Şeker yasallaştırılmış bir ilaçtır !
Şeker, pes etmek zor olan lezzetli bir ilaçtır. Vücut üzerinde olumsuz etkileri vardır. Sizi güçsüz, yorgun, depresif ve hasta yapar. Ancak meyvelerde, sebzelerde, sağlıklı gıdalarda doğal şeker vücudumuz için çok önemlidir.

Glikoz (basit şeker), vücudumuzdaki tüm doku ve hücreler için ana ve en çok tercih edilen yakıt kaynağıdır. Bazı hücrelerimiz için (örneğin, beyin hücreleri, bazı sinir dokuları ve kırmızı kan hücreleri), glikoz neredeyse tek yakıt kaynağıdır.

Şeker bir ilaçtır

Şeker, tüm vitaminleri, mineralleri, proteinleri, enzimleri ve diğer faydalı besin maddelerini çıkardıktan sonra, endüstriyel işlemlerle (esas olarak şeker kamışı veya şeker pancarından) saf sükroza işleyerek üretilen doğal olmayan bir ilaçtır. İnsan vücudunun kaldıramayacağı doğal olmayan konsantre bir  ilaç olmakta. Şeker ilk olarak bastondan (veya pancardan) meyve suyu şeklinde preslenir ve pekmeze rafine edilirdi. Daha sonra kahverengi şekere ve daha sonra insan sistemine yabancı bir kimyasal olan C12H22O’nun garip beyaz kristallerine rafine edilir oldu.

Şeker yediğimizde, bizi iyi hissettiren bir nörotransmitter reaksiyonunu tetikler, bu his azaldığında tekrar şeker yiyerek canlandırırız.

Rafine endüstriyel şeker, neredeyse tüm bitmiş ürünlerde gıda endüstrisi tarafından tüm ürünlere karıştırılır . Aslında bu, tüm vitaminlerin ve enzimlerin çıkarıldığı ölü bir üründür, böylece ikincisi mümkün olduğunca uzun süre saklanır.

Çocuklar, eğer şeker yiyorsa, zaten rahimde olan bağımlılık için programlanmıştır. Giderek daha fazla insan aşırı şeker alımının etkilerinden muzdariptir. Bilim adamları obezite, kalp krizi, diyabet, kanser, Alzheimer hastalığı gibi ölümcül sonuçlara karşı uyarıyorlar. Birçok uzman şekeri zamanımızın en tehlikeli zehirlerinden biri olarak görüyor.

Şeker topluma ilaçlardan daha zararlı mıdır?

Şeker, diğer zehirlerden, ilaçlardan daha fazla zarar verir, çünkü:

  • “Gıda” olarak kabul edilir ve herhangi bir kısıtlama olmaksızın serbestçe satılır. Mağazanın raflarında bulunan hemen hemen tüm ürünlerde bulunur. Ürünlerin kompozisyonunu dikkatlice okumaya başlarsanız, bunu hemen göreceksiniz.
  • Hasar verici etkiler çocuğun doğum gününde erkenden başlar. Eğer anne şekeri rafine etmişse, anne sütü onunla kontamine olur.
  • Yavaş ama sinsi hasar. Pankreasınızı, böbreküstü bezlerinizi, karaciğerinizi, kalbinizi, dişlerinizi, eklemlerinizi, ruhunuzu yok etmeden yıllar alabilir.
Daha gelişmiş meyve suyu filtreleme şöyle görünür:

Filtreleme için şeker fabrikaları, hazneler veya disk kalınlaştırıcılar, disk filtreler ve filtre presleri, kartuş ve torba filtreleri ile birlikte vakum filtreleri kullanır.

Ancak yine de, rafinaj aşamasında bir kemik filtresi ile temizlenebileceği gerçeğini dışlamayın. Kendinizi bundan korumak istiyorsanız, rafine edilmemiş şeker kullanın.

Şekerin beyine etkisi

 

Şeker, beyninize dopamin adı verilen büyük bir hormon dalgası verir, bu da elma veya havuç yerine şeker veya çikolatayı neden tercih ettiğinizi açıklar. Bütün gıdalar: meyveler, sebzeler şeker kadar dopamin üretmezler. Bu nedenle, vücudunuz aynı zevk hissini elde etmek için daha fazla şekere ihtiyaç duyar.

Şekerin ruh hali üzerindeki etkisi

Bazen çikolata, şeker veya kek hızlı bir enerji patlaması verir, kan şekerini önemli ölçüde artırır. Ve bu seviye düştüğünde, gerginlik ve endişe hissedebilirsiniz. Ancak sıklıkla tatlılar üzerinde atıştırma yaparsanız, şeker bu 3 saatlik düşüşün ötesinde ruh halinizi etkilemeye başlar: çalışmalar yüksek alımını yetişkinlerde daha fazla depresyon riskine bağladı.

Şekerin dişler üzerindeki etkisi

Herkes şekerin diş çürümesine neden olabileceğini bilir, ancak çok az insan bunun nasıl olduğunu bilir. Ulusal Diş ve Kraniyofasiyal Araştırma Enstitüsü’ne (NICDR) göre, ağız birçoğu faydalı olan yüzlerce bakteri ile doldurulur. Bununla birlikte, bazı zararlı bakteriler diş minesini yok eden asitler oluşturmak için yediğiniz şekerler ile beslenir. Dişlere genellikle asitler saldırır, iyi haber şu ki bu hasar sürekli değişiyor. Tükürük, dişlerin yenilenmesine yardımcı olmak için kalsiyum ve fosfatlar gibi mineraller içerir. Şeker içeren ürünlerin sık kullanımı ile vücudun genellikle bu maddelerin rezervlerini yenilemek için zamanı yoktur, bu nedenle şeker işlemek için kemik dokusundan ve dişlerden kalsiyum tüketilir. Şeker alımını sınırlamak dişleriniz için hayati önem taşır.

Şekerin eklemler üzerindeki etkisi

Çeşitli artrit formları dahil olmak üzere birçok eklem ağrısı türü vardır. En yaygın tip dejeneratif eklem hastalığı olarak da bilinen osteoartrittir. Bu, 65 yaş üstü yetişkinlerin üçte birinden fazlasını ve 25 yaş üstü insanların yüzde 14’ünü etkiler.  American Journal of Clinical Nutrition’ın bir araştırma makalesinde , rafine şekerin iltihaplanmayı artırabildiğini gösteren ve eklem ağrısına katkıda bulunan çeşitli çalışmalar gözden geçirildi.

Şekerin cilt üzerindeki etkisi

Şeker, akne ve rosacea gibi durumları şiddetlendirir. Daha önce tartışıldığı gibi, şeker alımı kan şekeri seviyelerini yükseltir. Buna karşılık, bu, kan dolaşımınızda dolaşan insülin seviyesini artırır.İnsülinde bir artış sonuçta yağ bezlerinin aktivitesini artırabilir ve kollajen ve elastini yok eden enzimlerin üretimine neden olan enflamatuar süreçleri katalize edebilir. Kollajen ve elastin cildinizin genç ve esnek görünmesini sağlar.

Şekerin karaciğer üzerindeki etkisi

 

Karaciğerdeki aşırı şeker yağa dönüşür. İnsüline direnç gelişir, hücrelerimiz bu hormona direnir, bunun yardımıyla pankreas kandaki şeker seviyesini dengelemeye çalışır ve bunun sonucunda vücudumuz daha fazla yağ biriktirir. Daha sonra, vücut kandaki şeker seviyesini kontrol edemez ve bu da tip 2 diyabetlere yol açabilir.

Şekerin kalp üzerindeki etkisi

Fazla insülin vücudunuzun dolaşım sisteminin bir parçası olan arterlerinizi etkileyebilir. Şeker size enerji verirken, yüksek kolesterolün eşlik ettiği yüksek kan seviyesi kalp hastalığına yol açabilir.Vücutta depolanan aşırı şeker yağ ve fazla kiloya dönüşür, bu da vücudun yakıtı düzgün bir şekilde işleme yeteneğini olumsuz yönde etkiler. Kan basıncını ve kalp atış hızını artırır, kalp hastalığına yol açar.

Şekerin pankreas üzerindeki etkisi

Pankreas, kandaki (şeker) ve vücuttaki tuzdaki glikoz dengesini korumak için hormonlar, özellikle insülin üretmenin hayati görevini yerine getirir. Bu denge olmadan, vücudunuz diyabet gibi ciddi komplikasyonlara karşı hassastır. Diyetinizde çok fazla şeker varsa, vücut insüline normal olarak yanıt vermeyi bırakır ve pankreas daha fazla insülin üretmeye başlar. Sonuç olarak, aşırı yüklenmiş pankreasınız parçalanacak ve kan şekeriniz yükselecektir.
Şekerin böbrekler üzerindeki etkisi

Kan seviyesi çok yükselmezse, böbrekler için şeker bir problem değildir. Kan seviyesi belli bir miktara ulaşır ulaşmaz, böbrekler idrarınızda aşırı şekere girmeye başlar. Bu kontrol edilmezse, diyabet böbrek kan damarları zarar verip bozabilir işi  arasında  filtreleme  atık  içinde  kan .Böbreklerdeki kan damarları hasar gördüğünde, böbrekler kanı düzgün bir şekilde temizleyemez, bunun sonucunda daha fazla su ve tuz depolanır ve kanda atık ürünler oluşur.

Vitamin Kaybı ve Mineral Azalması

Rafine şekerin sindirimi için biriktirdiğiniz B vitaminleri, kalsiyum ve magnezyum kullanılır. Doğal şekerler tam tahıllar, sebzeler ve meyveler gibi gıdalarda bulunur; emilmeleri için gerekli besin maddelerini zaten içerirler. Rafine şekeri yüksek gıdaların düzenli tüketimi B vitaminleri, kalsiyum ve magnezyum eksikliğine neden olabilir. Vücudunuzda B vitamini bulunmadığında, sinir sisteminiz acı çeker ve yorgunluk, depresyon, kaygı ve enerji eksikliği yaşayabilirsiniz. Kalsiyum ve magnezyum eksikliği artrit ve osteoporoza katkıda bulunabilir.

Şekerin vücut ağırlığı üzerindeki etkisi

Söylediğimiz gibi, karaciğerdeki fazla şeker yağa dönüşür. İşlenmiş şeker boş kaloridir, vücut gerekli maddeleri almaz ve yakında tekrar tatlılara ulaşırsınız.

öneriler

Doğal şekerler meyve, sebze, kepekli tahıllar ve nişastalar gibi gıdalarda bulunur. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi, rafine şekerlerle doldurulmuş işlenmiş gıdalardan değil, bu gıdalardan alın.

Kaynak : https://veganray.ru/vred-saxara/

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın