Taze Fasulye ( yeşil ) ‘ nin Faydaları
TAZE FASULYE KAÇ KALORİDİR?

100 gram taze fasulye sadece 35 kalori içerir. Bu nedenle kilo vermek ve zayıflamak isteyenler bolca tüketebilir.

SAĞLIĞIMIZA YARARLARI

A, B12, C ve K vitaminleri, potasyum, kalsiyum, fosfor ve manganez de içerir.
Fasulyeler yüksek oranlı antioksidan içeriğiyle bedenin kansere yakalanması rizikosunu azaltır: Bu bağlamda özellikle kadınlarda meme kanserleri ve genellikle kalınbağırsak kanserleri sayılabilir.
Kemik gelişimine fayda sağlar.
Hazımsızlığı giderir, sindirim sisteminin gelişimini olumlu yönde etkiler.
Kolesterolü düzenlemeye yardım eder.
Kabızlığı önlemeye yardım eder.
Vücut yorgunluğunu giderir. Enerji kaynağıdır.
Vücuttaki serbest radikallerin miktarını azaltır ve bunun sonucunda damarlardaki yağ oranının azaltılmasına yardım eder.
Kalp dostudur. Potasyum oranı yüksek olan fasulyelerin düzenli olarak yenmesi yüksek tansiyonu düşürmektedir.
Diyet yapanlar ve kilo vermeye çalışanların mutlaka tüketmesi gereken bir sebzedir. Diyet listelerinde sıkça yer verilmelidir. Kalorisi düşük olduğu ve sindirimi rahatlattığı için kolayca kilo vermeye yardım eder.
Böbreklerdeki kum ve taşların kolayca düşürülmesini sağlar.
Kan şekerini düzenleyici etkisi vardır. Şeker hastaları için de faydalı bir sebzedir.
Toksinlerin atılmasına yardım eder.
Kan basıncını azaltır. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Astım, bronşit gibi akciğer rahatsızlıklarının tedavisi için de büyük fayda sağlar.
Osteoartrit ve romatoid artrit rahatsızlığı olan kişiler için de yararlıdır.
Yapılan araştırmalar sonucu migren ağrılarının da düzenli yeşil fasulye tüketimi ile tedavi edilebileceği ortaya çıkmıştır. Migren atakları düzenli yeşil fasulye tüketimi ile azalma göstermiştir.
Fasulyeler yüksek oranlı demir içeriğiyle kansızlığı ve folik asit içeriğiyle gebe kadınların spina bifida (omurganın bir yanının açık olması) hastalığına yakalanmış çocuk doğurma rizikosunu en aza indirir.
Hamilelik dönemindeki anne adayları da bu şifalı sebzeden bolca tüketmelidir.
Yüksek oranda lif içeren bir sebzedir.Zengin lif içeriğiyle fasulyeler peklik (kabızlık) çeken kişilere iyi gelir ayrıca kalınbağırsak ve hemoroit sorunları çekenler de fasulyelerden yararlanmalıdır.

 

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.