Sos ve SalatalarYemek Tarifleri

Beş ana sos

Beşamel  Sos = Roux + Süt ürünü (süt ya da krema)

Veloute  Sos = Roux + Tavuk/Sebze/Balık suyu

Espanyol  Sos = Roux + Et suyu

Domates  Sos = Roux + Domates (İtalyanlar domates sosu yaparken roux kullanmaz, sadece domatesi suyunu çektirene kadar düşük sıcaklıkta pişirir)

Hollandez  Sos = Yumurta sarısı + Sadeyağ + Ekşilik verici bir malzeme (limon suyu )

Roux ( İngilizceden çevrilmiştirRoux, un ve yağ birlikte pişirilir ve sosları kalınlaştırmak için kullanılır. Roux tipik olarak, ağırlık olarak un ve yağın eşit kısımlarından yapılır. Un, ocaktaki erimiş yağa veya yağa eklenir, pürüzsüz hale gelinceye kadar karıştırılır ve istenen kahverengilık seviyesine kadar pişirilir. )

BEŞAMEL  SOS ( krem rengi) :

Beyaz meyane ve süt temellidir. Makarna, balık ve tavukla iyi gider. Ondan türeyen ‘evlatlar’ arasında mornay, nantua, soubise ve hardal sosları sayılabilir.

– 1 çorba kaşığı un
– 1/2 çorba kaşığı tereyağı
– 1 çay kaşığı tuz
– 2 su bardağı süt

Beşamel sos

ESPANYOL SOS ( kahverengi ) :

Koyu renkli et suyu ve kahverengi meyane temellidir; kümes hayvanları ve kırmızı ete yakışır. Bordelaise, robert, chasseur ve madeira sosları espanyol sostan türemiştir.

– 3 kg. kırılmış sığır kemiği
– 150 gr. havuç
– 1 diş sarımsak
– 200 gr. domates salçası
– 5 litre su
– 300 gr margarin
– 150 gr. soğan
– 1 bağ maydanoz
– 175 gr. un

Kahverengi sos

VELUTE SOS ( beyaz ) :
Beyaz meyane ve süt temellidir. Makarna, balık ve tavukla iyi gider. Ondan türeyen ‘evlatlar’ arasında mornay, nantua, soubise ve hardal sosları sayılabilir.

– 1 adet kemikli tavuk göğsü
– 2 yemek kaşığı tereyağı
– 3 yemek kaşığı un
– Tuz
– Karabiber

Beyaz sos

HOLLANDEZ SOSU ( tereyağı ) :
Sade yağ temellidir. Benedict usulü yumurta ve sebzelere yakışır. Maltaise, mousseline, noisette ve girondine sosları ondan türemiştir.

– İki yumurta sarısı
– 250 gr. Tereyağ
– 1 çay kaşığı tuz
– 1/2 çay kaşığı beyaz biber
– 10 tane karabiber
– 1 çorba kaşığı soğan
– 2 çorba kaşığı su
– 1 kahve fincanı sirke
– Yarım limon suyu

Tereyağ sos

DOMATES SOSU :
Domates temellidir; makarnada, kümes hayvanları ve kırmızı etle yapılan başlangıç yemeklerinde kullanılır. Kaburga kemiği, sosis ve başka etlerle çeşnilendirilebilir. Evlatları arasında bolonez, creole ve portuguese sosları sayılabilir.

– 4 adet domates
– 3 yemek kaşığı zeytinyağı
– 1 tatlı kaşığı domates salçası
– 1 çay kaşığı karabiber
– 1 çay bardağı su
– 3 diş sarımsak

Domates sos

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın