Dereotu ‘ nun Faydaları
Dereotu genellikle Güney Rusya, Akdeniz Bölgesi ve Batı Afrika kesimlerinde yetişmekte olup, içerisinde magnezyum, demir, kalsiyum ve manganez gibi çeşitli maddeler bulunmakta ve aynı zamanda A ve C vitaminleri bakımından da zengin bir içeriğe sahiptir.

Dereotu, bağışıklık sisteminin artmasını sağlayarak mikroplar ile savaşma gücünü de arttırmış olur. Dereotu çok az miktarda kalori içermektedir. Bu özelliği ile diyet yaparak yiyip içtiklerine dikkat eden insanlar için, besin listelerinin üst sıralarında yer almaktadır.

Tiroid bozukluklarında dereotu bitkisi oldukça etkili bir tedavi aracıdır. dereotu kürü :
3 ay boyunca bir yemek kaşığı dereotu sabah, öğle ve akşam öğünlerinden 15 dakika önce tüketilmelidir. böylece 5 ay sonra ilaçlarını bırakan hastaların oranı % 90’dır.

Kolesterol
Yapılan bilimsel bir araştırmaya göre dereotu kullanımının trigliserit değerini yüzde 50 oranında ve kolesterol seviyesini de yüzde 20 oranında düşürdüğü tespit edilmiştir. Yapılan bu araştırma dereotunun bir özütü çıkarılarak elde edilen ürünün kullanımı ile yapılmış olsa da, benzer sonuçların dereotu yaprakları tüketilerek de elde edileceği tahmin edilmektedir.

Anti-Mikrobik
Gerçekleştirilen bir diğer deneye göre dereotunun mikropların gelişmesini önleyici bir etki oluşturduğu gözlenmiştir. Ayrıca dereotu yağının tüketilmesi durumunda tahıl taneleri, arpa ve en çok olarak da buğdayda bulunan bir mikrobun ve başka gıdalarda da bulunan diğer 5 mikrop türünü ortadan kaldırıcı etkiler oluşturmaktadır. Aynı şekilde başka bir araştırmada Viyana Üniversitesi bilim adamları tarafından gerçekleştirilmiş ve benzer sonuçlar bulunmuştur.

Sindirim Sorunları
Dereotunun bir diğer faydası da sindirim sistemini düzenlemesidir. Yaşanan hazımsızlık, mide ağrıları ve mide krampları gibi sindirim sorunlarının etkilerinin ortadan kaldırılmasında etkili bir rol oynar. Ayrıca mide ülserinde oluşan etkileri engeller ve iyileşme süresinin kısaltılmasını sağlar. Dereotu aynı zamanda mükemmel bir gaz söktürücüdür. Özellikle gaz sorunu yaşayan kişilerin tüketmesinde hiçbir sakınca yoktur. Ancak söz konusu olabilen alerjik durumların oluşmasını önleyebilmek için yine de bir doktora danışmanızda fayda vardır.

Kemik Sağlığı
Dereotu, kalsiyum bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Kemiklerin yapısını oluşturan etmen de kalsiyumdur. Bazı durumlarda kemiklerde mineral azalması gözlenir. Ancak dereotu tüketimi ile birlikte pek çok insanın başına gelen kemik hastalıklarına karşı korumalı bir konumda olursunuz. Çocuklarda sağlam bir kemik ve iskelet yapısının oluşmasını, gerekli mineralleri ve kemik sağlığının korunmasını sağlar. Ayrıca yaş ilerledikçe yaygın bir şekilde ortaya çıkan kemik erimesini de engeller.

Uykusuzluk
Dereotunun içerisinde bulunan yağla uçucu özelliğe sahip olup, aynı zamanda birtakım enteresan özelliklere sahiptir. Bu özellikler arasında sedatif ve hipotonik uyarıcı roller de yer almakta olup, sakinleştirici bir etki oluştururlar. B vitamini ve bu uçucu yağlar oldukça büyük bir öneme sahip olup, dereotunun içerisinde zengin miktarlarda bulunmaktadırlar. Uçucu yağların bir diğer görevi de sinirleri sakinleştirmek ve kaliteli bir gece uykusu sağlamaktır.

Gaz Sorunu
Günümüzde pek çok insan gaz sorunu yaşamaktadır. Hatta bu gaz sorunu göğüs bölgesi üzerinde birtakım ağrıların oluşmasına neden olmaktadır. Dereotunun faydalarından biri de gaz sorununu gidermektir. Böylece dereotu tüketimi ile birlikte gaz sorununuzu çözebilir ve vücut üzerinden dışarıya atılmasını sağlayabilirsiniz.

Hıçkırık
Hıçkırık oluşumu genellikle gazların yemek borusunu kullanarak yukarı çıkması ile oluşur. Diğer bir hıçkırık sebebi de alkol kullanmak, bazı alerji durumları ve sinir sorunları yaşanması ile birlikte oluşum gösterebilir. Ancak dereotu tüketimi, hıçkırığa sebebiyet veren etmenlerin oluşmasını engelleyerek, hıçkırık oluşumunu durdurmada önemli bir rol oynar. Hıçkırık tuttuğu zaman bir tutam dereotu alıp çiğnemeye başlarsanız, hıçkırığın bir süre sonra ortadan kalktığını rahat bir şekilde gözleyeceksiniz.

Ağız Bakımı
Dereotunun tohumlarının ve yapraklarının tüketimi ile ağız ve nefesinizin açılmasını sağlayarak, ağzınızın temiz kokmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca ağız içindeki mikropların da öldürülmesini bu şekilde sağlayabilirsiniz. Çünkü dereotunun içerisinde bulunan uçucu yağlar, doğal yaşamda mikropların ölmesini sağlayan bir etki yapar.

Hamilelerin dikkat etmeleri tavsiye edilir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın