Renklere Yüklenen AnlamlarKırmızı

Kırmızı, uyarıcı, cinsellik. Psikolojik etkisi, canlandırıcı, heyecan verici, iştah açıcı, tahrik edicidir. Fizyolojik olarak kan basıncını ve hormonal salgıları arttırıcıdır. Uzun süre izlendiğinde gerginlik ve heyecan yaratır, kısa sürede ise dikkat çekici ve bakış yakalayıcıdır, insanları tetikte olmaya teşvik eder.
Resimsel anlamda, dikkat çekici bir renktir ateşin, tehlike ve yasakların belirtilmesi amacıyla kullanılır.
Toplumsal anlamda, ruhsal uyanış, aşk, mücadele, başkaldırı ve devrimin rengidir, iletişimde uyarı, tehlike ve alarmı simgeler. Sıcak bir renk olan kırmızı hızlı karar vermeye teşvik edici, eyleme geçirici, bakış yakalayıcı, hakimiyet kurucu bir özelliğe sahip olduğundan, reklam uygulamalarında zemin olarak değil, vurgu yapmak için kullanılmalıdır. Kırmızı renkteki nesneler, daha büyük ve yakın görünürler.

Siyah

Simgesel anlamda, kapanma, güç, olumsuzluk, ağırbaşlılık, kötü talih. Psikolojik etkisi, umutsuzluk, olumsuzluk, düş kırıklığı, zorunluluk ve baskı duygusu yaratır. Resimsel anlamda, lüksü, cehennemi, şeytanı, büyüyü temsil eder. Toplumsal anlamda, baş kaldırma, ölümü, matemi, ağırbaşlılığı, aristokrasiyi ve resmiyeti simgeler. Siyah renk gizli, gizemli, dışa kapalıdır. Renk kombinasyonlarında olduğundan daha büyük ve ağır görülmektedir.

Beyaz

Simgesel anlamda, saflık, çözülme, açıklık, aydınlık, sessizlik ve serinlik. Psikolojik etkisi, özgürlük, olumluluk, hoşgörü, bağlanma duygusu yaratır. Resimsel anlamda, temizlik, tazelik, genç kızlığı temsil eder.

 

Mavi

Simgesel anlamda, sınırsızlık, sessizlik, sakinlik, soğukluk, şeffaflık, sonsuzluk, barış, güven, dostluk. Koyu mavi ise saygınlık ve güçlülük.
Psikolojik etkisi, huzur verici, rahatlatıcı ve sakinleştiricidir. Fizyolojik olarak kan basıncını düşürür. İnsanlar üzerinde barışçıl etki yapar. Koyu mavi ise hüzün verici ve melankolikleştiricidir.

Resimsel anlamda, erkek bebeği, tazeliği, serinliği, temizliği ve denizi simgeler. Koyu mavi, klasik görüş ve düzeni temsil eder.

Toplumsal anlamda, lacivert (koyu mavi), sadakati, istikrarı, liderliği, güveni, saygınlığı, statüyü, otoriteyi simgeler. Bu nedenle üniformalar ve resmi görevlilerin giysilerinde tercih edilir. Koyu mavinin doğu ve Anadolu’da kötülüklerden koruyucu bi etkiye sahip olduğu inanılır (nazar boncuğu). Özellikle erkekler tarafından en çok sevilen renktir. Mavinin yeşile kayan bir tonu olan turkuvaz (türk mavisi) , sıcak bir etki, (mavi içinde, kırmızının etkisini) yaratır.

Pembe

Simgesel anlamda, çekingenlik, incelik, nezaket, şefkat, sevgi ve yumuşaklık. Psikolojik etkisi, huzur ve güven verici, sakinleştirici, romantikleştirici. Resimsel anlamda, daha çok genç bayanlar tarafından kullanılan, kozmetik ve iç çamaşır ürünlerini, şekerlemeleri, yumuşak kadın zarafetini temsil eder. Toplumsal anlamda, kibarlık ve dişiliği simgeler.

Turuncu

Simgesel anlamda, canlılık, dışa dönüklük, güçlülük. Psikolojik etkisi, mutluluk, enerji verici ve iştah açıcıdır. Canlılığı, yaratıcılığı, güveni, cesareti ve iletişimi arttırdığı için insanı yaşama motive eder, sindirim sistemlerini uyarır. Resimsel anlamda, sonbaharı, sıcaklığı temsil eder. Toplumsal anlamda, gençliği, verimliliği simgeler.

Gri

Simgesel anlamda, duygusuzluk, kararsızlık, yavaş bir bitiş, yaklaşan ölüm. Psikolojik etkisi, hüzün verici, maskeleyici koruyucudur. Resimsel anlamda, etkisizdir, koyu gri ise kirliliği temsil eder. Toplumsal anlamda, bireyin kendisini toplumdan soyutlama, uzaklaştırma arzusunu, duygu ve fikirlerini gizleme eğilimini, meraklı olmayan nötr kişiliği simgeler.

Mor

Simgesel anlamda, duygusallık, hüzün, düş kırıklığı, tutku, yalnızlık, ruhsal huzursuzluk ve erotizm. Psikolojik etkisi, birey üzerinde nevrotik duyguları açığa çıkarıcı, geçmişe götürücü, hayale daldırıcı, fantezi anılar uyarıcıdır. İçe dönük mistik düşüncenin rengidir. Resimsel anlamda, melankoliyi, gizemi, esrarengizliği, bastırılmış şehvet duygusu (Eflatun), ve sosyal başkaldırıyı temsil eder. Koyu mor ise, büyü, sihir, endişe, korku, mutsuzluk, mahremiyet duygularını anlatır.

Toplumsal anlamda, daha önceden bilinen, içinde güvenle yaşanan bir dünyadan, bilinmeyen fakat merak ve heyecan uyandıran bir dünyaya geçişi simgeler. Nevrotik duyguları açığa çıkardığından insanları korkuttuğu saptanmıştır. Tarihte yüksek sınıflarda asaletin ve kraliyetin rengi olmuştur.

Erkeksi sıcak kırmızı ile kadınsı soğuk mavinin karışımı olan ve ne kadınsı ne de erkeksi olarak tanımlanan eflatun ise erotik çekiciliğe duyulan özlemi dile getirmektedir. Kadın hareketlerinde hakların eşitliğini simgeler. Erotizmin bastırıldığı her yerde bir tür dışavurum olarak öne çıkmaktadır.

Kahverengi

Simgesel anlamda, konfor, sağlıklı yaşam, fayda ve sağlamlık. Psikolojik etkisi, gevşetici, durağanlık, huzur ve güven verici. Resimsel anlamda, toprak ve ahşabı temsil eder.
Toplumsal anlamda, varlık, konfor, sağlıklı yaşam kavramları ile birlikte düşünülen renktir. Heyecan verici bir renk olan kırmızı rengin etkisi kahverengi içinde, pasifleşerek, teskin edici ve rahatlatıcı bir etkiye dönüşür.

Sarı

Simgesel anlamda, çözülme, sınırların genişlemesi, uzaklık, parlaklık, aydınlık, değişiklik, macera duygusu, sevecenlik, atılganlık, mutluluk ve olumluluk. Psikolojik etkisi, neşe, enerji verici, metabolizmayı hızlandırıcıdır.

Resimsel anlamda gençliği, sıcaklığı, enerjiyi, geçiciliği, kısa sürede tükenecek gücü ve fark edilebilir özelliği nedeniyle dikkat çekiciliği temsil eder. İlanlarda sarı renk daha çok besleyici ve vitaminli ürünlerde tercih edilir. Sarının tonu önemlidir, soluk sarı hastalığı çağrıştırırken, yeşile dönük sarı zehir etkisini simgeler, altın rengi olan metalik sarı ise değer ve statü sembolüdür.

Toplumsal anlamda, birçok dinde ilah varlığı, iletişimde geçiciliği, dikkati simgeler.

Yeşil

Simgesel anlamda, açık yeşil yaşam, dinginlik, istikrarlılık, metanet, tazelik, güven, kararlılık, sadakat. Koyu yeşil ise kıskançlık ve batıl inanç. Yeşil doğada dinlendirici olmasına karşın, uzun süre izlendiğinde diğer ortamlarda ruhsal gerginlik yaratır.
Psikolojik etkisi, bireyde sakinleştirici, mantıklı düşünme ve üstünlük duyguları uyandırıcı.

Resimsel anlamda, ambalajda çevre dostu ve ekolojik ürünlerle ilişki kurar verimlilik, doğa, sağlıklı beslenme, bahçe malzemelerini temsil eder. Ayrıca haşarat zehri ambalajlarında da koyu yeşil kullanılır.

Toplumsal anlamda, iletişimde ve kumanda düğmelerinde geçişi, İslam inancında, cenneti, zeytin yeşili barışı simgeler. Amerikan toplumunda ise parayı simgeler.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.