Yeşil Mercimek ‘ in Faydaları
Kas üretimi :

Organ ve kaslarımızın vücudun onarımı ve büyümesi için sürekli bir protein kaynağına ihtiyacı vardır. Mercimek, özellikle filizlenmiş mercimek, vücudumuzun iyi kas yapımı ve düzgün çalışması için gerekli tüm amino asitleri içerir.

Aterosklerozu Önle :

Mercimek tüketiminin, ateroskleroz gelişme olasılığını azaltan bir antioksidan kaynağı sağladığını gösterdi .  Ayrıca, bu antioksidanlar serbest radikalleri nötralize etmede ve böylece hücre ve gen hasarını önlemede (yaşlanma) rol oynarlar.

Folik Asit Kaynağı :

Mercimek folat veya folik asit gibi iyi bir B vitamini kompleksi kaynağıdır . Gebe kadınlar tarafından folik asit tüketimi, doğum kusurlarını önlemede yardımcı olur. bir araştırmaya göre, folik asit eksikliği genellikle nöral tüp defektlerine neden oluyor. Mercimeklerde bulunan folat, kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda yardımcı olur, hamile kadınlar için iyidir ve homosistein seviyelerinin korunmasında anahtar rol oynar . Kanserle sonuçlanabilecek hipertansiyon ve DNA hasarına karşı da etkili olduğu bilinmektedir .

Yeşil mercimek

Sağlıklı Sinir Sistemi :

Vitaminler ve mineraller gibi mikro besin maddelerinin beynin çalışmasını etkilemediğine inanılıyordu. Bununla birlikte, daha fazla araştırma, beynin düzgün çalışması için vitamin ve minerallerin eşit derecede önemli olduğunu göstermiştir. JM Bourre’nin Paris’teki Fernand Widal Hastanesi Nöro-Farmako-Beslenme Bölümünde yaptığı araştırmaya göre , mercimeklerde bulunan vitamin ve mineraller optimum beyin çalışması için yardımcı olmaktadır.

Yüksek Demir İçeriği :

Mercimek, optimum hemoglobin üretimi için vücut tarafından ihtiyaç duyulan yüksek miktarda demir içerir. Günlük önerilen değerin ütüsünün yaklaşık% 36’sı her gün 1 fincan (200 gram) mercimek yemekten gelebilir.

Geliştirilmiş Elektrolitik Aktivite :

Mercimeklerde bulunan minerallerden biri olan potasyum, elektrolitik aktivite yerine sodyumdan daha iyi bir alternatif olarak kabul edilir . Birçok hastalık vücutta yüksek sodyum içeriği ve düşük potasyum içeriği ile ilişkilendirilmiştir. Elektrolit olarak hareket etmenin yanı sıra potasyum, kalp, beyin ve böbrek gibi birtakım organların çalışması için de faydalıdır.

Metabolizmayı Artırıyor :

Mercimek , sindirim ve sinir sistemlerini güçlendirmede önemli rol oynayan B3 vitamini de dahil olmak üzere birçok vitamin kaynağıdır . B3 Vitamini, kolesterol kontrolü, Alzheimer, katarakt, osteoartrit ve diyabet gibi hastalık riskini azaltma gibi birçok başka yararlar sunar .

Düşük Kolesterol :

Mercimek, yüksek düzeyde çözünür lif içerdiğinden kan kolesterolünü azaltmaya yardımcı olur. Kolesterol seviyenizi düşürmek, arterlerinizi temiz tutarak kalp hastalığı ve felç riskinizi azaltır.

Kalp Sağlığı :

Birçok araştırma, mercimek gibi yüksek lifli yiyecekleri tüketmenin kalp hastalığı riskini azalttığını göstermiştir. Mercimek ayrıca kalp sağlığına büyük katkı sağlayan mükemmel bir folat ve magnezyum kaynağıdır. Folat, kalp hastalığı için ciddi bir risk faktörü olan homosistein seviyenizi düşürür. Magnezyum , kan akışını, oksijeni ve vücuttaki besin maddelerini iyileştirir. Düşük magnezyum seviyeleri doğrudan kalp hastalığı ile ilişkilendirilmiştir, bu nedenle mercimek yemek kalbinizi mutlu edecektir!

Sindirim Sağlığı :

Mercimeklerde bulunan çözünmez diyet lifi kabızlığın ve irritabl barsak sendromu ve divertiküloz gibi diğer sindirim bozukluklarının önlenmesine yardımcı olur.

Stabilize Kan Şekeri :

Elyafın birçok faydası eklendiğinde, çözünebilir elyaf karbonhidratları hapseder, sindirimi yavaşlatır ve kan şekeri seviyelerini dengeler. Bu özellikle diyabet, insülin direnci veya hipoglisemisi olanlar için faydalı olabilir.

İyi Protein :

Bütün baklagiller ve kuruyemişler arasında mercimek en yüksek üçüncü protein seviyesini içerir. Mercimek kalorisinin yüzde 26’sı, onları vejetaryenler ve veganlar için harika bir protein kaynağı yapan proteine ​​bağlanır .

Enerjiyi Artırır :

Mercimek elyafı ve kompleks karbonhidratları sayesinde sürekli ve yavaş yanan enerjiyi arttırır. Mercimek ayrıca vücudunuzdaki oksijeni taşıyan ve enerji üretimi ve metabolizmasının anahtarı olan iyi bir demir kaynağıdır.

kilo kaybı :

Mercimek, lif, protein, mineral ve vitaminler gibi tüm bu faydalı besinleri içermesine rağmen, kalorileri düşüktür ve neredeyse hiç yağ içermezler. Bir fincan pişmiş mercimek sadece yaklaşık 230 kalori içerir, ancak yine de kendinizi tam ve memnun hissetmenizi sağlar.

Mercimeklerin Yan Etkileri

Mercimek sağlığınız için iyi olmasına ve et, kümes hayvanları ve balıklar için en iyi alternatif olmasına rağmen, aşağıdakileri de içeren birkaç dezavantajı vardır:

Böbrek Taşları riski:

Araştırmalarda soya fasulyesi, soya gıdalar, yerfıstığı gibi bazı mercimek gösterdi tereyağı ve pişirilmiş fasulye yüksek ihtiva konsantrasyonlarını oksalat bileşiklerin. Bu oksalat bileşikleri böbrek taşlarının oluşumundan sorumluydu. Bu nedenle, böbrek taşı olan kişiler, baklagil ve mercimekten uzak durmalıdır.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın