Ayva

Besin Değerleri Ayva Miktarı: 100 g

Kalori (kcal) 56
Toplam yağ 0,1 g
Sodyum 4 mg
Potasyum 197 mg
Karbonhidrat 15 g
Diyet Lifi 1,9 g
Protein 0,4 g
A Vitamini 40 IU
C Vitamini 15 mg
Kalsiyum 11 mg
Demir 0,7 mg
Magnezyum 8 mg

Sonbahar meyvesi olan ayva kışa hazırlık döneminde, bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüketilmesi gereken bir meyve.

Ayva içeriğinde pektin, tanen, şeker, organik asit, A ve C vitamini ve mineral tuzlardan bol miktarda bulunmaktadır. Kendine has özellikleri olan ayva çekirdeğinde ise tutkal maddeler, yüzde 16-20 oranında yağ, tanen, renkli maddeler ve yüksek oranda protein, az miktarda amygdalin ve emülsin bulunmaktadır. Ayrıca; kateşin, epikateşin, limonen, ve diğer çeşitli bitkisel besinler gibi bazı organik bileşiklerce zengindir.

Ayva; kalp, göz, akciğer, mide,boğaz, böbrek, bağırsak ve ağız rahatsızlıkları ile adet kanamalarında oldukça faydalı bir meyvedir. Ayva, kalbe kuvvet vermekte, kalpteki sıkıntıyı, çarpıntıyı gidermektedir. Hazımsızlık sorununa faydalı olan ayva, mide ve bağırsakları kuvvetlendirmekte, vücuttaki harareti ve ishali kesmektedir. Ayrıca ağız kokusuna iyi gelmektedir. İnce bağırsak iltihaplarını gidermekte, damar sertliğine ve karaciğer tembelliğine iyi gelmektedir. Cinsel arzuyu kuvvetlendirmektedir.

Tereyağı ile pişirilen ayvanın; öksürük, tüberküloz, bronşit sorunlarına ve solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.  Aynı şekilde ayva hoşafı; ağız içinde oluşan yara ve aftlara iyi gelmektedir. Ayva suyu aşırı adet kanamalarını önler ve dizanteriye ( kanlı ishale ) karşı çok faydalıdır. Lifli bir meyve olduğundan, bağırsak tembelliği içinde faydalıdır.

Ayvanın kabuklarından yapılan içecek, idrar yolu iltihaplarına iyi gelmektedir. Ayva meyvesi, böbrek ve karaciğer zafiyetine, mide düşmesine çok faydalıdır. Pişirilmiş ayvanın mide zafiyetine iyi geldiği söylenmektedir.

Bunların dışında, Ayva cilt ve saç sağlığı için çok faydalıdır.  Ayvada bulunan çinko, demir ve  bakır elementleri kanda trombosit miktarını arttırdığından, bu etki saçların ve cildin daha çok beslenmesine katkıda bulunabilir.

sitemiz

Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. __________________________________________________ DİKKAT ÖNEMLİ : Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir