Fesleğenin Faydaları

1.  Sağlıklı Bir Beyin

Bilişsel düşüş, günümüzde yaşlılar için yaygın bir sorun haline gelmiştir. Bununla birlikte, fesleğen tüketiminin bilişsel bozulmanın önlenmesinde çok yardımcı olduğunu gösteren çalışmalar yapılmıştır. Fesleğen , beyindeki elektronik verici aktivitesini arttırdığı görülen manganez gibi mineraller içerir . Bu aktivite zihinsel reflekslerle ilişkilidir. Bu bitki aynı zamanda zihni canlandırmaya yardımcı olan ve işlevselliğini artıran bakır içerir.

Glikosilseramid metabolizması aynı zamanda beyin refleksleriyle de ilişkilidir. Sphingolipids olarak da bilinen glikosilseramitler, temel olarak beyin için koruyucu bir kalkan görevi gören moleküllerdir. Bu kalkan beyni serbest radikal ve oksidatif strese karşı korur.

2. Artrit Yönetimi

Artrit , genellikle fiziksel sakatlığa yol açan acı verici bir hastalıktır. Fesleğenin de beta-karyofilen içerdiği tespit edilmiştir. Bunlar etkili ağrı yönetimi ile ilişkilidir. Bunlar ayrıca artritin neden olduğu eklemlerinizde yanma hissini yatıştırmaya yardımcı olan antienflamatuar kimyasallardır. Sıçanlar üzerinde yapılan bir araştırma, diyetlerinde fesleğen kullanılmasından dolayı artritsiz olduklarını göstermiştir.

3. Stres Yönetimi
Fesleğen, adaptojenler gibi bileşikler içerir. Bunlar, vücudun hem duygusal hem de fiziksel stresle başa çıkmasına yardımcı olan bileşiklerdir. Fesleğen tüketimi vücudun stresli olaylar sırasında bile dengeli bir işlevselliği sürdürmesine yardımcı olacaktır. Ocimum Sanctum veya kutsal fesleğen, vücuttaki kortikosteron seviyelerinin yanı sıra hormon düzeylerini azaltmaya yardımcı olur.

4. Anti Aging Özellikleri
Antioksidanlarla dolu olduğu bulundu. Hem cilde hem de beyne serbest radikal zararı, yaşlı görünme ve hissetme konusunda büyük bir oyuncu olabilir. Bitkideki antioksidanlar, serbest radikal hücrelerin etkilerini azaltmaya yardımcı olacak ve vücudu ve zihni oksidatif strese karşı koruyacak.

5. Güçlü Kemikler
Kemik yoğunluğundaki kayıp, kırılgan kemik gelişimine ve çeşitli kemikle ilgili yaralanmalara ve fiziksel koşullara yol açar. Bu özellikle kadınlar için geçerlidir, çünkü osteoporoz erkeklerden daha yaygındır. Besin değerleri, fesleğenin K vitamininin mükemmel bir kaynağı olduğunu gösterdiği gibi, sağlıklı kemiklerin korunmasında son derece yardımcıdır. K vitamini kalsiyumun daha iyi emilmesine yardımcı olur.

6. Epilepsi yönetimi
Beyindeki spazmodik aktiviteyi azalttığı görülüyor. Hayvanlar üzerinde yapılan bir başka çalışma, fesleğen yapraklarındaki öjenolun da sinir sistemi için faydalı olduğunu göstermektedir.

7. yardımcı metabolizma
Vücudu zayıf ve sağlıklı tutmak için iyi bir metabolik hız gereklidir. Fesleğen, vücudun amino asitleri, kolesterolü ve karbonhidratları metabolize etmede yararlı enzimleri salgılamasına yardımcı olan iyi bir manganez kaynağıdır . Ayrıca, glikoz ile ilgili vitaminlerin metabolize edilmesine yardımcı olur.

8. Post Adet Sendromu
Ayın bu zamanı, her 4 kadından en az 3’ü için son derece acı verici olabilir. Kramp, depresyon ve yorgunluk yaşamak, adet sonrası sendromdur. Bununla birlikte, fesleğen içindeki manganez hormonlarınızı dengeleyerek bu semptomları hafifletmeye yardımcı olur. Bu da stresi ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olur.

9. Enerji Kaynağı
Hayati bir adenosin tri-fosfat üreticisi olan bakır içerir. Bu, yorgunluk ve halsizlik etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olan bir bileşiktir. Enerji seviyelerini yüksek tutmaya yardımcı olmak için genellikle fesleğenli smoothies kullanılması önerilir.

10. Anti Mikrobiyal
Doğada antimikrobiyal olan uçucu bileşikler içerir. Fesleğen içerisinde bu uçucu bileşikler uçucu bir yağ olarak bulunur. Öjenol gibi mantar ve bakterilerin etkilerini önlemeye yardımcı olan birçok diğer esansiyel yağ vardır.

11. Kanser için Anti Oksidanlar

Güçlü antioksidanlar olan fenolikler ve antosiyaninler içerir . Bunların vücudu kanserli hücre oluşumunun ana nedeni olan reaktif oksijen türlerinden koruduğu gözlemlenmiştir.

12. Sağlıklı Gözler
Beta-karoten içerir . Bu, kas dejenerasyonunu önlemeye yardımcı olan temel bir bileşiktir. Fesleğen ayrıca kuru göz sendromunu ve Stardgart hastalığını iyileştirdiği bilinen A vitamini ve Askorbik asit kaynaklarıdır.

sitemiz

Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. _____________________________________________________________ DİKKAT ÖNEMLİ : Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın