Karpal tünel sendromu ( El-bilek kanalı hastalığı ) nedir?Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal tünel sendromu, median sinirin el bileğinden geçerken sıkıştırıldığı veya sıkıldığı zaman meydana gelen bir durumdur. Bu, bileğinizin içindeki karpal tünel iltihaplanırsa olur.

Median sinir, baş parmağını hareket ettiren bazı kasları kontrol eder ve başparmağınız ve parmaklarınızdaki duygular hakkında beyne geri bilgi aktarır.

Sinir sıkıldığında etkilenen ellerde karıncalanma, uyuşma, ağrı veya ağrıya neden olabilir. Kadınlar karpal tünel sendromu geliştirme konusunda erkeklerden daha fazladır. Durum her yaştan insanı etkiler, ancak 50 yaşın üzerindeki insanlarda daha yaygındır.

belirtiler

Karpal tünel sendromu, karıncalanma hissine veya iğnelere ve iğnelere, uyuşukluğa ve bazen elde ağrıya neden olur. Semptomlar bazen ön kolda veya kolunuzu yukarı kaldırabilir. Haftalar geçtikçe kademeli olarak ortaya çıkma eğilimindedir.

Genelde başparmak, işaret ve orta parmaklarda en kötü hissedeceksiniz, ancak bazen tüm eliniz etkilenmiş gibi hissedebilir. Ayrıca kolunuzu omuza veya boyuna kadar uzanan bir ağrınız olabilir. Sadece bir veya iki elinizi etkileyebilir.

Belirtiler geceleri daha kötü olma eğilimindedir ve uykunuzu rahatsız edebilir, ancak sabah uyandığınızda da fark edebilirsiniz. Elinizi yataktan çıkarmak veya sallamak, ağrı ve karıncalanma riskini azaltır.

Yazma, yazma, DIY veya ev işleri gibi belirli faaliyetler belirtilerinize yol açsa da, gün boyunca bu sorunu hiç farketmeyebilirsiniz. Ancak, sinir fena sıkılırsa, gün boyunca semptomlarınız olabilir.

Eliniz zayıf hissedebilir veya parmaklarınız uyuşmuş olabilir veya her ikisi de. Bir şeyleri bırakabilir ve düğmelere yazma veya sabitleme gibi ince parmak hareketleri gerektiren etkinliklerin daha zorlaştığını görebilirsiniz.

elde karpal tünel sendromu gösterimi

Nedenler

Ortanca sinir, basınca çok duyarlıdır ve sizin için duruma neyin neden olduğunu söylemek mümkün olmayabilir. Karpal tünel sendromu gelişme riskinizi artırabilecek şeylerden bazıları şunlardır:

  • bilekte herhangi bir artrit şekli, özellikle el bileği ekleminde şişlik veya karpal tünelden geçen tendonlar varsa
  • Örneğin hamilelik sırasında bazen bağ dokuları etkileyebilen ve sinir üzerinde baskı yaratabilecek hormonal değişiklikler
  • Tiroid bezi, bazen hipotiroidizm veya zayıflatıcı tiroid bezleri olarak adlandırılan yeterli hormon üretmiyor
  • şeker hastalığı
  • bilek kırığı
  • senin genlerin
  • şişmanlık
  • bileğinize yoğun talep getiren işler
  • titreşimli alet kullanma
  • bazen bazı ilaçlar buna neden olabilir, özellikle meme kanseri tedavileri exemestane ve anastrazol olabilir.

Teşhis

Bileğin muayenesi

Doktorunuz veya sağlık uzmanınız sizden belirtilerinizi açıklamanızı isteyecektir.Durumun ne kadar kötü olduğunu değerlendirmek için elinize ve bileğinize bakacaklar.Bilek artrit veya tendon şişmesi nedeniyle şişmişse, bu belirtilerinizin nedeni olabilir.

Bir süre rahatsızlık duyduysanız, başparmağın tabanında kas israfı belirtileri olabilir.Sorun şiddetliyse, başparmağınız, işaret parmağınız ve orta parmaklarınız hafif bir dokunuş veya iğne batması konusunda hassas veya uyuşuk olabilir.

Doktorunuz, el bileğinizin avuç tarafındaki ortanca sinire dokunabilir, bu Tinel’in testi olarak bilinir. Veya avucunuzu, bir dakika kadar Phalen testi olarak bilinen ön kolunuza doğru bükmenizi isteyebilirler.

Bu testler karpal tünel sendromunun teşhisine yardımcı olabilir, ancak güvenilir değillerdir, bu nedenle aşağıda açıklanan testlerden birine de sahip olabilirsiniz.

Testler

Bazen karpal tünel sendromu, benzer semptomlara neden olabilen disk problemleri veya artrit nedeniyle boyundaki sinirler üzerindeki baskı gibi başka bir şeyle karıştırılabilir.

Bir sinir iletim testi, sinir sıkışmasının ne kadar kötü olduğunu ölçmek için kullanılabilir ve kullanılabilir.

Bu testler çeşitli şekillerde yapılabilir, ancak ortak bir yol küçük bir elektrik akımı parmaklarınızdan geçirildiğinde sinirinizin nasıl tepki verdiğini görmektir. Sinirinizin akıntıya verdiği tepkiyi ölçmek için elektrotlar cildinize parmaklarınız ve el bileğinize takılır.

Bu test belirtilerinizin ne kadar kötü olduğunu ölçmez, ancak sinirin ne kadar kötü hasar gördüğünü gösterebilir. Sinir hasar gördüğünde, mesajların parmak ve el bileği arasında hareket ettiği hız yavaşlar.

Ultrason taramaları bazen tanıda kullanılır, çünkü sinir karpal tünelden geçmeden önce şişebilir ve bu bir taramada görülebilir. Ultrasounds ayrıca tendonlarda veya eklemde şişlik de dahil olmak üzere karpal tünel sendromunun nedenlerinden bazılarını gösterebilir.

Tedaviler

Karpal tünel sendromu için birçok farklı tedavi vardır, ancak hepsi herkes için işe yaramaz.

Hastalığın tüm vakaları elinizde uzun vadeli sorunlara neden olmaz ve bazı insanlar herhangi bir tıbbi tedavi olmadan iyileşebileceğini görebilir. Sorununuz için yetersiz bir tiroid bezi veya artrit gibi özel bir neden varsa, belirtileriniz bunu tedavi ederek iyileşebilir.

Doktorunuz sizinle mevcut farklı tedaviler hakkında konuşacak ve hangisinin sizin için en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır. Eğer durum şiddetliyse ve el kaslarınızda güçsüzlük yaşıyorsanız, hızlı bir şekilde tedavi almak önemlidir ve normal olarak ameliyat olmanız tavsiye edilir. 

ateller

Bileğiniz için bir dinlenme ateli sıklıkla yardımcı olacaktır – özellikle de geceleri belirtileriniz daha da kötüyse. Avucunuzu biraz geriye iterken bileğinizi destekleyen bir çalışma ateli, eğer bazı aktiviteler belirtilerinizi ortaya çıkarırsa yararlı olabilir.

Bir meslek terapisti veya fizyoterapist size farklı atel tipleri hakkında bilgi verebilir. Bazı terapistler, medyan sinirin yakındaki tendonlara yapışmasını önlemeye yardımcı olabilecek el bileği egzersizlerini önerebilirler.

uyurken atel kullanımı

Karpal Tünel Sendromu ile Yaşamak

Diyet

Karpal tünel sendromunun giderilmesine veya önlenmesine yardımcı olacak özel bir diyet gösterilmemiştir. Ancak, sağlıklı ve dengeli bir diyet ve düzenli egzersiz genel sağlığınız için önemlidir.

İş

Çalışmanızın belirtilerinize neden olabileceğini düşünüyorsanız, bunu amirinizle veya iş sağlığı hemşirenizle görüşmelisiniz. Gerekirse, yerel  ofisiniz sizi ekipmanınızdaki değişiklikler veya çalışma teknikleriniz hakkında tavsiyelerde bulunabilecek bir Engellilik İstihdam Danışmanı ile temasa geçirebilir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın