Bitkisel YağlarŞifalı Bitkiler

Kekik Yağının Faydaları
Kekik Yağı bir hafıza güçlendirici ve bir antidepresan olarak davranır . Sinüzit , bronşit ,  iştahsızlık , selülit, egzama , sporcu ayağı, dermatit , böcek ve hayvan ısırıkları , sokmaları, larenjit, farenjit ve diğer enfeksiyonları artırmaya ve iyileştirmeye yardımcı olur . Son olarak, kötü nefes ve vücut kokusunu gidermek için kullanılabilir . Kekik yağının diğer faydaları ise ;

Dolaşımı artırır

Kekik esansiyel yağının uyarıcı bileşenlerinden biri vücudunuzdaki dolaşımın iyileştirilmesine yardımcı olabilir, bu da ekstremitelere ve oksijenasyona ihtiyaç duyan bölgelere şifa ve kan akışını artırır . Bu ayrıca kalbi koruyabilir ve aynı zamanda kan pıhtıları şansınızı azaltabilir ve aynı zamanda aktif olmanıza yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Camfen ve alfa-pinen gibi kekik yağının uçucu bileşenlerinden bazıları, antibakteriyel ve antifungal özellikleri ile bağışıklık sistemini güçlendirebilir . Bu, mukoza zarlarını, bağırsağı ve solunum sistemini potansiyel enfeksiyonlardan koruyarak, vücudun içinde ve dışında etkili hale getirir. Bu yağın antioksidan özellikleri de serbest radikal hasarını azaltmaya yardımcı olur.

Yara kapatıcı

Bu kekik esansiyel yağının muazzam bir özelliği. Bu özellik vücudunuzda yara izleri ve diğer çirkin noktalar yapar. Bunlar, cerrahi işaretler, kazara yaralanmalar, akne, çiçek hastalığı, kızamık ve yaraların bıraktığı işaretleri içerir .

Cilt bakımı

Kekik yağının topikal uygulaması ciltte çok popülerdir, çünkü yaraları ve yaraları iyileştirebilir, enflamatuar ağrıları önleyebilir , cildi nemlendirebilir ve hatta aknenin görünümünü en aza indirebilir. Bu yağda antiseptik özelliklerin ve antioksidan uyarıcıların  karışımı cildinizin yaşlandıkça net, sağlıklı ve genç görünmesini sağlayabilir!

Anti spazmodik

Dünya çapında milyonlarca insan spazm nedeniyle öksürük, kramp ve ağrılar çekiyor. Solunum yolları, sinirler, kaslar, bağırsaklar veya diğer organlarda meydana gelebilecek spazmlar istenmeyen ve aşırı istemsiz kasılmalardır ve öksürük, konvülsiyon, sara veya histerik atak, kramp ve kas ağrıları, karın ve bağırsak ağrısına ve hatta spazmodik sonuçlara neden olabilir. kolera.

Antiromatizmal

Romatizma, artrit ve gutun iki temel nedeni vardır . Birincisi yanlış veya engellenmiş dolaşımdır ve ikincisi kan dolaşımındaki ürik asit gibi artan bir toksin konsantrasyonudur . Kekik esansiyel yağı, bu iki problemi de çözebilir. Bir idrar söktürücü olduğundan idrarı arttırır ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bir uyarıcı olarak dolaşımı harekete geçirir ve bu sorunu ayrı bir şekilde ayırır. Timolün antienflamatuvar özellikleri iyi bilinmektedir ve bazı kekik yağı çeşitlerinde% 70’e varan oranlarda timol bulunmaktadır. Bu güçlü bileşik, ağrınızı hafifletmeye yardımcı olabilir .eklemler ve daha iyi hareket aralığını teşvik ederken, aynı zamanda bu bölgelere kan akışını teşvik ederek, artrit semptomlarınızın kontrolünü daha güçlü ve daha fazla hissetmenizi sağlar.

Bakteri öldürür

Aynı karyofillen ve camfen, diğer birkaç bileşenle birlikte, kekik esansiyel yağ antibakteriyel özellikleri verir. Bu, bakterileri öldürerek ve vücuttaki organlardan uzak tutarak vücudun içindeki ve dışındaki bakteriyel büyümeyi engeller. Bu özellikle, B-Kolit, renal kolik, genital bölgelerdeki ve idrar yollarındaki bakteriyel enfeksiyonlar, bağırsaklar ve solunum sistemi gibi bakteriyel enfeksiyonların ve ayrıca yaraların dışarıya maruz kalmasının iyileştirilmesinde yararlıdır. Kekik esansiyel yağı iyi bir antiseptiktir ve enfeksiyonlara karşı yaraları ve yaraları korur.

Tonik

Kekik esansiyel yağı aynı zamanda dolaşım sistemini, kalp, sindirim sistemini, sinir sistemini, kasları ve cildi güçlendirir ve onları güçlendirir ve bağışıklığı artırır.

Kalp Sağlığını Korur

Bu, kalp rahatsızlıkları endişe verici bir hızla büyürken, günümüz bağlamında kekik esansiyel yağının çok önemli ve kullanışlı bir özelliğidir. Bu yağ kalp için çok faydalıdır. Ventilasyonları bir antispazmodik olarak düzgün bir şekilde tutar, arterleri ve damarları rahatlatır ve böylece kalp üzerindeki stresi azaltır . Ayrıca, bir tonik olduğu için, kalp kaslarını güçlendirir ve kalbi tonları. Temel olarak, kekik esansiyel yağı kalp sağlığının her kısmı için iyidir.

Carminative

Mide ve bağırsaklarda biriken gazlar, göründükleri kadar masum değildir. Onların etkisi, sadece hoş olmayan kokularla sınırlı değildir. İştahınızı ve uykunuzu sorabilir, kan basıncınızı yükseltebilir , kalbinize bir tehdit oluşturabilir, size ağır mide ağrıları, kramplar, kusma, baş ağrısı ve mide bulantısı verebilirler . Aşırı durumlarda aşırı gaz , hayatınızı da tehlikeye sokabilir. Bu nedenle, gaz dikkatle ele alınmalı ve zamanında tedavi edilmelidir. Kekik esansiyel yağı, karbonhidrat ve antispazmodik olmakla birlikte, gazların aşağıya doğru hareket ettirilmesini (yukarı doğru hareket çok tehlikeli) zorlar ve tekrar birikmelerine izin vermez.

İdrarı uyarır

Kronik böbrek yetmezliği ya da kandaki toksinlerin ve tuzların konsantrasyonunun artmasından dolayı vücutta su birikimi yaşayanların bu esansiyel yağdan yararlanacaklarından emin olabilirsiniz. İdrarı arttırır ve vücuttaki fazla su, tuz ve toksinlerin giderilmesinde yardımcı olur. Bu, kilo azaltmaya, tansiyonu düşürmeye, yağları azaltmaya ve sindirimi artırmaya yardımcı olur .

Emmenagogue

Kadınlar kekik esansiyel yağının bu özelliği ile çok ilgilenmelidir. Onlar her zaman tıkanmış ve acı verici menstruasyon , düzensiz dönemler ve prematür menopozdan kurtulmalarını sağlayacak bir şeyler ararlar . Kekik esansiyel yağı bu sorunun cevabıdır. Bu açılır tıkalı , aybaşı kanamaları gibi belirtiler rahatlama verir karın ağrısı , yorgunluk, bulantı, depresyon ve menstrüasyon ile ilişkili düşük kan basıncı.  Ayrıca menopozu geciktirebilir, böylece kadınları sağlıklı, mutlu ve bereketli tutabilir. Kekik yağının belirli hormon dengeleme özelliklerine sahip olduğu bilinmektedir ve progesteron üretimini uyarabilir .  Menopozda olan ya da değişikliğe uğramış kadınlar için, kekik yağının düzenli kullanımı, hormonal seviyelerini kontrol altında tutmalarına yardımcı olabilir.

Balgam söktürücü

Soğuk algınlığı ve öksürüğünüz varsa, bir balgam söktürücü ve kekik esansiyel yağı bulmanız gerekir. Öksürüğe ve soğuğa neden olan enfeksiyonları tedavi etmeye ve tıkanıklığı gidererek, öksürük ve soğuktan kurtulmayı sağlar.

Kan Basıncını Düzenler

Kaşlarınızı bu tıbbi özellik hakkında geliştirebilir ve bunu bir yarar olarak görmeyebilirsiniz. Ancak, bu özellik düşük tansiyon hastası olanlar için çok faydalıdır. Bu insanlar herhangi bir zamanda bilinçsiz yere düşme riskini taşır ve halsiz hissederler. Bu yağ kan basıncını yükselterek normalize edebilir, ki bu da onu düşürmek kadar önemlidir.

Uyarıcı

Dolaşım, sindirim, sinir tepkileri ve hormonların salgılanmasını uyarır, böylece tüm metabolizmayı uyarır .

Enerjiyi Artırıyor

Dolaşımın uyarılması ve kekik yağı tarafından sağlanan metabolik destek, kayda değer bir enerji artışı sağlar. Düzenli olarak gün içinde yorgunluk çekiyorsanız, iyi bir gece uykusuna sahip olsanız bile, kekik yağının aromatik bileşenlerini bile teneffüs etmek size enerjik bir itme gücü verebilir.

Vücudu Temizler

Linalool, kekik yağının en yaygın bileşenlerinden biridir ve aynı zamanda vücut üzerinde bir dizi antioksidan ve detoksifiye edici etkiye sahiptir. En önemlisi, karaciğerde iyileşmeyi ve rejenerasyonu canlandırabilir ve hızla karaciğeri detoksifiye etmeye yardımcı olabilir .

Kaygıyı hafifletir

Kekik yağı, çeşitli nedenlerle popüler bir aromaterapi yağıdır, ancak öncelikle stres giderici yeteneklerinden dolayıdır. Kekik yağını teneffüs ederken veya tapınaklarınıza, göğsünüze veya boynunuza topikal bir şekilde yağ uygulayarak genel stres seviyenizi düşürebilir ve endişeli bir durumdan ziyade sizi pozitif bir şekilde hissetmenize yardımcı olabilirsiniz.

Akciğerlerde enfeksiyonları tedavi edebilir ve öksürükleri durdurabilir.

Uzun süre öksürük semptomları çekiyorsanız ve antibiyotikler artık size yardımcı olamıyorsa, o zaman bu uçucu yağı denemek isteyebilirsiniz. Güçlü antibiyotik kullanmanın aksine, böbreklerinizi, kalbinizi, karaciğerinizi, karnınızı ve gözlerinizi bu yağ ile riske atmanız gerekmez. Göğüste (akciğerler, bronşlar, larinks ve farinks) enfeksiyonları tedavi edebilir ve öksürükleri durdurabilir.

Solucan ilacı

Kekik uçucu yağ solucanları öldürür. Yuvarlak kurtlar ve tenyalar gibi bağırsak solucanlarının yanı sıra ortadan kaldırılması zor olan açık kurtlar ve kancalı kurtlardaki kurtçuklarda da deneyebilirsiniz .

Böcek ilacı

Böcekleri ve zararlıları uzak tutabilir ve gerektiğinde bunları ortadan kaldırabilir. İnsan vücudunda sivrisinekler, pire , bit, yatak böcekleri ve sinekler gibi beslenen parazitlerin yanı sıra böcek ve güveler gibi yiyecek tahıllarına ve kıyafetlerine saldıran böcekleri de uzak tutmak için etkili bir şekilde kullanılabilir .

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın