Siyah Havuç Sağlık FaydalarıSiyah Havuç Nedir?
Siyah bir havuç, bilimsel olarak Daucus carota subsp. sativus ve en yaygın olarak Çin ve Hindistan’da bulunur . Havuç geleneksel olarak Amerika’da ve dünyanın diğer yerlerinde turuncu olabilir, ancak havuç kırmızı, mor, beyaz, sarı ve siyah gibi birçok renkte olabilir. Renkteki değişim temel olarak çeşitli tiplerde bulunan bileşiklerin konsantrasyonundan kaynaklanmaktadır . Mor ve siyah çeşitlerin koyu rengi yüksek konsantrasyonda antosiyaninlere işaret ederken, turuncu ve sarı renkli havuçlar beta-karoten ve diğer aktif bileşenlerde daha yüksek olma eğilimindedir.

Siyah havuç, kesinlikle beyaz veya turuncu havuçlardan farklı bir tada sahiptir. Siyah havuç, onlar için beklenmedik bir tatlılık yanı sıra, ince baharatlı bir tat alır. Bu havuçlar dışarısı siyah olsa da, birçoğu renk olarak ortada solgunlaşır. Siyah havuç en çok yetişen Doğu’da bulunur, ancak uzmanlık ve ithalat mağazalarında bu eşsiz renkli sebzeleri hala bulabilirsiniz . Siyah havuç özü de sağlık özellikleri için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Siyah Havuç Sağlık Faydaları
Besin bakımından zengin olan siyah havuç, renklerini antosiyaninlerden alır ve Alzheimer hastalığı gibi hastalıkları tedavi etme , bilişi artırma, iltihabı azaltma, diğerleri arasında sindirimi optimize etme gibi önemli sağlık yararlarına sahiptir .

Romatoid Artrit Tedavisi
Siyah havuçlardaki aktif bileşenlerin bazıları, anti- enflamatuar özelliklerin yanı sıra , kronik hastalıkları ve romatoid artrite neden olan gibi oksidatif stresi yavaşlatmaya yardımcı olabilecek antioksidan yeteneklere sahiptir .

Sindirimde Yardımlar
Havuç son derece yüksektir içinde diyet lifi sağlıklı sindirim sistemi için gereklidir.  Fiber, peristaltik hareketi uyarmaya ve bağırsaktaki besin alımını iyileştirmeye yardımcı olabilir . Ayrıca, lif, kolesterol seviyelerinin düşürülmesine ve vücutta insülin ve glikoz salınımının düzenlenmesine yardımcı olabilir , bu da şeker hastaları için iyi bir haberdir .

Alzheimer hastalığı
Siyah havuçlardaki antioksidanların, beyindeki beta amiloid plak birikimini azalttığı bilinmektedir ; bu, Alzheimer hastalığı ve Parkinson hastalığı gibi nöral tıkanıklığa ve nörodejeneratif hastalıklara yol açabilir .

Gözlere faydalıdır , Vizyon geliştirir
Havuç, görme sağlığını doğrudan koruduğu bilinen beta-karoten tedariki ile uzun zamandır tanınır . Bir antioksidan olarak işlev gören beta karoten, maküler dejenerasyon riskinizi azaltabilir ve katarakt gelişimini yavaşlatarak daha uzun süre daha iyi görmenize yardımcı olur!

Siyah Havuç,
Siyah havuç, normal bir havuçla aynı şekilde kullanılabilir. Tatlı tadı sayesinde özellikle ham maddeler ve daldırma için iyidir. Buharda pişirilebilir veya yahnilere, çorbalara, ayrıca körilere ve salatalara eklenebilir. Bu havuçlar, doğal tatlılıkları sayesinde, dekapaj için de çok iyidir.

Şeker Hastaları Havuç Yiyebilir
Siyah havuç özü ayrıca doğal gıda boyası dahil olmak üzere birçok kullanıma sahiptir . Birçok insan diyet alışkanlıklarında kosher olmak ister, yani sentetik gıda renklerinden kaçınırlar, bu nedenle siyah havuç özü bu durumlarda faydalıdır. Özellikle bu özütler aynı zamanda antioksidanlar ve diğer faydalı besinlerle doluysa, bu kadar koyu renkli az sayıda doğal kaynak vardır. Bu ekstre, FD&C Red 40 gibi popüler gıda renklerinin yerine kullanılabilir.

Siyah havuç şalgam suyu imalatında ana maddedir. bkz  http://sifalibitkideposu.com/salgam-suyunun-faydalari/

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.