Mor Pancar suyunun sağlığa faydalarıPancar suyu, vitamin, mineral ve antioksidanların benzersiz bir kombinasyonu nedeniyle çeşitli sağlık yararları sunabilir.

Pancar veya pancar popülaritesi artmıştır, araştırmacılar pancar suyu içmek ve kan basıncını düşürmek, iltihaplanmayı azaltmak ve atletik performansın artmasını sağlamak için bağları tespit etmişlerdir .

Pancarlar, bol miktarda gerekli vitamin , mineral ve antioksidan içeren mükemmel bir beslenme profiline sahiptir . Ayrıca, bir kişinin sağlığına faydalı olabilecek betalainler adı verilen benzersiz biyoaktif bileşikler içerir.

İnsanlar bu avantajları bütün pancar tüketmekten veya suyundan elde edebilirler.

Bu yazıda, pancar suyunun altı önerilen sağlık yararının arkasındaki araştırmaya bakıyoruz.Ayrıca dozajı ve meyve suyunun evde nasıl yapıldığını da kapsarız.

1. İyi beslenme profili 

Pancar suyu çok çeşitli esansiyel vitamin ve mineralleri içerir. Bu sebze suyunun düzenli olarak içilmesi, bu besin maddelerinde eksikliklerin önlenmesine yardımcı olabilir.

Küçük bir cam eşdeğerdir organik pancar suyu, bir 100 mililitrelik (mL) bir porsiyon ihtiva 29 kalori , bir yağ ve aşağıdaki besin:

 • 0.42 gram (g) protein
 • 7.50 g karbonhidrat
 • 5.42 g şeker
 • 0.40 g lif

Pancar suyu da antioksidan içerir. Antioksidanlar , araştırmanın kanser gelişimi , enflamatuar durumlar ve kalp hastalıklarıyla bağlantılı olduğu oksidatif stresi azaltır .

Pancarlar, aşağıdakiler dahil olmak üzere zengin bir temel vitamin ve mineral kaynağıdır:

 • DNA ve hücre sağlığı için önemli olan folat
 • metabolizmayı ve kırmızı kan hücresi üretimini destekleyen B-6 vitamini
 • Kalsiyum , kemik gelişimi ve gücü için temel bir mineraldir.
 • kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşımasına izin veren demir
 • bağışıklık, kalp, kas ve sinir sağlığını destekleyen bir mineral olan magnezyum
 • metabolizma ve kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine katkıda bulunan manganez
 • fosfor , dişler, kemikler ve hücre onarımı için temel bir besindir
 • kollajen yapımında, kemiklerin ve kan damarlarının korunmasında ve bağışıklık fonksiyonunun desteklenmesinderol oynayan bakır
 • yara iyileşmesini destekleyen, bağışıklık sistemini destekleyen ve normal büyümeyi teşvik eden çinko

Pancarlar ayrıca başka faydalı bileşikler de içerir:

 • Fitokimyasallar bitkilere renk ve lezzet verir. Ayrıca bağışıklık sistemini uyarır, iltihaplanmayı en aza indirir ve oksidatif stresi azaltır .
 • Betalinler pancarın koyu kırmızı renginden sorumludur. Bu pigmentler umut verici antioksidan, antienflamatuar ve antitoksik özelliklere sahiptir.
 • Nitratlar , kan akışını iyileştiren ve kalp sağlığını destekleyen bir grup organik bileşiği ifade eder. 

2. Kan basıncını iyileştirmek

Artan araştırmalar, pancarların bir kişinin kan basıncını düşürmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Araştırmacılar bunun nitrat içeriği nedeniyle olduğuna inanıyor.

Pancar doğal olarak vücudun nitrik okside dönüştürdüğü büyük miktarlarda nitrat içerir. Bu bileşik, kan akışını iyileştiren ve genel kan basıncını düşüren kan damarlarını genişletir.

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada araştırmacılar, katılımcılara ya nitrat bakımından zengin pancar suyunun ya da nitrat tüketen bir plasebo suyunun 70 ml’sini verdi . Test grubundakilerin kan basıncı sadece 30 dakika sonra plasebo grubundakilerinkinden 5,2 milimetre cıva (mm Hg) azaldı. Bununla birlikte, konsantre pancar suyunun etkisi 24 saat içinde azalmıştır.

Küçük ölçekli bir başka çalışma ise , 4 hafta boyunca her gün 250 ml pancar suyu içmenin hipertansiyonu olan insanlar arasında kan basıncını düşürdüğünü gösterdi .

Ancak, zaten kan basıncını düşürmek için ilaç alan kişiler aynı yararları fark etmeyebilir.Tansiyon ilaçları kullanan insanları içeren 2015 çalışmasının bulguları, nitrat bakımından zengin pancar suyunun, nitrat tüketen pancar suyuna kıyasla 1 hafta sonra kan basıncını düşürmediğini ortaya koydu. 

3. iltihabı azaltmak

Pancar suyu, betalainler adı verilen anti-enflamatuar bileşikler içerir.

2015 yılı değerlendirmesine göre betalainler, enflamatuar hastalıklarda rol oynayan spesifik sinyal yollarını inhibe eder.

Bir 2014 çalışma bir betalain fenetilamin-betaxanthin 32 oranında bir enflamatuar enzimin aktivitesini düşük adlandırılan göstermiştir.

4. aneminin önlenmesi

Kırmızı pancar, kırmızı kan hücrelerinin temel bir bileşeni olan demir bakımından zengindir . Demir olmadan kırmızı kan hücreleri vücuda oksijen taşıyamaz.

Düşük demir seviyesine sahip kişiler, bazen demir eksikliği anemisi denilen bir durum geliştirebilir . Diyete demir kaynakları eklemek bu durumun riskini azaltabilir.

Demir eksikliği anemisinin belirtileri şunlardır:

 • yorgunluk
 • baş dönmesi
 • nefes darlığı
 • baş ağrısı
 • hızlı kalp atımı

5. Karaciğeri korumak

Pancar suyu antioksidanlar içeren , A vitamini , A vitamini, B-6 , ve demir . Bu bileşikler karaciğeri iltihap ve oksidatif strese karşı korurken, toksinleri vücuttan atma kabiliyetini arttırır.

Son zamanlarda , küçük ölçekli hayvan çalışması , karaciğer hasarı ile sıçanlarda pancar ekstraktı alınan kemirgenler kontrol sıçanları ile kıyaslandığında, minimal karaciğer hasarı olduğu bulundu.

6. Atletik performansın arttırılması

Pancar suyunda nitratlar ve betalainler gibi bazı bileşikler atletik performansı artırabilir.

Bir göre 2017 sistematik gözden , nitratlar kaslara giden kan akımını ve oksijen artırarak kişinin atletik verimliliğini artırabilir.

Bir 2018 çalışması betalainenin 28 eğitimli erkek bisikletçi üzerindeki etkilerine baktı.Bisikletçiler, bir hafta boyunca her gün 100 mg pancar konsantresi veya plasebo aldı.Plasebo grubuyla karşılaştırıldığında, pancar konsantresi grubunun egzersiz etkinliği daha yüksek ve kan akımı arttı.

Dozaj

Şu anda, pancar suyu için resmi bir doz önerisi yoktur.

Bir göre 2014 çalışma düşük kan basıncı, örneğin, gün başına pancar suyu bir 250 ml’lik cam içme. Meyve suyu ciddi yan etkilere neden olmadı, ancak katılımcılar idrarlarının renginde bir değişiklik rapor ettiler.

Yazarlar, pancar suyunun kan basıncını düşürme yeteneğinin, farklı pancar suları arasında geniş ölçüde değişebilen nitrat konsantrasyonuna bağlı olduğunu belirtti. Yazarlar, sağlıklı erişkinlerde kan basıncını düşürmek için litre başına 4 milimol (mmol) nitrat konsantrasyonunu önermektedir.

Yan etkiler

Çoğu durumda, insanlar herhangi bir olumsuz yan etki yaşamadan güvenle pancar yiyebilir veya pancar suyu içebilirler.

Pancar suyunun düzenli olarak içilmesi, pancarlardaki doğal pigmentler nedeniyle idrar ve dışkı rengini etkileyebilir. İnsanlar, pembe veya mor idrar, böceği beetüri ve pembe veya mor dışkı görebilirler. Bu renk değişimleri geçicidir ve endişe nedeni değildir.

Pancar suyundaki nitratlar kan basıncını etkiler. Tansiyonu düşük veya şu anda tansiyon ilaçları kullanan herkes, diyetlerine pancar veya pancar suyu eklemeden önce bir sağlık uzmanıyla konuşmalıdır.

Pancarlar, yüksek seviyede oksalatlar içerir ve bu da bu rahatsızlık riski yüksek insanlarda böbrek taşlarına neden olabilir .

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın