Maydanoz ‘ un Faydaları
Maydanoz her evde eksik etmediğimiz, her şeye yakıştığı kadar, bedenimize de sağlık veren bir bitki. Bu yüzden ister tek başına, ister yemeklerinize ekleyerek ama mutlaka maydanoz tüketmeliyiz.
Maydanoz kanser riskini azaltır. Meme, prostat ve sindirim borusu ve cilt kanseri gibi kanser türlerine karşı etkilidir.
Maydanozda, apigenin olarak bilinen flavonoid yüksek miktarlarda bulunmaktadır. Anti-kanser özelliklere sahip olan apigenine ek olarak, güçlü anti-iltihabik ve antioksidan etkisi de bulunuyor.
C vitamini, E vitamini, folsik asit ve A vitamini yönünden zengin bir besindir. Taze yenen 8-10 dal maydanoz, yetişkinlerin günlük C vitamini ihtiyacının yarısını karşılar.
Bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcıdır. Maydanozun uçucu yağı alerji, oto-immün ve kalıcı İltihabi hastalıklara karşı mücadelede çok önemli destekçidir.
Şişme ve ağrıyı azaltmada etkilidir. Özellikle eklemle ilgili şişme ve ağrılarda azaltıcı etkisi vardır.
Maydanoz flavonoid, anti-oksidanlar, apiin, apigenin, crisoeriol ve luteolin içerir. Maydanoz kalp sağlığını teşvik eder.
Maydanoz; diyabet, ateroskleroz, kolon kanseri, astım gibi hastalıklara karşı vücudunuzu güçlendirir. B vitamini açısından önemli bir destekçidir. Homosistein azaltıcı gücü vardır ve homosistein, doğal bir amino asittir.

Maydanoz

Maydanoz halk arasında mide bulantısı giderici, böbrek taşlarını düşürücü olarak bilinir.
Maydanoz kansızlıkta, halsizlikte, bağırsakların çalışmasında, diş eti kanamasının önlenmesinde, yaraların kapanmasında, romatizmada sıkça faydalanılır.
Maydanoz aynı zamanda iştah açar, ateş düşürür. Kadınların adet kanamasını düzenlemekte yardımcıdır.
Maydanoz organizmayı zehirlerden arındırır. Bu yüzden karaciğer hastalıklarına, sarılığa, egzamaya, selülite, romatizmaya, gut hastalığına ve idrar yolları taşlarına karşı tavsiye edilir.
Maydanoz kurusunda C vitamininin çoğu kaybolur. Bunun yanında A vitaminin öncüsü karotenoidlerdeki kayıp %30 civarındadır. Maydanoz kurutulduğunda mineral değerinde ise çok fazla kayıp olmaz.
Maydanozun vücudumuza pek çok faydası vardır. Kaynatılıp içildiğinde ve cilde kaynatılmış maydanoz suyuyla pansuman yapıldığında sivilcelere iyi gelir.
Maydanoz suyunu kaynatıp göze pansuman yaparsanız, gözdeki iltihaplanmaları önler ve yanma hissini geçirir.
Saçlarınızı sirkeli maydanoz suyu ile yıkarsanız, saçlarınızın uzaması hızlanır.
Kalp sağlığı için mutlaka maydanoz yemelisiniz. Kan damarlarını desteklerken, kalp sağlığını da korur.
İdrar yolları enfeksiyonuna karşı sizi koruyan ve etkilerini aza indiren besinlerden biri de maydanozdur.
Detoks yapmak denilince akla gelen ilk besinlerden biridir. Karaciğerden başlayarak tüm iç organlarınızda etkilidir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın