Keçi Sütü sağlık faydalarıKeçi Sütünün sağlığa en iyi faydaları aşağıda belirtilmiştir.

Sindirim sistemi için keçi sütü

Keçi sütündeki ve bir ineğin yağ içeriği benzerdir, ancak keçi sütündeki yağ kürecikleri inek sütünden daha küçüktür ve bu nedenle sindirimi daha kolaydır.

Lor daha az olur

Midenize ulaştıktan sonra keçi sütü , inek sütünden oluşan lordan daha yumuşak olan lor haline dönüşür . İnek sütünün yüzde 10’u pıhtıdır, buna karşılık keçi sütünün sadece yüzde 2’si pıhtıya dönüşür ve vücudunuzun onu sindirmesine yardımcı olur ve inek sütüne kıyasla daha az tahriş bırakır.

Keçi Sütü Laktoz Tahammülsüzlüğü Yapar

Keçi sütü de inek sütünden daha az süt şekeri veya laktoz içerir. Çoğu insan laktoza duyarlı olmadığından veya inek sütünü sindirmede sorun yaşadığından laktoza alerjisi yoktur. İşte keçi sütü onlar için uygun bir seçenektir.

Keçi Sütü A2 proteinine sahiptir

Keçi sütü, protein açısından anne sütüyle karşılaştırılabilir kılan ‘A2 kazein’ içerir . A2 kazein, kolit , irritabl bağırsak sendromu vb. Gibi herhangi bir enflamatuar hastalığa neden olmaz . Bir araştırma bile, bebeklerin emzirmeden sonra ilk protein olarak keçi sütü ile beslendiklerinde, inek sütüyle beslenmeye kıyasla daha az alerjik olduklarını belirtir.

Keçi Sütü asteriosklerozu önler

Keçi sütü damar sertliğini önlemeye yardımcı olur. Bunun nedeni, sınırlı miktarda ksantin oksidaz enzimi içermesidir. Bu enzimin kan dolaşımına girerken kalp sorunlarına neden olduğuna inanılıyor. Keçi sütü bunu çok az içerir ve bu nedenle damar sertliğini önleyebilir.

Keçi Sütü alerjik reaksiyonları önler

Keçi sütü inek sütünden daha az alerjiktir. İnek sütü, çocuklar arasında alerjinin bir numaralı nedenidir ve yetişkinlik döneminde de devam edebilir. Bunun nedeni alerjik reaksiyonlara neden olan 20 farklı alerjendir.

Keçi sütü kalsiyum içeriği

Genellikle insanlar inek sütünün en sağlıklı ve kalsiyum açısından zengin gıda olduğunu düşünür . Ancak keçi sütüne geçerken kalsiyum konusunda endişelenmemelisiniz. İnek sütünden daha fazla mineral içerir, yani günlük önerilen değerin% 33’ü. İnek sütünün% 28’i vardır)

Keçi sütü yağ asidi bileşimi

Keçi sütü ayrıca orta zincirli yağ asitleri içerir (inek sütündeki% 15-20 ile karşılaştırıldığında% 30-35). Bu asitler enerji artışı sağlar ve vücutta yağ olarak depolanmaz. Bunlar, kolesterolü düşürmeye ve bağırsak bozuklukları ve koroner hastalıklar gibi zorlu durumları tedavi etmeye yardımcı olur.

Kötü kolesterol seviyeleri için keçi sütü

Keçi sütü kötü kolesterolü düşürür ve insan vücudundaki iyi kolesterol seviyesini yükseltir. İyileştirici özelliklere sahiptir ve zeytinyağı gibi yüksek kolesterolü kontrol altında tutmada etkilidir.

Keçi Sütü metabolik ajan görevi görür

Keçi sütü iyi bir metabolik ajandır. Bakır ve demiri de metabolize edebilir . Sindirim ve kabızlık sorunu olan kişiler için keçi sütü tüketerek büyük fayda  sağlayabilirsiniz. Ayrıca , insanların genellikle hissettiği şişkinlik hissini gidermeye yardımcı olur .

Keçi sütünün cilde faydaları

Keçi sütündeki trigliseritler ve yağ asitleri sadece iç kısımların düzgün çalışmasını sağlamanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda dış görünümünüzü de iyileştirir. Keçi sütünün nemlendirici özelliği cildi bir bebek gibi yumuşak tutar.

Keçi sütü, sivilceyle savaşmaya, cildi iyileştirmeye ve böylece cildinizin genel sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilecek yüksek düzeyde A vitamini içerir. Kızlar, akne ve sivilceler için en iyi ev ilaçlarından biri olarak tüketebilirler .

Laktik ölü deri hücrelerini kaldırarak cilt tonunu aydınlatmak olabilir keçi sütünde asit; bu yüzden artık donuk ve solgun yüz yok! Keçi sütü insanlarla aynı pH seviyesini içerdiğinden cilt tarafından kolayca emilir ve cildinizi sağlıklı tutan bakterilerin atılmasına yardımcı olur.

Keçi Sütü kansızlığı önler

İnek ve keçi sütü mineral içeriği bakımından benzer olabilir ancak keçi sütü yine de galip gelir. Araştırmacılar, anemi, emilim sorunları veya kemik erimesi olması durumunda keçi sütünün düzenli olarak tüketilmesi gerektiğini öne sürüyorlar .

Araştırmalar, keçi sütündeki kalsiyum, demir, magnezyum ve fosfor gibi besin maddelerinin inek sütüne kıyasla vücut tarafından kolayca sindirildiğini ve kullanıldığını bulmuştur. Bu minerallerin biyoyararlanımı nedeniyle keçi sütü, kemik demineralizasyonu gibi beslenme yetersizliklerinin tedavisinde umut vericidir .

Keçi sütü ayrıca demir ve magnezyum eksikliğini giderebilir. Düzenli keçi sütü tüketimi, kişinin vücudunun demir kullanma yeteneğini geliştirmesine yardımcı olur. Keçi sütü aynı zamanda hemoglobinin yenilenmesini hızlandırmaya yardımcı olur, bu da onu osteoporozu tedavi etmenin ve anemiyle savaşmanın güvenli ve doğal bir yolu haline getirir. Yüksek çinko ve selenyum seviyeleri de nörodejeneratif hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

 

Keçi Sütü Yan Etkileri ve Alerjiler

Dünyadaki her şeyin hem iyi hem de kötü etkileri vardır. Keçi sütü için de bazı eksiler var . Çocuklarınıza emzirmeyi bıraktıktan hemen sonra keçi sütü vermeniz tavsiye edilmez.

Yaşlandıkça keçi sütünün besin bileşimi uygun hale gelir, ancak doğru gelişme için inek sütü ile başlamak akıllıca olacaktır. O kadar yaygın olmadığı için keçi sütü inek sütünden çok daha pahalı olabilir ve cebinizde bir deliğe neden olabilir.

Sizin için en iyisi olan çiğ keçi sütü, sağlıklı gıda mağazaları ve çiftçi pazarları dışında bulmak zor olabilir. Tadı ve kokusu da herkesi, özellikle inek sütüyle yetiştirilenleri memnun etmeyebilir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.