip saklayacağınıza bakalım.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın