Trabzon Hurması Sağlık Faydaları
Bir Trabzon Hurması (168 gram) içerir :

 • Kalori: 118
 • Karbonhidrat: 31 gram
 • Protein: 1 gram
 • Yağ: 0,3 gram
 • Elyaf: 6 gram
 • A Vitamini: RDI’nın% 55’i
 • C Vitamini: RDI’nin% 22’si
 • E Vitamini: RDI’nın% 6’sı
 • K Vitamini: RDI’nın% 5’i
 • B6 Vitamini (piridoksin): RDI’nin % 8’i
 • Potasyum: RDI’nın% 8’i
 • Bakır: RDI’nin% 9’u
 • Manganez: RDI’nin% 30’u

* (RDI) Tavsiye Edilen Beslenme  

Trabzon Hurması ( cennet hurması )
1. kilo kaybına yardımcı olur

Orta büyüklükte bir meyve yaklaşık 168 gram ağırlığında ve sadece 31 gram karbonhidrat sunuyor. Meyvenin içinde neredeyse hiç yağ yoktur. Bu iki faktör, fazladan kilo atmaya çalışırken atıştırmak isteyenler için ideal bir arkadaş!

2. Fitokimyasalların Zengin Kaynağı

Meyve, çeşitli fitokimyasalların – kateşinlerin ve polifenolik antioksidanların zengin bir rezervidir. Catechin güçlü bir anti-enflamatuar ve anti-enfektif bir ajandır.Böylece, istenmeyen iltihaplı reaksiyonları ve enfeksiyonları engellemeye yardımcı olabilir.

3. Doğal Anti-Hemoroid

Japon Trabzon hurması, anti-hemorajik özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.Çok eskiden beri yaraların aşırı kanamasını kontrol etmede şaşmamalı.

4. Sağlıklı Bir Sindirim Sistemi İçin

Bildiğiniz gibi lifler iyi bağırsak hareketleri için gereklidir. Bu lif bakımından zengin meyvenin düzenli kullanımı, bağırsak hareketi ile ilgili sorunları hafifletmeye yardımcı olabilir, böylece sağlıklı bir sindirim sistemini sürdürmenin önünü açabilir. Trabzon hurması içinde bulunan tanenler, bağırsak hareketini düzenler ve böylece ishalin rahatlamasını sağlar. Bu da sindirim sistemini sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

5. Diyabet için iyi

Diyabetten muzdarip olanlar açlıktan hoşlanmaya eğilimlidir ve bu çok sık görülür. Elyaf bakımından zengin olan bu meyve, açlık seviyelerini düşürmek için şeker hastaları tarafından tatlandırılabilir. Meyvenin ayrıca kandaki şeker seviyesini düzenlediği bilinmektedir.

6. Hipertansiyon İçin İyi

Sodyum, aşırı miktarda diyet eklendiğinde hipertansiyonu tetikleyebilir. Trabzon hurması düşük sodyum seviyesine sahip olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, hipertansiyonu olanlar için tasarlanmış dengeli bir düşük sodyum diyetinin bir parçası olarak kullanılabilir.

6. bağışıklık güçlendirir

İyi bir C Vitamini kaynağı olan meyve, dengeli beslenmenizde düzenli olarak kullanıldığında, bağışıklık seviyelerinin güçlendirilmesine yardımcı olabilir.Böylece, soğuk algınlığı, grip ve astım dahil çeşitli akciğer enfeksiyonlarına karşı bir kalkan görevi görür.

7. Kanserle Mücadeleye Yardımcı Olur

Zengin bir antioksidan kaynağı olan bu meyve, serbest radikallerin azaltılmasına yardımcı olur. Bunlar aksi takdirde hücrelere zarar verebilir ve kanseri tetikleyebilir.A vitamininin yanı sıra, shibuol ve betulinik asidin varlığı, bu meyvenin kanserle mücadele özelliklerini zenginleştirir.

8. Vizyon geliştirir ( Gözlere iyi gelir )

Trabzon hurması, önemli miktarda A vitamini içerir. Ve, A vitamininin vizyonu geliştirme potansiyeline sahip olduğu bilinen bir gerçektir.

9. Kırmızı Kan Hücrelerinin Üretimini Geliştirmede Yardımcı Olur

Bu meyvede bulunan bakır, uygun demir emilimine yardımcı olur. Bu da kırmızı kan hücrelerinin üretilmesine yardımcı olur.

10. Hıçkırıklar için Doğal Bir Rölyef

Japon Trabzon hurması, hıçkırık tedavisinde Çinli tıp uygulayıcıları tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

11. Karaciğer sağlıklı tutar

Trabzon hurması vücudumuzdaki zararlı oksijen kaynaklı serbest radikalleri temizleyen antioksidanlar bakımından zengindir. Aynı zamanda toksik maddelerin etkisini azaltır ve hücre hasarını önler. Bu sonuçta detoksifiye bir vücut ve sağlıklı bir karaciğer ile sonuçlanır .

12. Su Tutuşunu azaltır

Doğada idrar söktürücü olan Trabzon hurması, böbreklerden akan idrar miktarını arttırmanın yanı sıra su tutmaya da son verebilir. Potasyumun yüksek olması, idrar yaparken önemli bir mineral kaybının olmamasını sağlar.

13. Bol Enerji Sunuyor

Trabzon hurması suyu, yüksek potasyum ve şeker içeriği nedeniyle doğal bir enerji verici olarak kabul edilir. Bir bardak Trabzon hurması suyu tüketimi bize güç dolu herhangi bir faaliyet gerçekleştirmek için anlık enerji verebilir. Yorgunluk ve stresi azaltmak için iyi bir seçimdir.

14. Enfeksiyonları Körfezde Kalır

Trabzon hurması, polifenolik antioksidanlar ve kateşinler dahil olmak üzere şaşırtıcı bir fitokimyasal kaynağıdır. Bunlar , sonuçta bulaşıcı hastalıkların saldırılarını önlemeye yardımcı olan meyvenin anti-enflamatuar özelliğine katkıda bulunur .

 

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın