Yorgun Hissetmenin 12 Tıbbi Nedeniİşte her zaman yorgun hissetmenizin 12 olası nedeni.

1. Diyet

Öğün atlama eğiliminiz varsa, enerjinizi yüksek tutmak için ihtiyaç duyduğunuz kalorileri alamayabilirsiniz. Öğünler arasındaki uzun boşluklar kan şekerinizin düşmesine ve enerjinizin azalmasına neden olabilir.

Öğün atlamamak önemlidir. Aslında, özellikle halsiz hissetmeye başladığınızda, öğünler arasında sağlıklı enerji artırıcı atıştırmalıklar da yemelisiniz. Sağlıklı atıştırmalık seçenekleri arasında muz, fıstık ezmesi, tam tahıllı krakerler, protein çubukları, kuru meyve ve fındık bulunur.

2. Vitamin eksikliği

Sürekli yorgun olmak da vitamin eksikliğinin bir işareti olabilir. Bu, düşük seviyelerde D vitamini, B-12 vitamini, demir, magnezyum veya potasyum içerebilir. Rutin bir kan testi, bir eksikliğin belirlenmesine yardımcı olabilir.

Doktorunuz takviyeleri almayı önerebilir. Ayrıca bir eksikliği doğal olarak düzeltmek için belirli yiyeceklerin alımını artırabilirsiniz. Örneğin, istiridye, sığır eti ve karaciğer yemek B-12 eksikliğini tersine çevirebilir.

3. Uykusuzluk

Geç geceler enerji seviyenizi etkileyebilir. Çoğu yetişkinin her gece yedi ila dokuz saat uykuya ihtiyacı vardır. Geç kalma alışkanlığınız olursa, kendinizi uyku yoksunluğu riskine atmış olursunuz.

Enerjinizi artırmak için daha iyi uyku alışkanlıkları uygulayın. Daha erken yatın ve uyku kalitenizi artırmak için adımlar atın. Karanlık, sessiz ve rahat bir odada uyuyun. Yatmadan önce egzersiz yapmak ve TV izlemek gibi uyarıcı aktivitelerden kaçının.

Uykunuz kişisel bakımla düzelmezse, doktorunuzla konuşun. Reçeteli uyku yardımına veya uyku çalışmasına ihtiyacınız olabilir.

4. Fazla kilolu olmak

Fazla kilolu olmak da yorgunluğa neden olabilir. Ne kadar çok ağırlık taşırsanız, merdiven çıkmak veya temizlik gibi günlük görevleri tamamlamak için vücudunuzun o kadar çok çalışması gerekir.

Kilo vermek ve enerji seviyenizi iyileştirmek için bir plan yapın. Yürüme veya yüzme gibi hafif aktivitelerle başlayın ve dayanıklılığınızın izin verdiği ölçüde yavaş yavaş yoğunluğu artırın. Ayrıca, daha fazla taze meyve, sebze ve tam tahıllar yiyin. Şeker, abur cubur ve yağlı yiyecek alımınızı azaltın.

5. Hareketsiz yaşam tarzı

Fiziksel aktivite, enerji seviyenizi de artırabilir. Öte yandan hareketsiz bir yaşam tarzı sizi bitkin ve uykulu hissetmenize neden olabilir.

Bir çalışmada araştırmacılar , hareketsiz ve hareketsiz bir yaşam tarzının kadınlarda yorgunluk duygularını nasıl etkilediğini araştırdılar. Çalışmaya 73 kadın dahil edildi. Kadınların yaşam tarzlarından bazıları fiziksel aktivite önerilerini karşılarken, diğerleri fiziksel olarak aktif değildi.

Bulgulara göre, daha az hareketsiz olan kadınlar, önemli ölçüde daha düşük yorgunluk seviyesine sahipti. Bu, artan fiziksel aktivitenin daha fazla enerji ve canlılığa katkıda bulunduğu fikrini destekler.

6. Stres

Kronik stres baş ağrısına, kas gerginliğine, mide problemlerine ve yorgunluğa neden olabilir.

Stres altındayken vücudunuz savaş ya da kaç moduna geçer. Bu, vücudunuzu bu tür durumlarla başa çıkmaya hazırlayan kortizol ve adrenalinde artışa neden olur. Küçük dozlarda bu yanıt güvenlidir. Kronik veya devam eden stres durumunda, vücudunuzun kaynaklarına zarar verir ve sizi bitkin hissettirir.

Stresi nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmek enerji seviyenizi artırabilir. Sınırlamalar belirleyerek, gerçekçi hedefler oluşturarak ve düşünce kalıplarınızda değişiklikler yaparak başlayın. Derin nefes almak ve meditasyon, stresli durumlarda sakin kalmanıza da yardımcı olabilir.

7. Depresyon

Depresyonda hissettiğinizde, enerji eksikliği ve yorgunluk takip edebilir. Depresyon yaşıyorsanız, doktorunuzla konuşun ve tedavi seçeneklerini tartışın.

Doktorunuz bir antidepresan veya bir anti-anksiyete ilacı yazabilir. Ayrıca ruh sağlığı danışmanlığından da yararlanabilirsiniz. Bilişsel davranışçı terapi, olumsuz bir ruh hali ve depresyona yol açan olumsuz düşünce kalıplarını düzeltmeye yardımcı olan bir tedavi türüdür.

8. Uyku bozuklukları

Uyku bozukluğu bazen yorgunluğun altında yatan nedendir. Enerji seviyeniz birkaç hafta sonra veya doğru yaşam tarzı değişikliklerini yaptıktan sonra düzelmezse, doktorunuzla konuşun. Bir uyku uzmanına görünmeniz gerekebilir.

Uyku apnesi gibi bir uyku bozukluğu yorgunluğunuza neden olabilir. Uyku apnesi, siz uyurken nefesinizin duraklamasıdır. Sonuç olarak, beyniniz ve vücudunuz geceleri yeterince oksijen almaz. Bu, gündüz yorgunluğuna neden olabilir.

Uyku apnesi ciddi bir durumdur. Yüksek tansiyona, konsantrasyon bozukluğuna ve felç veya kalp krizine neden olabilir. Tedavi, uyurken üst solunum yolunu açık tutmak için bir CPAP makinesi veya oral bir cihaz kullanmayı içerir.

9. Kronik yorgunluk sendromu

Kronik yorgunluk sendromunuz varsa her zaman yorgun hissedebilirsiniz. Bu durum, uyku ile düzelmeyen aşırı yorgunluğa neden olur. Nedeni bilinmemektedir.

Kronik yorgunluğu doğrulayacak bir test yok. Doktorunuz teşhis koymadan önce diğer sağlık sorunlarını ekarte etmelidir. Tedavi, fiziksel sınırlarınız dahilinde nasıl yaşayacağınızı veya kendi hızınızı ayarlamayı içerir. Orta düzeyde egzersiz, kendinizi daha iyi hissetmenize ve enerjinizi artırmanıza da yardımcı olabilir.

10. Fibromiyalji

Fibromiyalji, yaygın kas ağrısına ve hassasiyetine neden olur. Bu durum kasları ve yumuşak dokuyu etkiler ancak yorgunluğa da neden olabilir. Ağrı nedeniyle, bu rahatsızlığı olan bazı insanlar geceleri uyuyamıyor. Bu, gündüz uyku hali ve yorgunluğa neden olabilir.

Reçetesiz satılan bir ağrı kesici almak ağrıyı ve uykuyu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, bazı insanlar antidepresan, fizik tedavi ve egzersizle olumlu sonuçlar aldı.

11. İlaç

Bazen ilaçlar her zaman yorgun hissetmenize neden olabilir. Gündüz uykululuğunu ilk fark ettiğiniz zamanı düşünün. Bu, yeni bir ilaca başladığınız zamanlarda mıydı?

Yorgunluğun yaygın bir yan etki olup olmadığını görmek için ilaç etiketlerini kontrol edin. Öyleyse doktorunuzla konuşun. Başka bir ilaç yazabilir veya dozajınızı azaltabilirler.

12. Diyabet

Sürekli yorgun hissetmek de bir diyabet belirtisi olabilir. Şeker hastalığınız olduğunda, vücudunuz yeterince insülin üretmez. Bu, yüksek kan şekerine neden olabilir, bu da konsantrasyonunuzu etkileyebilir ve kendinizi yorgun ve huzursuz hissetmenize neden olabilir.

İyileşmeyen, açıklanamayan herhangi bir yorgunluk için bir doktora görünün. Yorgunluğun kalp hastalığı ve kanser gibi diğer tıbbi durumların bir belirtisi olabileceğini unutmayın.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın