Muskatın Faydaları
1. Sindirimi Destekler
Küçük hindistan cevizi, hazımsızlığı etkili biçimde tedavi edebilen özelliklerin güç kaynağıdır. Geçmiş yıllarda, sindirimi teşvik etmek ve bulantı gibi faktörlerle mücadele etmek için özellikle mutfaklara eklendi. Ayrıca, beslenme uzmanları, baharatta bulunan diyet lifinin düzensiz bağırsak hareketlerini düzenleme işlevini yerine getirdiğini öne sürmektedir. Küçük hindistancevizi düzenli tüketmek yalnızca sindirimi teşvik edemez, aynı zamanda bağırsak problemlerini de tedavi edebilir.

2. Ağız Sağlığı İçin
Ağız hastalıkları sessiz ama göz korkutucu. Çoğu durumda, sözlü sorunlar farkedilmez çünkü ağrılı değildir ve sürekli cehalet genellikle ağız kanseri ile sonuçlanır. Küçük hindistan cevizi, boşluklar, kanama diş etleri, diş ağrısı vb. Gibi çeşitli oral problemlerin tedavisine katkıda bulunabilir. Ayrıca, dişinizdeki bakteriler diş ağrısına neden olur ve zamanında tedavi edilmezse diş çürümesine neden olabilir. Bu, küçük hindistan cevizinin, antibakteriyel özelliklerin bir güç kaynağı olduğu için, resmin içine girdiği yerdir. Hindistancevizi yemeğe dahil etmenin ağız sağlığınız için etkili olduğu söylenir ve diş ağrısını giderir.

Muskat

3. Detoksizatör olarak çalışır

Kimyasal, fazla tuzlar, toksinler vs. gibi faktörler karaciğer hücrelerine zarar verebilir. Zarar görmüş hücrelerle karaciğerinizin avını kronik karaciğer hastalıklarına yakalama olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle karaciğerinizi detoksifiye etmeniz gerekir ve beslenme uzmanları bu konuda doğal bir ürün seçmeyi önerirler. Küçük hindistan cevizi gibi baharatlar eklemek, karaciğerinizin çevre kirliliğinin, stresin, dengesiz beslenmenin ve ilaçların olumsuz etkilerinden korunmasını sağlayabilir.

4. Böbrek Sağlığı İçin
Diğer organlarda olduğu gibi, böbrek sağlığını korumak da önemlidir. Hindistancevizi, doğada idrar söktürücü olduğu söylenir ve sağlıklı böbrekler ile sonuçlanan idrara çıkma teşvik etmektedir. Dahası, birçok çalışma, yemeğinize hindistancevizi eklemenin ya da bir tutam tüketmenin böbrek taşlarını etkin bir şekilde çözmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, ağır böbrek rahatsızlığı durumunda birinci basamak doktorunuza danışmanız ve kendi kendine ilaç almamanız önerilir.

5. Uykusuzluk davranır
Uykusuzluk , bu konuda ilaç almayı teşvik eden en rahatsız edici sağlık sorunlarından biridir. İlaç tedavisi, bağımlılık yarattığı ve uzun vadede çözüm sağlayamadığı için durumu kötüleştirme potansiyeline sahiptir. Ve ilaçları bıraktıktan sonra tekrar uykusuzluk olabilirsin. Beslenme uzmanları, hindistancevizinin sizin için işi yapabileceğini açıkladı. Stresli zihni rahatlatan ve uyumana izin verecek zihinsel baskıyı hafifleten mentol gibi çalışır. Kronik uykusuzluğu tedavi etmek için bir bardak ılık süt içerisine bir tutam hindistan cevizi tozu ekleyebilirsiniz.

6. Ağrı giderir
Bu mucizevi baharatın baş ağrıları veya diğer vücut ağrılarını hafifletip hafifletemeyeceğini belirlemek için birçok çalışma yapılmıştır. Küçük hindistan cevizi, yalnızca baş ağrılarını gidermekle kalmaz, aynı zamanda yaralanma ve yaralanmalarla ilişkili ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan antioksidanlar ve anti-enflamatuar özelliklerle doludur . Ayrıca, artritin durumu gibi kronik iltihaplanmaya katkıda bulunan faktörlerle mücadele edebilecek kadar güçlüdür.

7. Kanser İçin
Antioksidanların vücudunuzdaki kanserli hücreleri destekleyen serbest radikalleri engellediği bilinmektedir. Bilim adamları, antioksidanlarla zenginleştirilen hindistancevizinin, kanserli hücrelerin gelişmesine katkıda bulunan riskleri hafifletmeye yardımcı olduğunu keşfetti. Bununla birlikte, çalışmalar başlangıç ​​seviyelerindedir ve hindistan cevherinin kanser tedavisi üzerindeki olumlu etkilerini belirlemek için daha fazla kanıt gereklidir.

8. Güçlü Bir Antioksidan
Vücudunuzun yalnızca kanserli hücreleri veya serbest radikalleri tedavi etmek için değil aynı zamanda kronik enflamasyonu ve oksidatif hasarı önlemek için bol miktarda antioksidanlara ihtiyacı vardır. Beslenme uzmanları, hindistan cevizi gibi baharatları herhangi bir şekilde günlük yaşamınıza dahil etmeye teşvik ettiler. Antioksidanlar, bakır, potasyum, demir vb. Gibi diğer besinlerle birleştiğinde, astım , Alzheimer ve hatta depresyon gibi kronik hastalıklara katkıda bulunan faktörlerle etkin bir şekilde savaşabilir .

9. Uygun Kan Dolaşımı
Doğru kan dolaşımı vücudunuzdaki kan dolaşımını kolaylaştırabilir. Kan, kalbiniz ve beyniniz arasında dolaştığında, her iki hayati organ da işlevlerini etkin bir şekilde yerine getirir. Dahası, hindistan cevizi, bitkisel ilaçlarda yüksek tansiyon seviyelerini düzenlemek için yaygın olarak kullanılır. Beslenme uzmanları, baharatta bulunan potasyumun kan damarlarınızı gevşetebileceğini ve uygun kan dolaşımına izin verebileceğini öne sürüyorlar.

10. Psikolojik Hastalıklar İçin
Demans ve Alzheimer gibi psikolojik hastalıklar sıklıkla yaşlılıkta ortaya çıkar, burada sıkça unutursunuz ve hatırlamakta zorlanırsınız. Yaşlanma aynı zamanda konsantrasyonunuzu ve bilişsel işlevinizi de etkiler. Küçük yaşta bu gibi yaşa bağlı sorunları önlemek için günlük rutininize hindistan cevizi ekleyerek önlemler alabilirsiniz. Baharatta bulunan makelignan gibi bileşenlerin beyninizi keskinleştirerek hafızanızı geliştirdiği söylenir. Küçük hindistan cevizi Alzheimer hastalıklarıyla ilişkili riskleri hafifletme potansiyeline sahiptir ve yaşlılıkta oluşmasını önleyebilir.

11. Bağışıklık Sistemi için
Bağışıklık sisteminiz bulaşıcı bakterileri, serbest radikalleri ve kanserli hücreleri yok etmeyi içeren birçok işlevi yerine getirir . İşi yapabilmek için bağışıklık sisteminizin manganez, demir, potasyum gibi besinlere ve harika hindistancevizinde bulunabilecek çeşitli vitaminlere ihtiyacı var.

12. Akne Tedavisi
Sivilce oluşması sizi daha fazla akneye neden olan ağır strese sokabilir. Zahmetli çabalardan sonra sivilceniz kaybolursa, iz bırakır. Orası hindistancevizi resmin içine giriyor. Antibakteriyel olduğundan akneye neden olan bakterileri etkili bir şekilde önleyebilir. Sivilce izine bir toz hindistan cevizi ezmesi uygularsanız haftalar içerisinde solmaya başlar. Düzenli olarak yemeğinize eklerseniz, baharat sivilceye iyi gelir.

13. Yaşlanmayı Geciktirir

İnce çizgiler, kırışıklıklar, sarkmış cilt vb. Kabustan daha az olmayan yaşlanmanın temel göstergeleridir. Besin maddeleri, diyetinize bir miktar hindistan cevizi eklemeyi önerir ve içinde bulunan özelliklerin sizin için işi yapmasına izin verir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın