Öksürüğe İyi Gelen Bitki ÇaylarıÖksürük, vücudunuzun solunum yollarınızı temizlemeye yardımcı olmak için kullandığı bir reflekstir. Hasta olduğunuzda öksürük yaygın olsa da, alerji , astım ve asit reflü gibi başka şeyler de öksürüğe neden olabilir .

Öksürmek, özellikle de kendinizi kötü hissettiğinizde, düpedüz can sıkıcı olabilir. Ayrıca, sahip olduğunuz tüm enerjiyi tüketerek sizi daha da zayıf hissettirebilir.

Ancak solunum yollarınızı yatıştırmak ve öksürüğünüzü sakinleştirmek için atabileceğiniz adımlar vardır. Öksürüğü hafifletmek için en iyi ve en basit ev ilaçlarından biri, belirli türdeki sıcak çayları içmektir. Peki, hangi tür çayları denemelisiniz?

Bu yazıda, araştırmalara göre öksürüğünüzü yatıştırmak için en iyi sonucu verebilecek yedi çay çeşidine daha yakından bakacağız.

öksürük için çayın faydaları

Öksürdüğünüzde çay içmek, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilecek çeşitli faydalar sağlayabilir. Bu, şunları yapabilmeyi içerir:

 • Boğaz ağrısı. Bir fincan çayın sıcaklığı, öksürükten dolayı acıyan veya ağrıyan bir boğazı yatıştırmaya yardımcı olabilir.
 • Mukusu gevşetin. Çay gibi ılık sıvılar mukusun gevşemesine veya parçalanmasına yardımcı olabilir . Bu, mukusun öksürmesini kolaylaştırabilir.
 • Diğer sağlık yararları sağlayın. Çaydaki doğal bileşenlerin kendi sağlık yararları olabilir. Bunlar, anti-inflamatuar veya antimikrobiyal özellikler gibi şeyleri içerebilir.

Bilimsel kanıtlara göre, aşağıdaki yedi çay özellikle öksürüğünüzü ve buna eşlik eden semptomları hafifletmek için yardımcı olabilir.1. Bal çayı

Soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmenin doğal bir yolu olarak bal kullanmayı duymuş olabilirsiniz . Bal, boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olmakla birlikte, öksürük semptomlarını hafifletmede de eşit derecede etkili olabilir.

Çocuklarda yapılan araştırmalar balın gece öksürüklerini gidermede ve uykuyu iyileştirmede çok etkili olduğunu bulmuştur. Aslında,  balın öksürük semptomlarını hafifletmede bir öksürük ilacı olan dekstrometorfandan daha etkili olduğunu buldu.

1 yaşından küçük çocuklara bal vermemeyi unutmayın. Bunun nedeni, ciddi bir gıda zehirlenmesi şekli olan bebek botulizmi riskidir .

Nasıl yapılır

1 bardak kaynamış suya 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı limon suyu ekleyerek ballı limon çayı yapabilirsiniz. Mümkünse ham, organik bal kullanmaya çalışın.

Marketlerde, sağlık mağazalarında ve hatta birçok farklı bal türü satın alınabilir.

2. Meyan kökü çayı

Meyan kökü , geleneksel tıpta öksürük, enfeksiyon ve sindirim sorunları gibi çeşitli durumlar için uzun süredir kullanılmaktadır .

Meyan kökünün çeşitli bakteri, mantar ve hatta bazı virüs türlerinin büyümesini durdurmada etkili olabileceğini belirtmişlerdir. Ayrıca hem anti-inflamatuar hem de antioksidan özelliklere sahip görünüyor .

Ek olarak, farelerde yapılan bir araştırma, meyan kökü bileşenlerinin öksürük sıklığını şu şekilde azaltabileceğini buldu. yüzde 30 ila 78 arasında. Çalışma ayrıca meyan bileşiklerinin balgam söktürücü olarak hareket edebileceğini ve bu da mukusun gevşemesine yardımcı olabileceğini buldu.

Hamile kadınlar meyan kökü kullanmaktan kaçınmalıdır. Ayrıca, çok miktarda meyan kökü tüketmenin potansiyel olarak yüksek tansiyona veya potasyum seviyelerinde düşüşe neden olabileceğini unutmayın .

Nasıl yapılır

Meyan kökü çayını kendin yapmak istersen şunları yapabilirsin:

 • Kurutulmuş meyan kökünden: 1 su bardağı suya 1 yemek kaşığı doğranmış meyan kökü ekleyin. Suyu kaynatın. Yaklaşık 10 dakika kaynatın, ardından birkaç dakika soğumaya bırakın. Servis yapmadan önce süzün.
 • Hazır çaydan: Meyan kökü çayını marketten veya yerel sağlık mağazasından satın alabilirsiniz. Onu da bulabilirsin emin olun.


3. Zencefil çayı

Zencefil sadece birçok yiyecek ve içecekte popüler bir bileşen olmakla kalmaz, aynı zamanda çok çeşitli sağlık yararları da vardır. Genellikle astım , mide bulantısı ve artrit dahil olmak üzere birkaç farklı sağlık durumu için bir çare olarak kullanılır .

bir zenginlik kanıt zencefilin güçlü anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Bu, öksürüğün neden olduğu tahriş olmuş boğazı ve solunum yollarını yatıştırmaya yardımcı olabilir.

Zencefilin öksürüğe yardımcı olmasının bir başka nedeni de, zencefilin öksürüğe yardımcı olabilecek bileşenlere sahip olmasıdır. gevşemeye neden olmak hava yolu kasları.

Bunun üzerine, bir göre , zencefil özütünün kobaylarda öksürüğü önemli ölçüde engellediği bulundu.

Çok fazla zencefil tüketmek karın rahatsızlığı, mide ekşimesi ve ishal gibi yan etkilere neden olabilir. Ayrıca kan inceltici ilaçlarla etkileşime girebilir .

Nasıl yapılır

Taze zencefil veya hazır çay kullanarak zencefil çayı yapabilirsiniz :

 • Taze zencefilden: 4 bardak kaynar suya ekleyerek 3 adet 1 inç zencefili soyun ve ince dilimleyin. Yaklaşık 15 dakika kaynatın ve içmeden önce süzün.
 • Hazır çaydan: Marketlerde, sağlık mağazalarında veya marketlerde satın alınabilecek birçok farklı zencefil çayı vardır.
4. Hatmi kökü çayı

Hatmi kökü yüzyıllardır bitkisel ilaçlarda öksürük, soğuk algınlığı ve cilt problemlerini hafifletmek için kullanılmıştır. Benzer bir adı paylaşmasına rağmen, artık atıştırmalık olarak yediğimiz şekerlemelerde kullanılmıyor.

Hatmi çiçeği kökü, mukusu gevşetmeye ve bakterileri inhibe etmeye yardımcı olan bir enzim gibi davranır . göre kobaylarda, hatmi kökü öksürükleri bastırma yeteneğine sahiptir.

Ek olarak, Hatmi çiçeği, sarmaşık, kekik ve anason karışımı içeren bir öksürük şurubu kullanan kişilerde öksürük semptomlarında azalma olduğunu göstermiştir .

Hatmi kökü, ağızdan aldığınız ilaçların emilimini etkileyebilir. Ağızdan ilaç almadan birkaç saat önce veya sonra hatmi kökü kullanmak en iyisidir.

Nasıl yapılır

Hatmi kökünden çay yapmak isterseniz, bunu aşağıdaki şekillerde yapabilirsiniz:

 • Gevşek hatmi kökünden: 1 yemek kaşığı hatmi kökünü 1 1/2 bardak suya karıştırın. Örtün ve 6 ila 8 saat demlenmesine izin verin. İçmeden önce süzün. Diğer çaylardan farklı olarak, öksürük için en fazla faydayı elde etmek için hatmi kökü çayı oda sıcaklığında içmek en iyisidir.
 • Hazır çaydan: Marketlerde, sağlıklı gıda mağazalarında veya marketlerde birkaç çeşit hazır hatmi kökü çayı bulunabilir.

5. Yeşil çay

Yeşil çay uzun zamandır içecek olarak tüketilmektedir. Bununla birlikte, kilo kaybı ve baş ağrılarından uyanıklığı iyileştirmeye kadar çok çeşitli tıbbi amaçlar için de kullanılır .

entübasyon gerektiren bir cerrahi prosedürün ardından yeşil çay ile gargara yapmayı araştırdı . Yeşil çayın ses kısıklığına yardımcı olmamasına rağmen öksürüğü azalttığı bulundu.

Yeşil çay ayrıca mikropları önlemede de etkili olabilir. Çalışmalar devam ederken, yeşil çayınki gibi antimikrobiyal aktivite, bazı bakteri, virüs veya mantar türlerinin büyümeyi durdurmaya yardımcı olabilir.

Yeşil çay, ılımlı miktarlarda tüketildiğinde genellikle güvenlidir . Kendinizi gergin hissetmenize neden olabilecek veya yatma saatine yakın tüketilirse uykunuzu etkileyebilecek kafein içerir .

Nasıl yapılır

Yeşil çay yapmanın birkaç yolu vardır:

 • Yapraklardan: 1 su bardağı suyu kaynatın. Ateşten alın ve yaklaşık 1 dakika soğumaya bırakın. 1 çay kaşığı yeşil çay yapraklarını yaklaşık 3 ila 5 dakika demleyin. İçmeden önce süzün.
 • Tozdan: 1 su bardağı suyu kaynatın. Ateşten alın ve yaklaşık 1 dakika soğumaya bırakın. 1 1/2 çay kaşığı yeşil çay tozunu yaklaşık 3 dakika suda bekletin. İçmeden önce süzün.
 • Hazır çaydan: Mağazalarda veya mağazalarda çok çeşitli hazır yeşil çaylar mevcuttur.6. Kekik çayı

Kekik , yemek pişirirken sıklıkla baharat olarak kullanılan bir bitkidir. Ayrıca …. sahipAntimikrobiyal etkinlik ve öksürük tedavisinde faydalı olabilir.

bronşitli kişilerde kekik ve sarmaşık özünü araştırıldı. Ekstraktın, bir plaseboya kıyasla öksürük nöbetlerini azalttığı bulundu.

Kekik veya ilgili bir baharata alerjiniz varsa kekik çayından kaçının.

Nasıl yapılır

Kekik çayı yapmak için aşağıdaki önerileri izleyin:

 • Taze kekikten: 1 1/2 su bardağı kaynar suyu 3 dal taze kekik üzerine dökün ve yaklaşık 5 dakika demlenmesine izin verin. İçmeden önce süzün.
 • Hazır çaydan: Bir bakkaldan, sağlık mağazasından veya kekik çayı satın alın.

7. Nane çayı

Nane , nane ailesinin bir üyesidir. Tarih boyunca soğuk algınlığı, sindirim sorunları ve baş ağrılarının tedavisi de dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanılmıştır .

Biraz Nanenin antimikrobiyal, antioksidan ve ağrı giderici özelliklere sahip olduğunu belirtmişlerdir. Soğuk algınlığınız varsa, nane çayının içerdiği özellikler de tıkanmış sinüslerinizi hafifletmeye yardımcı olabilir ve nefes almanızı kolaylaştırabilir.

Nasıl yapılır

Nane çayı yapmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin:

 • Taze yapraklardan: 2 su bardağı kaynamış suya 15 nane yaprağı ekleyin ve yaklaşık 5 dakika demlenmesine izin verin. İçmeden önce süzün.
 • Hazır çaydan: Yerel bakkaldan, sağlık mağazasından veya nane çayı satın alın.
Öksürük için diğer ev ilaçları

Çay içmeye ek olarak, evde öksürüğü hafifletmeye yardımcı olabilecek başka yollar da vardır. Örneğin, şunları yapabilirsiniz:

 • Diğer sıcak sıvıları için. Bu et suları ve çorbaları içerebilir.
 • Nemlendirici kullanın veya sıcak bir duş alın. Daha fazla nemli nefes almak, tahriş olmuş hava yollarını yatıştırmaya ve mukusu gevşetmeye yardımcı olabilir.
 • Tuzlu su gargarası deneyin. Tuzlu su ile gargara yapmak , öksürükten dolayı ağrıyan veya tahriş olan boğazı rahatlatmaya yardımcı olabilir.
Ne zaman doktora görünmeli

Aşağıdaki durumlarda öksürüğünüz varsa doktorunuza görünün:

 • 3 hafta sonra gitmiyor
 • kalın veya yeşilimsi sarı renkli mukus getirir
 • ateş veya nefes darlığı eşlik ediyorsa
 • ayak bileklerinde veya bacaklarda şişme ile birlikte

Aşağıdaki durumlarda öksürük için her zaman acil tıbbi yardım alın:

 • pembe veya kanlı mukus getirir
 • boğulma veya kusmaya neden olur
 • göğüs ağrısı , nefes almada zorluk veya yutma güçlüğü eşlik ediyorsa
 • Yüz şişmesi veya kurdeşen gibi diğer semptomları içerir

Alt çizgi

Araştırma devam etse de, birkaç özel çay türü öksürüğünüzü ve onunla birlikte gelen semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Bazı popüler seçenekler arasında ballı çay, meyan kökü çayı ve zencefil çayı bulunur.

Birçok öksürük kendi kendine geçer. Bununla birlikte, öksürüğünüz 3 haftadan uzun sürerse, yeşil mukus tükürürseniz veya ateş ve nefes darlığı gibi başka semptomlarınız varsa doktorunuza görünmeniz önemlidir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın