LokumLokumunun Tarihçesi

Osmanlı Devleti döneminde saray mutfağının önemli bir parçası olan Türk lokumu yüzlerce yıllık bir maziye sahiptir. MÖ 226 – 652 yılları arasında Pers İmparatorluğu’nda hüküm süren Sassanlılar tarafından sık sık tüketilen tatlı ‘abhisa’, kesin olmasa da, Türk lokumunun kökeni olarak bilinir. Lokum, ilk olarak ‘’boğazını rahatlatmak’’ anlamına gelen ‘’rahat ul-hulküm’’ olarak anılır, ama zamanla ‘’rahat bir zevk’’ haline geldi. Son olarak, modern Türkçede ‘lokum’ olarak adlandırılır.

Anadolu’da tanınması 15. yüzyılda başlar ve 17. yüzyılda doruk noktasına ulaşır. 18. yüzyılda ise çeşitli gezginlerin Avrupa’ya lokum götürmesiyle ‘’Türk Lokumu’’ olarak tanınmaya ve tanıtılmaya başlanır. Bu sayede sınırları aşarak Avrupa’da da popülerlik kazanır. Osmanlı Devleti’ndeki ilk seri üretim 1777 yılında başlar. İlk olarak bal, şurup ve unla karıştırılan lokum daha sonra nişasta ve rafine şekerin icadı ile yavaş yavaş bugünkü halini alır.

Güllü Lokum

Lokumun Özellikleri :

Bu şahane, ağız şenliği besinle ilgili bilmemiz gerekenler adeta bitmez. Lokum nasıl yapılır ayrı bir ustalık ve dikkat konusudur. Ondan önce çeşitli özellikleriyle donanıp lokumun değerini daha iyi anlamak gerekebilir. Lokumun en önemli özelliği hassaslığı ve esnekliğidir. İyi yapılmış usta işi bir lokum, üzerine basıldığı zaman adeta bir plastik ya da sünger gibi genişlemeli ve üzerindeki malzemeler ellere yapışmadan orijinal şekline dönmelidir. Nişasta nedeniyle oluşan peptizasyon, lokumun diğer önemli özellikleri olan saydamlık ve parlaklığı sağlar. Öte yandan, pişirme teknikleri de bir türden diğerine farklılık gösterir. Lokum diğer ülkelerden gelen yoğun talepleri dikkate alırsak Türkiye’nin ve Türk mutfağının önemli bir temsili halindedir. Ayrıca bu sebepledir ki iyi, kaliteli bir lokum elde edebilmek adına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da 2014 yılında lokum üretimine yeni kriter ve düzenlemeler getirir.

Saray Lokum

Lokum Nasıl Yapılır?

Lokum için gerekli malzemeler :

  • 1 litre süt
  • 1.5 bardak şeker
  • 2 bardak un
  • 100 gram tereyağ
  • 2 paket vanilya
  • Hindistan cevizi
  • Ceviz
  • Fındık

Lokum Tarifi :

Derin bir tencereye un, süt ve şekere koyun. Kısık ateşte sürekli karıştırın.

Karışım kaynadıktan hemen sonra ocaktan alın.

İçine tereyağ ve vanilyayı ekleyin. Mikser yardımıyla 10 dakika boyunca karıştırıp çırpın.

Lokum için yapmış olduğunuz muhallebiyi geniş bir tepsiye döküp tüm alana yedirin.

Bozdolabında bir gece boyunca bekletin.

Ertesi sabah ya da öğle vakitlerinde muhallebiyi kare şeklinde kesip her kareyi elinizde yuvarlayın.

Yuvarladığınız lokumların üzerine Hindistan cevizi, fındık ve ceviz serperek servis hazır hale getirin.

 

Kaymaklı Lokum

 

Antep fıstıklı çifte kavrulmuş lokum
Fındıklı Lokum

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.