Mucize Doktor – Lucilia sericata – Yeşil Şişe Sineği – kurt SineğiYarada MAGGOT Tedavisi ( LARVA, KURTÇUK Tedavisi )

Maggot debridman tedavisi (MDT), süpüratif deri enfeksiyonlarının Lucilia sericata sineğinin larvalarıyla tedavi edilmesidir. Günümüzde bu tedavi yaklaşımı dünyada 30’un üzerinde ülkede kullanılmaktadır. Son 20 yıldır 2000 sağlık kurumunda 60.000’den fazla hasta bu   yolla tedavi edilmiştir.

Tıbbi kurtçuklar

Biyoterapi:

Biyoterapi, hastalıkları tedavi etmek için canlı organizmaları kullanır. Bunun bazı örnekleri arasında sülük tedavisi, arı zehiri tedavisi ve kurtçuk tedavisi bulunur. Kurtçuk tedavisinin genel amacı, ölü dokuyu hastadan güvenli bir şekilde çıkarmaktır.

Kurtçuk tedavisi, başlangıçta, askerlerin yaralarında kurtçuk istilası ile bulunduğunda çalışıldı. Bu toprak yaralarının kurtçukların istilasından sonra çok daha iyi iyileşeceğini fark ettiler. Ancak yanlış sinek türleri kullanılarak canlı dokuya zarar verebileceği tespit edildi.

Kurtçuklar:

 Lucilia sericatakurtçuk tedavisi için en yaygın kullanılan darbe sineklerinden biridir. Günümüzde farklı cilt ve yumuşak doku yaralarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Kurtçukların kokuyu giderdiği ve kötü huylu tümörlerin bazı dokularını yok ettiği bilinmektedir . Bir yara yaşamı tehdit ediyorsa kurtçuk tedavisi kullanılmaz ve doktorlar ameliyatı deneyecektir. Bir yaraya uygulanan kurtçukların sayısı, kurtçuğun yaşına ve boyutuna, nekrotik doku miktarına ve yaranın boyutuna bağlıdır. Yaranın üzerine yerleştirildikten sonra doktor, kurtçukların kaçmamasını sağlamak için bölgeyi uygun pansumanlarla saracaktır. Larvalar yaradan üç gün sonraya kadar çıkarılacaktır.

Nasıl çalışır:  

Kurtçuklar, daha sonra vücudun yarayı iyileştirmesine yardımcı olacak bir hastadan enkaz ve enfeksiyonu temizler. 1935’te Simmons, tıbbi kurtçuk salgılarının antimikrobiyal aktivitesinin Staphylococcus aureus ve Streptococcus suşlarını öldürme yeteneğine sahip olduğunu bildirdi. sp. Kurtçuklar, mikropların büyümesini engelleyen ve sağlıklı doku büyümesini teşvik etmeye yardımcı olacak ürünler salgılar. Kullanılan kurtçukların mikropsuz olduğundan emin olmak çok önemlidir. Uygulamadan önce kurtçuklar steril olmadığı için hastaların kurtçuk tedavisi sırasında kan dolaşımı enfeksiyonları geliştireceği durumlar olmuştur. Kurtçukların kontamine olmadığından emin olma prosedürü iyileştirildi. Doktorlar artık geçmeleri gereken testler nedeniyle hastalara steril kurtçuklar yerleştirdiklerinden emin olabilirler. Kurtçuklar, bakteri veya mantarlarla kontamine olup olmadığını tespit edebilen bir kanlı agar plakasına yerleştirilecektir. Ayrıca rastgele bir kurtçuk örneği, bir yere teslim edilmeden önce patojenler için kontrol edilecektir. hastane. Son olarak, birçok doktor, güvenliğini daha da sağlamak için uygulamadan önce kurtçuklardan bir bez alacaktır. Bu nedenle kurtçuk tedavisini düşünüyorsanız, bunu sertifikalı bir doktorla güvenli bir tıbbi ortamda yapmanız önemlidir.


Bazı insanlar, yaralarını iyileştirmeye yardımcı olmak için vücutlarında sürünen kurtçuklar fikri karşısında titreyip kıvranabilir. Bu, birçok insanın bu tedaviyi olası bir tedavi olarak seçmesini engelledi. Antibiyotiğe dirençli bakterilerdeki artışla birlikte, yarayı iyileştirmeye yardımcı olacak tek şey kurtçuk tedavisi olabilir. Lucilia sericata’nın faydaları üzerine eğitim, umarım genel olarak kurtçuk tedavisi ve biyoterapinin popülaritesini artıracaktır.Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın