Ardıç Meyvesinin FaydalarıArdıç meyvesi nedir?
Ardıç meyvesi, ardıç ağacından çıkan tohum konisinin bir parçasıdır ve aslında hiç bir meyve değildir. Bu meyvelerin bir kısmı kurutulur ve baharat olarak kullanılır , bazıları ise esansiyel yağı bastırmayı seçer , hatta meyveleri güçlü bir bitki çayı yapmak için diktir .  Meyveler, çırçır lezzetini vermek için ünlü olarak kullanılır. Kozalaklı ağaçların bitki kısımlarına alerjiler olmasına rağmen, insanların çoğunluğu herhangi bir yan etki riski olmadan ardıç meyvesi yiyebilir . Bu meyvenin popülaritesi, büyük ölçüde, etkileyici besin profilinden elde ettiği sağlığa etkileri nedeniyledir. Bu, anti- enflamatuar , antibakteriyel ile sonuçlanır. ardıç meyvesinde bulunan fungal, antiseptik , idrar söktürücü ve antioksidan özellikleri içerir.

Ardıç meyvesi’nin Besin Değerleri
Bu meyvede potasyum , magnezyum , C vitamini , kalsiyum , limonen, demir , bakır ve kromun yanı sıra esansiyel yağlar, terpenler, şeker ve çeşitli antioksidanlar bulunur . Bir ek almayı veya bu meyvelerin alımını artırmayı planlıyorsanız, bazı dozaj kuralları vardır.

Kurutulmuş veya taze meyveler için, 10 gramdan fazla tüketmeyin; uçucu yağ durumunda, dozajınız 100 miligramı geçmemelidir. Sadece çayı içseniz bile, alımınızı her gün 2 ile sınırlayın, aksi takdirde yan etki riskiniz artar.

Ardıç meyvesi’nin Yararları
Ardıç meyvesinin en önemli faydaları, oksidatif stresi azaltma , hastalıkları önleme, cilt sağlığını artırma , sindirimi arttırma , kalbi koruma ve diyabeti yönetmeye yardımcı olma rolüdür .

Oksidatif stres
Antioksidanlar yelpazesiyle, bu meyveler hem topikal olarak hem de dahili olarak oksidatif stresi önleyebilir ve böylece çeşitli kanserler de dahil olmak üzere kronik hastalık riskini azaltır .

Doğal Antiseptik
Bu yağ cilde, yaralara veya aşınmaya topikal olarak uygulandığında , enfeksiyonlara karşı koruma sağlayabilir ve bağışıklık sistemini destekleyebilir.

Cilt bakımı
Sedef hastalığı , akne, rosacea veya diğer cilt rahatsızlıklarından muzdaripseniz , ardıç meyvesi hızla iltihabı ve ağrıları azaltabilir.

sindirim
Ardıç meyvesinin sindirimi teşvik ettiği bilinir ve hatta bazı kültürel tıbbi uygulamalarda müshil ve idrar söktürücü olarak kullanılmış , kabızlığın ve şişkinliğin azalmasına yardımcı olmuştur .

Uyku sorunları
Seyrek olarak sakinleştirici olarak kullanılmasına rağmen , bedeni ve zihni üzerinde rahatlatıcı bir uyku yardımı yapan rahatlatıcı etkileri olabilir .

Kalp sağlığı
Tansiyon ve trigliserit seviyelerini düşürme yeteneği ile , bu meyveler kardiyovasküler sağlıkta önemli bir rol oynayabilir .

Leyişmanyaz paraziti
Ardıç meyvesi ekstresinin, tropik bölgelerde veya güney Avrupa’da daralan bir durum olan leishmaniasise neden olan parazite karşı çok güçlü olduğu gösterilmiştir.

Ardıç meyvesi’nin Yan Etkileri
Ardıç meyvesi tüketmek genellikle güvenli kabul edilir, ancak alerjik reaksiyonlar, ilaç etkileşimleri ve yüksek miktarlarda tüketildiğinde olası toksisite olabilir.

Hamilelik: Bu meyveler, adet görmeyi uyarmak veya doğumları kolaylaştırmak için sıklıkla kullanılmıştır . Hamileler için meyve ve çilek , düşüklere neden olabilir ve bu nedenle kaçınılması gerekir.
İlaç Etkileşimleri: Lityum gibi bazı ilaçlar alıyorsanız, negatif etkileşimler olabilir, bu yüzden önceden bir doktorla konuşun.
Alerjiler: Bazı insanlar ardıç ağacının bu koni kısımlarına alerjisi vardır, bu nedenle düzenli bir uygulama yapmadan önce az miktarda meyve veya yağ kullanmaya başlayın. Bu meyvelerin uzun süreli kullanımı doktor onayı olmadan 6 haftayı geçmemelidir.
Zehirlilik: Çok miktarda bu meyveleri veya yağı tükettiğinizde , ciddi durumlarda böbrek sorunlarının yanı sıra ishale ve böbrek sorunlarına neden olabilecek toksik miktarda thujone ve diğer yağları alabilirsiniz .

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın