Şifalı BitkilerŞifalı Bitkiler - Otlar

Şeker otu nedir ? Şeker otunun Faydaları nelerdir ?
Şeker otu ( Stevia ) Nedir?
Şeker otu ( Stevia ), Güney Amerika’ya özgü olan ve son derece tatlı yaprakları nedeniyle yüzlerce yıldır kullanılan yeşil yapraklı bir bitkisel bitkiye verilen addır .  Stevia glikozitler, özellikle steviosid ve rebaudiozit, tatlılığından sorumlu olan aktif bileşiklerdir. Stevia daha bir tatlandırıcı olarak son zamanlarda ün aldığı daha fazla 40x tatlı şeker ama kan şekeri düzeylerini etkilemez.  Ayrıca normal şekerden farklı olarak vücut üzerinde olumsuz yan etkileri yoktur ve özellikle şeker hastaları için yararlıdır .

Asteraceae familyasında, ayçiçeği ile aynı familyada bulunan 240’dan fazla çalılık türü ve küçük çiçekli bitki vardır . Stevia, tatlı yaprak veya şeker yaprağı da dahil olmak üzere farklı adlarla bilinir, ancak resmi bilimsel ad Stevia rebaudiana’dır. Kuzey ve Güney Amerika’nın tropikal bölgelerinde yetişir, ancak bir bitki olarak iyi bilinmez.

Karbonhidrat kontrollü diyetler için insanlar için bu harika yeni seçenek hakkında gittikçe daha fazla araştırma ortaya çıktıkça , stevia’yı tatlandırıcı ve gıda katkı maddesi olarak onaylayan ülke sayısı artıyor. 2011’de AB, 27 ülke boyunca Stevia’nın kullanımına izin verdi.

Stevia Türleri
İşleme seviyesine bağlı olarak, Stevia üç şekilde bulunabilir.

Yeşil Yaprak Stevia: Bu stevia’nın en az işlenmiş şeklidir. Şekerden 30-40 kat daha tatlıdır ve tadı biraz acıdır.
Stevia Ekstraktları: Ekstraktı , şekerden 200 kat daha tatlıdır ve yeşil yaprak stevyasına kıyasla daha az acıdır.
Değişen Stevia: Bu, GDO içerikli çok işlenmiş stevia şeklidir. Şekerden 200-400 kat daha tatlıdır ve genellikle stevyanın en kötü şekli olarak adlandırılır.

Stevia’nın Sağlık Faydaları
Şeker otu ( Stevia )’nın sağlığa faydaları diyabet yönetimi, kilo kaybı, cilt bakımı ve daha fazlasını içerir. Sağlık yararlarından bazılarını ayrıntılı olarak inceleyelim.

Diyabet kontrol eder
Stevia’nın insan sağlığı ile ilgili endişeleri için en çok övgülen yönü, vücuttaki kan şekeri seviyelerini düzenleme yeteneğidir. Bu, şeker hastaları için normal şeker yerine veya karbonhidrat kontrollü diyetlere sahip kişiler için ideal bir ikamedir, çünkü diyabetik komplikasyonlar hakkında endişelenmenize gerek kalmadan tatlı yiyecekler yiyebilirler.

Normal sofra şekeri içeren sakarozun aksine stevia, yiyeceği şekere benzer şekilde tatlandırır, fakat karbonhidrat olmayan bir glikosit bileşiği olan steviosid içerir. Yukarıda açıklandığı gibi, steviosid parçalandığında, glikoz içeren parçacıklar , kan dolaşımına emilmek ve vücuttaki glikoz seviyelerini etkilemek yerine kolondaki bakteriler tarafından emilir .

Kilo kaybı
Stevia kalori bakımından çok düşüktür ve tür çeşitliliğindeki bazı ekstraktların prevalansına bağlı olarak, şekerden 40-300x daha tatlıdır. Bu, insanların keklerden, kurabiyelerden ve stevia ile yapılan şeker gibi yiyecekleri, şekerlerden bol miktarda kalori almaktan endişe duymadan yiyebilecekleri anlamına gelir, bu nedenle başarılı bir şekilde kilo verme şanslarını incitmezler .  Bu, çocukların diyetindeki fazla şeker içeriğinin kontrol edilmesinde de yardımcı olabilir.

Kan basıncını düzenler
Belirtildiği gibi, steviosid bir tür glikozittir, ancak steviada kan damarlarını rahatlatan, idrara çıkmayı artırabilen ve sodyumun vücuttan atılmasını kolaylaştırabilen başka glikozitler vardır . Bu , kardiyovasküler sisteme daha az stres uygulanacağı ve kan basıncında, kalp sağlığını koruyan ve ateroskleroz , kalp krizi ve felç gibi bazı koşulları önleyen bir düşüş olabileceği anlamına gelir .

Kanseri önler
Stevia’da bulunan zengin antioksidan bileşikler kaynağı, pankreas kanseri de dahil olmak üzere çeşitli kanserlerin önlenmesi için ideal bir besin takviyesi yapar. Jocelynn E. Thomas ve Dr. Michael J. Glade, Açık Obezite Dergisi’nde, stevia yaprağı ekstraktlarının yüksek derecede antioksidan aktivite gösterdiğini belirten bir rapor yayınladı. Ayrıca sardalya yağında hidroperoksit oluşumunu , L-a- tokoferol veya yeşil çay ekstraktınınkinden daha büyük bir potansiyele sahip olarak inhibe ettiği bildirilmektedir .

Quercetin , kaempferol ve stevia’daki diğer glikozid bileşikleri vücuttaki serbest radikallerin yok edilmesine yardımcı olarak sağlıklı hücrelerin habis hücrelere mutasyona uğramasını önler. Antioksidanlar ayrıca erken yaşlanmayı, bilişsel işlev bozukluğunu ve kalp hastalığı gibi diğer çeşitli durumları önlemeye yardımcı olur .

Kolesterol Seviyelerini Düşürür
Çalışmalar göstermektedir o stevia tüketiminin kötü LDL belirgin bir azalmaya yol açar kolesterol ve trigliserid düzeyleri ve HDL bir artış kolesterol düzeylerinin sağlıklı kolesterol ve iyi lipit profili için esastır.

Ağız sağlığı
Stevia edilmiş bulunan bu diş macunlarında ve ağız gargaraları için popüler katkı yaparak, ağızda bakteri oluşumunu azaltmak için.  Ayrıca sakarozun kesinlikle yapmadığı boşlukları ve diş eti iltihabını da önler!

Cilt bakımı
Stevia, egzama ve dermatit gibi cilt hastalıklarına karşı faydalıdır .  Topikal olarak uygulanması, bakterilerin yayılmasını engeller ve bu durumlarda bir steroid görevi görür, bu durumdan kurtulmayan birçok insan için popüler bir seçenek haline getirir.

Osteoporozu önler
Şekerin aksine, Stevia kemik mineral yoğunluğunun artmasına yardımcı olur ve osteoporozu tedavi eder . Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırma, artmış kalsiyum metabolizmasında önemini göstermektedir . [14] Araştırmacılar insan sağlığı için kullanılabilecek farklı yollar bulmaya çalışıyorlar.

Şeker otu  ( Stevia ) nasıl kullanılır?
ABD’de, stevia tatlandırıcı olan esas olarak bulunan tablo şeker ürünleri ve şeker ikame maddeleri olarak kalorili içecek azalttı.

Stevia yaprağından elde edilen ekstraktlar, ABD’de 1990’ların ortasından beri diyet takviyesi olarak mevcuttur ve birçoğu stevia yaprağının hem tatlı hem de tatlı olmayan bileşenlerinin bir karışımını içerir.

Stevia tatlandırıcılarındaki tatlı bileşenler doğal olarak meydana gelir. Bu, doğal olarak algıladıkları yiyecek ve içecekleri tercih eden tüketicilere de yarar sağlayabilir.

Dünya çapında 5.000’den fazla yiyecek ve içecek ürünü şu anda bir madde olarak stevia kullanıyor. Stevia tatlandırıcılar, aşağıdaki gibi Asya ve Güney Amerika’daki ürünlerde bir bileşen olarak kullanılır:

dondurma
tatlılar
soslar
yoğurtlar
salamura gıdalar
ekmek
alkolsüz içecekler
sakız
Şeker
Deniz ürünleri
hazır sebzeler

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın