Kayısı Çekirdeğinin Faydaları
Kayısı Tohumlarının Sağlık Faydaları
Kayısı tohumlarının kanıtlanmış sağlık faydalarından bazıları; sindirim sağlığının artırılması , büyüme ve onarımın iyileştirilmesi, kolesterol seviyelerinin dengelenmesi , enerjinin arttırılması, cildin korunması, kanseri önleme , kalbin güçlendirilmesi , bağışıklık sisteminin desteklenmesi ve solunum sıkıntısıdır.

Cilt bakımı
E vitamini , cilt sağlığının iyileştirilmesiyle bağlantılı olan önemli bir antioksidandır . E vitamini , serbest radikallerin neden olduğu ve kırışıklıklara, yaşlılık lekelerine ve lekelere yol açabilecek ciltte oksidatif stresi azaltma işlevini yerine getirir . E Vitamini ayrıca nemlendirici olarak da çalışır ve cildin genel görünümünü ve tonunu iyileştirebilir, hatta yaşlandıkça elastikiyeti artırabilir.  Kayısı tohumlarında ılımlı miktarda E vitamini vardır.

Kalp Hastalıklarını Önle
Her ne kadar amygdalin kayısı çekirdeğinde dikkatin çoğunu çekse de, bu tohumlarda kalp hastalığı riskinin azalmasıyla bağlantılı başka benzersiz bir bileşik var. Pangamik asit birçok gıdada bulunmaz , ancak kardiyovasküler sistemdeki, özellikle iskemik kalp hastalığı açısından, azaltma suşu ile yakından ilişkilidir .  Bazı araştırmalar, az miktarda kayısı çekirdeğinin düzenli tüketiminin, kan basıncını düşürdüğünü , bu da ateroskleroz , kalp krizi ve felç riskini azaltabileceğini göstermiştir .

Bağışıklık Sistemini Artırma
Bazı araştırmalar, bağışıklık sistemi üzerindeki gerilimi azaltabilen antioksidan potansiyellerine ek olarak , vücudun savunma hücrelerini uyarabildiklerinden, kayısı tohumlarının bağışıklık arttırıcı özelliklerini göstermiştir .

Solunum Sağlığını Geliştirin
İyi miktarda anekdot kanıtı, kayısı tohumlarını solunum yollarındaki sümük ve balgam birikiminden kesebilecekleri için artan solunum sağlığı ile ilişkilendirir .  Bu tohumlardaki aktif bileşenler balgam söktürücü olarak işlev görür ve aynı zamanda vücudu alerjenlere karşı daha az duyarlı hale getirir, bu da astım ataklarının şiddetini ve boğazdaki iltihaplanmayı azaltır .

Sindirim geliştirin
Kayısı tohumlarında uygun miktarda diyet lifi vardır, bu da bu lezzetli atıştırmalıkların (tatlı veya acı çeşitler) sindirim fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabileceği anlamına gelir .  Diyet lifi bağırsakta peristaltik hareketi uyarabilir, bağırsak hareketini daha düzenli hale getirebilir ve kabızlık , şişkinlik, kramp ve diyare semptomlarını azaltabilir . Bu diyet lifi ayrıca bağırsakta besin alım verimliliğini artırabilir.

Büyüme ve Onarımı Teşvik Edin
Bu tohumlar günlük beslenmenizin önemli bir parçası olan kayda değer miktarda protein içerir.  Bu tohumların yarısı bir fincan kadınlar için günde yaklaşık% 25 gerekli proteini ve kadınlar için gerekli miktarın yaklaşık % 20’sini içerir. Bu, vücuttaki tüm yeni hücreleri ve dokuları oluşturmak için protein gerektiğinden kas büyümesini ve vücuttaki genel onarımı artırabilir.

Düşük Kolesterol Seviyeleri
Eğer kolesterol seviyelerini korumakta zorlanıyorsanız, bu atıştırmalık yiyeceklerde bulunan diyet lifi sayesinde kayısı çekirdeği kesinlikle yardımcı olabilir. Fiber , kardiyovasküler sistemden aşırı kolesterolü kazımaya ve kalp sağlığını güçlendirmeye yardımcı olarak ateroskleroz , kalp krizi ve felç riskini azaltır

Metabolizmayı arttırın
Bu tohumlarda önemli miktarda kullanılabilir kalori ve enerji vardır ve bu tohumlardan aşırı miktarda yemek yerken kilo almanız ve siyanür zehirlenmesi riskiniz için kötü olabilir, ılımlı bir miktar hızlı bir enerji patlaması ve destek sağlayabilir için metabolizma .

Kanser için Kayısı Çekirdeği
Kayısı çekirdeği ile ilgili tartışmaların çoğu, anti-kanser ajanı olarak önerdiği kullanımı çevreliyor. Bazı çalışmalar B17 vitamini (amigdalin) varlığının anti-tümör etkisine sahip olduğunu bulmuş olmasına rağmen, diğer araştırmacılar bu maddenin kontrollü bir miktarını tüketildiğinde veya enjekte edildiğinde kanser semptomlarında belirgin bir iyileşme bulamadılar .

İlginçtir ki, laetril 160 yıldan uzun süredir tıbbi amaçlarla Rus tıbbi köklerine dayanmaktadır. 20. yüzyılda, popülerlik ve kısıtlama dönemlerinden geçmiştir ve tohumların potansiyel toksisiteleri nedeniyle Devlet Hatları (Amerika Birleşik Devletleri’nde) üzerinden satılması veya taşınması yasaktır. Bununla birlikte, bu tohumlar ve bunların özleri, dünyanın bazı bölgelerinde hala bulunabilir ve kanser üzerindeki etkilerine ilişkin fıkralar yaygındır

Uzmanların ve doktorların çoğu bu tür riskli tedavileri reçetelemeyecek, ancak birçok kişi hala bu doğal tedaviyi aramaya devam edecektir. En önemli şey kayısı çekirdeğini asla fazla tüketmemektir. Tehlikeli tüketim seviyeleri için tahminler vücut büyüklüğüne, ağırlığına ve diğer birçok faktöre bağlı olarak 30 tohumdan 500’e kadardır.

Kayısı Çekirdeği Kullanım Alanları
Kayısı tohumlarının çeşitli tıbbi, mutfak ve kozmetik kullanımları vardır, ancak bu tohumların herhangi bir kullanımı dikkatli yapılmalıdır. Tıbbi kullanımlar yukarıda açıklanmıştır ve mutfak kullanımı tipik olarak bu tohumlardan yağın çıkarılması etrafında dönmektedir .  Yağ bazı yiyecekleri kızartmak için kullanılabilir veya lezzet için tatlılara eklenebilir. Tohumlar ayrıca basit bir şekilde kurutulabilir ve atıştırmalık olarak yenebilir, bu yüzden sıklıkla kavrulur ve tuzlanır veya çikolata ile kaplanır ve şeker gibi satılır.

Kozmetiklerde kayısı tohumlarından elde edilen yağın badem yağına benzer bazı özellikleri vardır ve cilde uygulanabilir veya kişisel bakım ve güzellik ürünlerine dahil edilebilir.

Kayısı Çekirdeği Yan Etkileri
Çoğu siyanür zehirlenmesi tehlikesiyle ilgili olan kayısı tohumlarının potansiyel yan etkileri vardır. Temel olarak, bu tohumlardan herhangi bir yan etki görecek kadar yerseniz, siyanür toksisitesinin belirtileri ilk ortaya çıkan ve en ciddi olanı olacaktır.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın