Özbek Pilavı Tarifi
Özbek Pilavı için Malzemeler :

1 kg Kuzu eti
200 gr. kuyruk yağı
1 kg Pilavlık Pirinç
1 adet Havuç
0,5 kg Soğan
3 kafa Sarımsak
2 adet kırmızı acı biber
Öğütülmüş kişniş
Tuz  ( Kurutulmuş kızamık Tuz )

Özbek pilavı tarifi

Özbek Pilavı Tarifi :

Kuyruk yağını küçük kuşbaşı şeklinde doğrayın .
Havuçları şeritler halinde kesin.
Soğanı yarım halkalarda doğrayın (soğanın yarısını bırakın) .
Ocakta ateş yakıyoruz. Üzerine bir tencere koyduk ve düzgün bir şekilde ısıttık.
Kuyruk yağını eritiyoruz . Kuyruk yağının kıkırdaklarını ( Greaves’i ) tencereden çıkarıyoruz.
Erimiş yağda, tüm soğanın yarısını  altın kahverengi olana kadar kızartın.
Tencereye kuzu etini koyduk. Etleri soğanla 5-7 dakika kızartın.
Tencereye 2 litre sıcak su dökün.  1 saat boyunca kaynamada pişirin. İlk 40 dakika sonra tencereyi kontrol edin. Belirgin sarımsı-turuncu bir renk tonu ile şeffaf olmalıdır. Tencereye 3 kafa sarımsak ve 2 acı kırmızı biber ekleyin. Kapak altında 20 dakika daha pişirin.
Bu hazırlığının bitiminden yaklaşık 10 dakika önce pirinci yıkarız. Oluklu bir kaşık kullanarak dikkatlice tencerenin içine yaydık. Benim önerim, su pirinci tamamen kaplar, bu yüzden su eklemeye gerek yoktur. Tencereyi bir kapakla örtün ve pirinci pişene kadar tencerede bırakın.
Pirinç piştiğinde, pilavın dibine derin delikler açmak için kaşığın arkasını kullanın ve aşırı nemin buharlaşması için açık bırakın.
Tüm nem buharlaştığında, tencereyi örtmek, ve pilavın yaklaşık 40 dakika demlenmesine izin vermek gerekir. Bu şekilde daha lezzetli olacak.
Şimdi Özbek pilavı tamamen hazır ve masaya servis edilebilir.
Afiyet olsun!

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın