Portakal Suyu Sağlık FaydalarıPortakal suyunun bazı şaşırtıcı faydaları arasında bağışıklık sistemimizi güçlendirir, sindirim sağlığını iyileştirir , kanser riskini düşürür, kalp ve damar sistemini korur, böbrek hastalıklarını önler, kilo vermeye yardımcı olur, cildi temizler, kırışıklıkları azaltır, görme yetisini iyileştirir, inanılmaz iyileştirici özellikler, saç dökülmesini önler, saçınızı güzelleştirir, kolesterol seviyelerini düşürür, doğal bir antienflamatuardır ve hamilelikte besin sağlar.

Portakal suyu tüm dünyada en çok bilinen ve tercih edilen içeceklerden biridir. Sadece birkaç taze portakal sıkmanız gerektiğinden inanılmaz derecede erişilebilir ve yapımı kolaydır. Bu meyvenin tatlı ve narenciye tadı, onu sıcak yaz günleri için mükemmel bir ferahlatıcı içecek yapar.

Ama düzenli olarak portakal suyu içmek sizin için iyi mi? Ve bu hayatınıza ne gibi faydalar sağlıyor? C Vitamini açısından zengin olmasına rağmen, bu içeceğin soğuk algınlığını iyileştirme ve önleme efsanesi, çeşitli araştırmalarla uzun zamandır yıkıldı .

Bununla birlikte, portakallar yüksek seviyelerde flavonoidler, C ve B9 vitaminleri ve antioksidanlar içerir. Portakal, birçok besin maddesinin yanı sıra vücudumuza sağlıklı bir potasyum, magnezyum, A ve E vitaminleri ve demir alımı sunabilir.

Bu meyvenin sayısız özelliği sayesinde cildimizin, saçımızın ve vücudumuzun sağlığını iyileştirebilir.

Portakal Suyunun 15 Harika Faydası

İşte portakal suyunun günlük hayatımızda kullanabileceğimiz 15 harika faydası !

% 100 portakal suyu, yüksek C vitamini seviyeleri sayesinde bağışıklık sistemimizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Tek bir porsiyonun, vücudumuzun günlük ihtiyaç duyduğu C Vitamini’nin iki katı kadarını sunduğunu unutmamak önemlidir. Yani bu durumda sınırlı ama düzenli bir alım tercih edilir.

Portakalların ayrıca hücrelerin gençleşmesine ve vücudumuzdaki doku büyümesini teşvik etmesine yardımcı olan bir kolajen bileşeni olan askorbik asitler içerdiği bilinmektedir. Portakal suyu bu iki besin maddesi sayesinde sağlıklı kalmaya ve hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabilir.

 

2. Sindirim Sağlığını İyileştirir

Sağlıklı bir sıvı alımı, düzenli bir sindirim süreci oluşturmanın anahtarıdır. Bununla birlikte portakallar su sağlamanın yanı sıra lif bakımından da zengindir. Küçük bir portakal, üçte ikisi vücut dokumuz tarafından emilen 3 g’a kadar lif sağlar.

Kalan kısım, bağırsaklarımız için bir temizlik maddesi görevi gören sindirim sistemimizde kalır. Araştırmalar , günlük portakal suyu alımının aniden değil, sürekli olarak artırılması gerektiğini kanıtladı . Bu, ishale yol açabilecek bir lif artışı yaratacaktır.

3. Kanser Riskini Düşürür

Yüksek C vitamini alımının kanseri tedavi ettiği kanıtlanmamış olsa da, hastalıkla mücadelede harika sonuçları olan hastalara enjekte ediliyor.

C vitamininin ağız, yemek borusu ve mide kanseri riskini % 40’a kadar azalttığı bildiriliyor . Bu faydalar turunçgillerin lif, potasyum ve flavonoidler gibi koruyucu besinlerinden kaynaklanmaktadır.

 

4. Kardiyovasküler Sistemi Korur

Portakal, B9 Vitamini ve folat içerir. Bunlar, kırmızı kan hücrelerinin üretimine yardımcı olarak kan dolaşımını ve saflaştırmayı destekler. Bir ay boyunca günde iki bardak% 100 portakal suyu kan basıncını düşürebilir ve kan damarlarının iç yüzeyini iyileştirebilir.

Portakallarda bulunan birçok flavonoidden biri olan Hesperidin, iyi oksijenlenmiş kan akışını sürdürmek için gereklidir.

 

5. Böbrek Hastalıklarını Önler

Portakalda bulunan yüksek kalsiyum ve potasyum seviyeleri böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olabilir. Bu, oksalat partikülleri kendilerini kalsiyum partiküllerine bağladığında ortaya çıkan ağrılı bir böbrek hastalığıdır.

 

6. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Portakal suyu bir süredir diyetlerin ve kilo verme programlarının bir parçası olmuştur. Bu, esas olarak portakalların dolgu özelliğinden kaynaklanmaktadır. Meyve suyunun tatlı bir tadı vardır ancak düşük glisemik indeksi ve yağ içeriği vardır.

Bu özellikler, düşük şekerli bir diyet izlemeye çalışırken atıştırmalık olarak mükemmel hale getirir. Ancak beslenme uzmanları, suyundan ziyade bütün bir portakalı yemeyi öneriyor. Sıkma işlemi, kilo vermeye yardımcı olan liflerin sayısını azaltabilir.

Ayrıca bu, ilave şeker içeren şişelenmiş portakal suyu satın alma isteğini azaltabilir. Bu, kilo verme sürecinde ters etki yaratacaktır.

 

7. Cildi Temizler

Portakalda bulunan C ve E vitaminleri cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Bu, siyah noktalardan ve lekelerden kaynaklanan yara izini azaltmaya yardımcı olur.

 

8. Kırışıklıkları Azaltır

Anti-oksidanlar, anti-yaşlanma etkileri ve sitrik asitlerin çalışmalar çok sayıda yoluyla kanıtlanmıştır. Portakal suyu bu besin maddelerinin yüksek seviyelerini içerir ve düzenli bir alımla kırışıklıkların görünürlüğünü azaltabilir. Ayrıca portakal, vücudunuzu ve cildinizi kirliliklerden ve toksinlerden arındırmada etkilidir.

Portakal suyunun yaşlanmayı geciktirici etkilerini arttırmak için limon veya mandalina gibi diğer turunçgillerle karıştırın. Greyfurt ve misket limonu da standart portakal suyunuzu değiştirmek için harika seçeneklerdir!

 

9. Görmeyi Geliştirir

Portakal suyunda yüksek seviyelerde bulunan Karoten ve A Vitamininin faydaları yıllar boyunca incelenmiştir. A Vitamini , gözün yüzeyi olan korneayı koruduğu için iyi görüş için gereklidir.

 

10. İnanılmaz İyileştirici Özellikleri Var

Portakal, hesperidin ve antosiyaninler gibi flavonoidler açısından zengindir. Portakalları doğal iyileşme süreçlerinde gerekli kılan antioksidan özelliklere de sahiptirler .

Bunlar kalp krizlerini önleyebilir ve hasarlı hücrelerin yenilenmesi sürecine yardımcı olabilir. Portakal suyu bu nedenle enfeksiyon veya ameliyat sonrası iyileşme sürecinde yardımcı olur.

Ancak iyileştirici özellikleri burada bitmiyor! Cilt, saç ve kemik hücrelerinin yenilenmesinde çok yardımcı olabilir.

 

11. Saç Dökülmesini Önleyin

Saç dökülmesini veya hasarını önlemenin anahtarı, günlük sağlıklı karoten ve antioksidan alımı olabilir. Bu besinler saç hücrelerini yeniler ve güçlerini arttırır. Portakal suyunun etkisini güçlendirmek için tatlı portakal ve uçucu yağlar da kullanılabilir.

Bundan yararlanmak için OJ içmeniz gerektiğini kim söyledi ? Sadece biraz limon suyu ve balla karıştırın ve doğal bir ev yapımı saç maskesine sahip olacaksınız .

Bunun saç derisini ölü deri hücrelerinden arındırmaya yardımcı olduğu ve kepeği azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca doğal saç maskeleri saçı nemlendirecek ve günlük stresin neden olduğu hasarı onaracaktır .

Kış aylarında, saç ihtiyaç duyduğu besinleri pek alamadığında, büyük bir nem ve vitamin içeriği kaynağı olabilir.

 

13. Düşük Kolesterol Seviyeleri

Uzun süreli portakal suyu tüketiminin yetişkinlerde kolesterol düzeylerini düşürdüğü kanıtlanmıştır . Yulaf ezmesi gibi diğer yüksek lifli yiyeceklerle birlikte portakal suyu LDL kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. 5 ila 10 gram çözünebilir lifin size gözle görülür sonuçlar vereceğini varsaymakla birlikte, bunun başka faktörleri de vardır.

Kolesterolünüzü normal değerine düşürmek için yüksek lifli bir diyetle egzersiz ve sağlıklı beslenmeyi birleştirmek önemlidir.

14. Doğal Bir Anti-Inflamatuardır

İltihaplar, bağışıklık sistemimizin bir hastalık veya enfeksiyonla savaşmaya verdiği normal bir tepkidir. Ancak bu uzun süre devam ettiğinde kronik hastalıklara neden olabilir.

Böyle bir durumda uzun süreli tıbbi ve iltihap önleyici ilaç kullanımı genel sağlığınızı kötüleştirebilir.

İyi bir çözüm, vücudunuza besinleri de sağlayacak doğal ilaçlara ve terapilere geçmektir. Portakal suyu, reçetesiz satılan antienflamatuarlara doğal bir alternatif olabilir.

 

15. Gebelikte Besin Sağlar

Portakal, folik asit ve C Vitamini içerir. Hamilelik sırasında bunlar sağlıklı bir diyet ve vücut için gerekli besinlerdir. Belirli vücut ağırlığı ve sağlığa bağlı olarak, annelere günde yaklaşık 2 buçuk bardak meyve almaları tavsiye edilir .

Ayrıca portakal suyu yüksek oranda potasyum içerir. Bu özellik, hamile kadınlarda sık görülen bir durum olan yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilir.

Sonuç olarak

Portakal suyunun saçınızın görünümünü iyileştirmekten kan basıncınızı düşürmeye kadar birçok harika faydası vardır .

Ancak portakal veya portakal suyu seçimi de bir o kadar önemlidir! Her zaman% 100 taze sıkılmış portakal suyu tercih edilir. Bu aynı zamanda hızlı kilo vermenize yardımcı olacak, böylece faydalarını daha erken göreceksiniz.

Süpermarketlerden şişelenmiş portakal suyu satın almak kabul edilebilir. Sadece birçoğunun içine şeker ekleyeceğini ve meyve suyunun besin değerlerinin değişmiş olabileceğini unutmayın.

İstediğiniz daha yüksek düzeyde şeker veya kalori tüketmekten kaçınmak için daima etiketi kontrol edin.

Portakal suyu, sağlığınıza birçok yönden yardımcı olabilecek harika özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, beslenme açısından doğru bir diyet ve düzenli egzersiz, portakal suyu içmenin sonuçlarını iyileştirecektir!

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın