Kemik Erimesi ( Osteoporoz ) tanımı, nedeni, belirtileri, tanısı, tedavisi ve nasıl önlenmeli ?
Kemik Erimesi ( Osteoporoz ) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey: Tanımı, nedeni, belirtileri, tanısı, tedavisi ve nasıl önlenmeli?

Yaşlanma sürecinde herkes kemik yoğunluğunu kaybeder. Her üç kadından biri ve 60 yaşın üzerindeki yedi erkekten biri için, kemik hücrelerinin parçalanma süreci çok hızlı ilerlemektedir. Buna osteoporoz veya kemik kaybı diyoruz. Kemikler incelir ve daha kırılgan hale gelir, bu da kemik kırılma riskini artırır. Kadınlarda toplam kemik kaybı yüzde 50’ye kadar yükselebilir.

Kemik Erimesi ( Osteoporoz ) nedir?

Tıpkı cildiniz, kaslarınız ve organlarınız gibi, kemikleriniz de canlı dokulardan oluşur. Yaşamınız boyunca, kemiklerinizin kalsiyum kütlesi sürekli bir döngü halindedir, biriktirilir ve parçalanır. Bu döngü nedeniyle, her on yılda bir iskelet yenilenir. 35. yaşam yılına kadar, kemik üretimi kemik bozulmasından daha büyüktür. Kırk yaşını geçtiğinde, kemik kütlesi yılda yaklaşık yüzde iki azalır. Çeşitli şeyler osteoporoz dediğimiz bu sürecin hızlanmasına neden olabilir. Kemikler o kadar kırılgan hale gelir ki basit bir düşüş bile kırılmaya neden olabilir.

Kemik Erimesi ( Osteoporoz )un sebebi nedir?

Kadınlarda osteoporozun önde gelen nedeni menopozdur. Bu süre zarfında, yumurtalıklar östrojen üretimini durdurur. Bu dişi hormon, kemiklerdeki mineral kaybıyla savaşmaya yardımcı olur. Bu koruma kaybolduğunda, kemik kütlesi azalır.

Erkeklerde kemik kaybı, kadınlardan ortalama 10 yıl sonra ortaya çıkar. Çünkü erkeklerin kemik dokusu daha fazladır. Burada da hormon yönetimindeki bir değişiklik rol oynayabilir. Vücut yaşla daha az testosteron üretir; Bu hormon kemik dokusunun oluşturulmasında önemli bir rol oynar.

Osteoporoz da kalıtsal olabilir. Ebeveynlerinizden, erkek kardeşlerinizden veya kız kardeşlerinizden kemik tahrişi varsa, aynı zamanda kırılgan kemikler alma şansınız yüksektir.

Bazı romatizma formlarında – romatoid artrit veya Bechterew hastalığı gibi – osteoporoz da görülebilir. Prednizonun uzun süre kullanılması da riskli olabilir.

Kemik Erimesi ( Osteoporoz )un belirtileri nelerdir?

Osteoporoz, İngiltere’de 2 milyondan fazla kişiyi ve ABD’de 10 milyondan fazla kişiyi etkilemektedir. Osteoporozun ilk kemik kırılmasına kadar gerçek bir semptomu yoktur. Ne yazık ki, o zamana kadar hiçbir şey farketmeyebilirsiniz. Ancak, yüksekliği ve sırt ağrısını azaltmak, kemiklerinizin bozulmakta olduğuna dair bir işaret olabilir. Çok sayıda omurga omurunun çökmesi, bu “büzülmeye” neden olur ve bu da sizi 25 santimetre daha kısa yapabilir. Bu hareket ederken sırtta ağrıya neden olur. Bu şikayetler geçicidir ve bu nedenle sırttaki osteoartrit ile karıştırılmamalıdır.

Doktorunuz Kemik Erimesi ( Osteoporoz )u nasıl teşhis eder?

Kemiği kırdın mı? Boyunda bir düşüş farkettiniz mi? O zaman osteoporozun olup olmadığını araştırmak için doktorunuzla randevu almalısınız. Doktor, kalçanızın kemik yoğunluğunu ölçebilir ve DXA taraması ile daha da geriye çekilebilir. Çok düşükse, kemik kırılma riski yüksektir ve osteoporozunuz olabilir. Doktorunuz Vertebra Kırığı Değerlendirmesi (VFA) yapmaya karar verebilir. VFA, omurun yüksekliğini ölçer. Omurga kolonunun röntgeni, omurga omurgasının konumu hakkında bilgi sağlayabilir.

Doktorunuz ayrıca, başka bir durumun suçlu olup olmadığını görmek için ek kan ve idrar muayenesi yapabilir. Test, idrardaki kalsiyum ve kemik bozunma ürünlerinin miktarını inceler. Kan testi kan tortusu (iltihap varlığının bir göstergesi), D vitamini içeriği ve hormonlar hakkında daha fazla bilgi sağlar.

Kemik Erimesi ( Osteoporoz )u nasıl tedavi ediyorsunuz?

Kemik Erimesi ( Osteoporoz ) tedavisinin üç amacı vardır. Bu hedefler ağrı kesici, kemik kırıklarının önlenmesi ve daha fazla kemik kaybının önlenmesidir. Ağrı kırılmanın veya çökmüş bir spinal omurun (arkada artroz ile karıştırılmaması) sonucu olabilir. Bazen asetaminofen yeterlidir ve olmadığında, doktor bir anti-enflamatuar ajan (NSAID) reçete edebilir. Çökmüş bir omurda, morfin veya morfin benzeri bir madde gerekecektir.

Kemik kırılmalarını ve daha fazla kemik kaybını önlemek için doktorunuz size daha fazla hareket etmenizi, güneşte daha fazla zaman geçirmenizi ve sağlıklı beslenmenizi önerecektir. Ayrıca Kalsiyum, Vitamin D3 ve Vitamin K2 içeren vitaminler önerebilir.

Kalsiyum kemiklere kuvvet sağlar. D3 Vitamini kalsiyumun kemiklere emilimini arttırır ve bu kemik mineralinin atılımını azaltır. Güneş ışığı vücudunuzun ciltte D3 Vitamini oluşturmasına yardımcı olur. Bu nedenle doktorunuz dışarıda güneş altında daha fazla zaman geçirmenizi önerebilir. Bununla birlikte, nüfusun büyük bir kısmı, D3 Vitamini’nin kronik bir kıtlığına sahiptir. Bu nedenle, bunu bir diyet takviyesi şeklinde almak hala faydalı olabilir. Ciddi D3 Vitamini eksikliği durumunda, enjeksiyonlar da bir çözüm sağlayabilir. Doktorunuz her zaman D3 vitamininizi bir kan testi ile kontrol edebilir. K2 vitamini kemiklerde kalsiyum işlenmesinde önemlidir.

Ayrıca, doktor düşme riskinizi değerlendirecektir. Düşük kas kuvveti veya denge sorunları olan durumlarda, fizyoterapist önerebilir. Düşme şansı çok yüksekse, sizi düşmeyi önleme konusunda uzmanlaşmış bir hastanenin bir bölümüne yönlendirebilir.

Ağır osteoporoz formlarında, doktorunuzdan bifosfonatlar için bir reçete alacaksınız. Bu ilaçlar kemik dokusunun kaybını şiddetle engeller ve hatta kemik yoğunluğunu artırabilir. Araştırmalar, bifosfonat kullanımının kemik kırılma riskini yüzde 50 azalttığını gösteriyor. Kemik yoğunluğunu artırabilen diğer ilaçlar denosumab ve raloksifendir. Bu ilaçlar işe yaramazsa, doktor tiroid hormonlarını reçete edebilir. Bu hormonlar vücudunuzun kalsiyum durumunu büyük ölçüde etkiler.

Kemik Erimesi ( Osteoporoz ) ve kemik kırıklarına karşı en iyi korunma nedir?

  • Taşınmak kemikler için iyidir. Yürüme, bisiklete binme, bahçecilik, kürek çekme veya golf oynamak kemiklerinizi daha güçlü ve daha yoğun hale getirecektir.
  • Son zamanlarda yapılan bir çalışmada süt kullanımının osteoporozla mücadelede faydalı olmadığını göstermektedir. Ayrıca romatoid artrit üzerinde olumsuz etkileri vardır.
  • Her gün en az 30 dakika dışarı çıkın. Bulutlu bir günde bile cildiniz yeterince D vitamini üretir. Ekim ayından nisan ayına kadar güneş ışığı çok zayıf olduğu için D3 vitamini takviyesi kullanmak iyi bir fikirdir.
  • Bol sebze, tahıl, kuruyemiş ve baklagiller yiyin. Bunlar, güçlü kemiklerin korunmasına katkıda bulunan birçok iz element içerir.
  • Gözlerinizi düzenli olarak kontrol ettirin. Vizyonunuz azalırsa, düşme riski – ve böylece kemik kırılmaları – artar.
  • Evinizde iyi aydınlatma sağlayın. Örneğin, çok karanlık olduğunda birçok düşme olur.
  • Kemik kırılmasından sonra düşme korkusu olabilir. Bunun günlük yaşam üzerinde büyük etkisi var çünkü fiziksel olarak daha az aktif olacaksınız. Dahası, bir düşüş yaşayan insanların başka bir düşüş yapması daha olasıdır. Bazı hastanelerin, düşmeyi önleme konusunda size öğretecekleri, kendi düşme klinikleri vardır.
  • Evinizde mümkün olduğunca çok sayıda gevşek nesne kaldırın. Bu düşme şansını azaltır.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.