Sağlık

Sigaranın ZararlarıGünde kaç deneyimli sigara içen genellikle sigara içiyor? İstatistiklere göre ortalama 1 paket sigara tüketilmektedir. Bir seferde 2 paket sigara içerseniz, bir kişi en iyi ihtimalle yoğun bakıma gider, en kötü ihtimalle ölür. Sigaraya başladıktan 7 saniye sonra nikotin beyne girerek vazospazma ve doku oksijen beslemesinin bozulmasına neden olur.

Tehlikeli bir maddeye maruz kalmanın vücut üzerindeki sonuçları şu şekilde ifade edilebilir:

  • Donuk cilt, yaşlanan cilt : Bu değişiklikler, küçük damarların sürekli spazmı nedeniyle oluşur. Cilt yeterli beslenmez ve bu nedenle hızla yaşlanır ve sağlıklı pembe renkten toprak rengine dönüşür.

  • Ağız boşluğu hastalıkları : Diş eti iltihabı, periodontitis, minber gibi patolojiler sarı dişlere ve ağız kokusuna katılabilir.

  • Kardiyovasküler sistem hastalıkları : felç, tromboz, Buerger hastalığı vb.

  • Solunum sistemi hastalıkları: bronşiyal astım, tüberküloz, alerjik rinit, grip ve akut solunum yolu enfeksiyonları insidansında artış.

  • Sindirim sistemi patolojileri : ülserler, mide polipleri, gastroduodenit, gastrit vb.

  • Kas-iskelet bozuklukları : Kalsiyum emiliminin bozulması nedeniyle sıklıkla osteoporoz gelişir ve kırık riski artar.

  • Göz hastalıkları : konjonktivit, retina distrofisi, nistagmus, katarakt, retinopati, körlük.

  • Üreme sistemi hastalıkları : kısırlık, kadınlarda menstrüel disfonksiyon ve azalmış doğurganlık, erkeklerde erektil disfonksiyon.

  • Yengeç Burcu hastalıkları :Bu tehlikeli hastalık sigara nedeniyle herhangi bir organda gelişebilir, akciğerler, böbrekler, bronşlar, pankreas, trakea, gırtlak, mesane ve üreme sisteminin organları en sık acı çeker.

Yukarıdaki liste buzdağının sadece görünen kısmıdır ve defalarca genişletilebilir. Kendinizi bu tür risklere maruz bırakmaya değer mi?

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın