Cordyceps , böceklerin larvalarında yetişen parazitik bir mantar cinsidir.

Ne zaman bunlar mantarlar konukçularına saldırır, dokusunu değiştirir ve uzun süre filizlenirler, konağın gövdesi dışında büyüyen ince gövdeler.

Böcek ve mantar kalıntıları, geleneksel Çin Tıbbında yüzyıllarca yorgunluk, hastalık, böbrek hastalığı ve düşük cinsel dürtü tedavisi için elle toplandı, kurutuldu ve kullanıldı.

Cordyceps özütü içeren takviyeler ve ürünler , birçok sağlık yararı nedeniyle giderek daha popüler hale gelmiştir.

Tespit edilen 400’den fazla Cordyceps türünden ikisi, sağlık araştırmasının odak noktası haline geldi: Cordyceps sinensis ve Cordyceps militaris .

Bununla birlikte, bu araştırmanın çoğu hayvan veya laboratuar çalışmaları ile sınırlıdır, bu nedenle sağlık uzmanları şu anda insanlar üzerindeki etkileri hakkında sonuç çıkaramazlar.

Ancak, potansiyel sağlık yararları umut vericidir.

Bu makale , bilime dayanarak Cordyceps’in 6 potansiyel yararını vurgulamaktadır .

Cordyceps BeslenmePinterest’te paylaş
1. Egzersiz Performansını Artırabilir

Cordyceps’in , vücudun kaslara enerji vermek için gerekli olan molekül adenosin trifosfat (ATP) üretimini arttırdığı düşünülmektedir.

Bu, özellikle egzersiz sırasında vücudunuzun oksijen kullanma şeklini iyileştirebilir (Güvenilir Kaynak2 ).

Bir çalışmada, araştırmacılar sabit bir bisiklet kullanarak 30 sağlıklı yaşlı yetişkinde egzersiz kapasitesi üzerindeki etkilerini test etmişlerdir. Katılımcılar, günde 3 gram CS-4 denilen sentetik bir Cordyceps suşu ya da altı hafta boyunca plasebo hapı aldılar .

Çalışmanın sonunda, VO2 max CS-4 almış katılımcılarda% 7 artarken, plasebo hapı verilen katılımcılar değişiklik göstermediler ( 3 ).

VO2 max uygunluk seviyesini belirlemek için kullanılan bir ölçümdür (Güvenilir Kaynak).

Benzer bir çalışmada, 20 sağlıklı yetişkin, 12 hafta boyunca ya 1 gram CS-4 ya da plasebo hapı aldı (Güvenilir Kaynak).

Araştırmacılar her iki grupta da maksimum VO2 değişikliği bulamamasına rağmen, katılımcılara CS-4 verilen diğer egzersiz performansı ölçütlerini iyileştirdi.

Bir çalışmada ayrıca Cordyceps içeren mantar karışımının genç erişkinlerde egzersiz performansı üzerindeki etkileri test edilmiştir (Güvenilir Kaynak).

Üç hafta sonra, katılımcıların VO2 max’ları plaseboya kıyasla% 11 arttı.

Bununla birlikte, mevcut araştırmalar Cordyceps’in eğitimli sporculardaki egzersiz performansını artırmada etkili olmadığını göstermektedir (Güvenilir Kaynak8 ).

ÖZETCordyceps’in yaşlı ve genç erişkinlerde egzersiz performansı ölçütlerini iyileştirdiği, ancak iyi eğitimli sporcularda olmadığı gösterilmiştir.

2. Yaşlanma Karşıtı Özellikler

Yaşlılar geleneksel olarak Cordyceps’i kullanarak yorgunluğu azaltır, güçlülüğü ve cinsel dürtüyü arttırır .

Araştırmacılar, antioksidan içeriklerinin yaşlanma karşıtı potansiyellerini açıklayabileceğine inanıyor (Güvenilir Kaynak).

Bazı araştırmalar Cordyceps’in yaşlı farelerde antioksidanları arttırdığını, hafızanın ve cinsel fonksiyonun gelişmesine yardımcı olduğunu bulmuştur (10 Güvenilir Kaynak11 Güvenilir Kaynak12 Güvenilir Kaynak).

Antioksidanlar, serbest radikalleri nötralize ederek hücre hasarına karşı savaşan, aksi halde hastalık ve yaşlanmaya katkıda bulunan moleküllerdir (13 Güvenilir Kaynak14 Güvenilir Kaynak15 Güvenilir Kaynak).

Bir çalışma, Cordyceps verilen farelerin, plasebo verilen farelerden birkaç ay daha uzun yaşadığını buldu ( 16 ).

Bir başka çalışma, Cordyceps’in meyve sineklerinin ömrünü uzattığını ve ayrıca yaşlanma karşıtı yararları olduğu inancını desteklediğini tespit etti (17 Güvenilir Kaynak).

Ancak, Cordyceps’in insanlarda aynı yaşlanma karşıtı faydaları olup olmadığı bilinmemektedir .

Farelerde Özet Araştırma, Cordyceps’in yaşlanma karşıtı özelliklere sahip olduğunu göstermektedir . Bu bulgular ümit verici olsa da, insanlar için geçerli olup olmadığı bilinmiyor.

3. Potansiyel Anti-Tümör Etkileri

Cordyceps’in tümör büyümesini yavaşlatma potansiyeli son yıllarda önemli bir ilgi yarattı.

Araştırmacılar, mantarların çeşitli şekillerde anti-tümör etkileri gösterebileceğini düşünüyor.

Test tüpü çalışmalarında Cordyceps’in akciğer, kolon, cilt ve karaciğer kanserleri dahil olmak üzere birçok insan kanser hücresi tipinin büyümesini engellediği gösterilmiştir (18 Güvenilir Kaynak19 Güvenilir Kaynak20 Güvenilir Kaynak21 Güvenilir Kaynak).

Farelerde yapılan çalışmalar ayrıca Cordyceps’in lenfoma, melanom ve akciğer kanseri üzerinde anti-tümör etkilerinin olduğunu göstermiştir (22 Güvenilir Kaynak23 Güvenilir Kaynak24 Güvenilir Kaynak25 Güvenilir Kaynak).

Cordyceps ayrıca birçok kanser tedavisi formuyla ilişkili yan etkileri de tersine çevirebilir. Bu yan etkilerden biri lökopenidir.

Kanser lösemi ile karıştırılmaması gereken lökopeni, beyaz kan hücrelerinin (lökosit) sayısının azaldığı, vücudun savunmasını azalttığı ve enfeksiyon riskini artıran bir durumdur (26 Güvenilir Kaynak).

Bir çalışma, Cordyceps’in radyasyondan sonra lökopeni gelişen fareler üzerindeki etkilerini ve ortak bir kemoterapi ilacı olan Taxol ile tedavileri test etti (27 Güvenilir Kaynak).

İlginçtir, Cordyceps lökopeni tersine çevirdi. Bu sonuçlar, mantarların bazı kanser tedavileriyle ilişkili komplikasyonları azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Ancak, bu çalışmaların insanlarda değil, hayvanlarda ve test tüplerinde yapıldığını not etmek önemlidir.

Cordyceps’in lökopeni ve insandaki tümör büyümesi üzerindeki etkileri bilinmemektedir, bu nedenle sağlık uzmanları şu anda sonuç çıkaramamaktadır.

ÖZETTüp ve hayvan çalışmaları, Cordyceps’in kanser tedavisinin bazı yan etkilerinin yanı sıra kanseri tedavi etme potansiyeline sahip olabileceğini göstermektedir . Ancak, bu etkiler insanlarda gösterilmemiştir ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

4. Tip 2 Diyabetin Yönetilmesine Yardımcı Olabilir

Cordyceps , diyabet tedavisine yardımcı olabilecek özel bir şeker türü içerir.

Şeker hastalığı, vücudun normalde şeker glikozunu enerji için hücrelerinize taşıyan, insülinhormonuna üremediği veya tepki vermediği bir hastalıktır .

Vücudunuz yeterince insülin üretmediğinde veya buna iyi tepki vermediğinde, glikoz hücrelere giremez, bu yüzden kanda kalır. Zamanla kanda çok fazla glikoz olması ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bu nedenle, şeker hastalığı olan kişilerin kan şekeri seviyelerinin iyi kontrol edilmesini sağlamaları önemlidir .

İlginçtir, Cordyceps , insülinin etkisini taklit ederek kan şekeri seviyesini sağlıklı bir aralıkta tutabilir.

Diyabetik farelerde yapılan birkaç çalışmada, Cordyceps’in kan şekeri seviyesini düşürdüğü gösterilmiştir (28 Güvenilir Kaynak29 Güvenilir Kaynak30 Güvenilir Kaynak).

Bazı kanıtlar, diyabetin ortak bir komplikasyonu olan böbrek hastalığına karşı da koruma sağlayabileceklerini öne sürüyor.

Kronik böbrek hastalığı olan 1.746 kişiden oluşan 22 çalışmanın gözden geçirilmesinde, Cordyceps takviyesi alan hastalar böbrek fonksiyonlarında iyileşme yaşadı (31 Güvenilir Kaynak).

Ancak, bu sonuçlar kesin değildir. İncelemenin yazarları, çalışmaların çoğunun düşük kalitede olduğunu belirtti. Bu nedenle, kronik böbrek hastalığı olan insanlarda Cordyceps’in böbrek fonksiyonları üzerindeki etkileri hakkında herhangi bir sonuca varılamadı .

ÖZETKronik olarak yükselmiş kan şekeri düzeyleri, kontrolsüz diyabeti olan kişilerde yaygındır ve ciddi sağlık etkileri olabilir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, Cordyceps’in diyabet tedavisi için potansiyel olabileceğini öne sürüyor .

5. Kalp Sağlığı İçin Olası Faydalar

Cordyceps’in kalp sağlığı üzerindeki etkileriyle ilgili araştırmalar ortaya çıktıkça , mantarların yararları giderek daha belirgin hale geliyor.

Aslında, Cordyceps , kalp atışının çok yavaş, çok hızlı veya düzensiz olduğu bir durum olan aritminin tedavisi için Çin’de onaylandı.32 Güvenilir Kaynak).

Bir çalışma, Cordyceps’in kronik böbrek hastalığı olan sıçanlarda kalp yaralanmalarını önemli ölçüde azalttığını buldu . Kronik böbrek hastalığından kaynaklanan kalp yaralanmalarının kalp yetmezliği riskini arttırdığı düşünülür, bu nedenle bu yaralanmaların azaltılması bu sonuçtan kaçınmaya yardımcı olabilir (33 Güvenilir Kaynak).

Araştırmacılar bu bulguları Cordyceps adenosin içeriğine bağladı . Adenosin, kalp koruyucu etkileri olan doğal olarak oluşan bir bileşiktir (34 Güvenilir Kaynak).

Cordyceps ayrıca kolesterol düzeyleri üzerinde yararlı bir etkiye sahip olabilir .

Hayvan araştırmaları Cordyceps’in “kötü” LDL kolesterolü azalttığını göstermiştir (35 Güvenilir Kaynak36 Güvenilir Kaynak37).

LDL, arterlerde kolesterol birikmesine neden olarak kalp hastalığı riskinizi artırabilir.

Benzer şekilde, Cordyceps’in farelerde trigliserit seviyelerini azalttığı gösterilmiştir (35 Güvenilir Kaynak).

Trigliseritler, kanınızda bulunan bir tür yağdır. Yüksek seviyeler daha fazla kalp hastalığı riski ile bağlantılıdır (38 Güvenilir Kaynak).

Ne yazık ki, Cordyceps’in insanlarda kalp sağlığına fayda sağlayıp sağlamadığını belirlemek için yeterli kanıt yoktur .

ÖZETCordyceps , aritmi önlemeye ve trigliserit düzeylerini ve “kötü” LDL kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olarak kalp sağlığına yarar sağlayabilir.

HEALTHLİNE İŞ ORTAĞI ÇÖZÜMLERİ

İstediğiniz Zaman Dakikada Doktordan Yanıt Alın

Tıbbi sorularınız mı var? Yönetim kurulu onaylı, deneyimli bir doktorla çevrimiçi veya telefonla bağlanın. Çocuk doktorları ve diğer uzmanlar 7/24 hizmetinizdedir.

6. Enflamasyonla Mücadeleye Yardımcı Olabilir

Cordyceps’in vücuttaki iltihapla mücadeleye yardımcı olduğu söylenir.

Bazı iltihaplar iyi olmasına rağmen, çok fazla kalp hastalığı ve kanser gibi hastalıklara yol açabilir.

Araştırmalar, insan hücrelerinin Cordyceps’e maruz kalması durumunda vücuttaki iltihaplanmayı artıran özel proteinlerin baskılandığını göstermiştir (39 Güvenilir Kaynak40 Güvenilir Kaynak41 Güvenilir Kaynak42 Güvenilir Kaynak).

Bu potansiyel etkiler sayesinde, araştırmacılar Cordyceps’in yararlı bir antienflamatuar destek veya ilaç olarak kullanılabileceğine inanmaktadır (42 Güvenilir Kaynak).

Aslında, Cordyceps’lerin farelerin solunum yollarındaki enflamasyonu azalttığı ve onları astım için potansiyel bir tedavi haline getirdiği gösterilmiştir. Bununla birlikte, mantarların vücudun iltihaplı bölgelerine rahatlama sağlamak için kullanılan reçeteli ilaçlardan daha az etkili olduğu görülmektedir (43 Güvenilir Kaynak).

Cordyceps ayrıca topikal kullanımlara sahip olabilir. Bir çalışma, farelerde topikal olarak uygulandığında cilt iltihabını azalttığını, ayrıca anti-enflamatuar özelliklerini gösterdiğini tespit etmiştir (44 Güvenilir Kaynak).

Cordyceps’in potansiyel inflamasyonla mücadele özellikleri henüz insanlarda gözlenmedi.

ÖZETAraştırma, Cordyceps’in hayvanlarda inflamatuar belirteçleri azalttığını göstermektedir . Bununla birlikte, insanlarda iltihaplanma üzerindeki etkileri bilinmemektedir.

Cordyceps Takviyeler alarak

Cordyceps sinensis’in toplanması zordur ve pound başına 9.000 USD’den fazla bir fiyat etiketi taşır (32 Güvenilir Kaynak).

Bu nedenle, Cordyceps takviyelerinin çoğunluğu Cordyceps CS-4 adı verilen sentetik olarak yetiştirilmiş bir versiyonunu içerir .

Yüksek kaliteli Cordyceps takviyeleri satın aldığınızdan emin olmak için, Amerika Birleşik Devletleri Farmakopesi (USP) veya NSF Uluslararası (NSF) mührü (NSF) mührü taşıyan markaları arayın.45 Güvenilir Kaynak).

Bunlar, takviyelerin etikette listelenen malzemeleri safsızlığı içermesini sağlayan üçüncü taraf kuruluşlardır.

Dozajlar

İnsanlarda yapılan sınırlı araştırmalar nedeniyle, dozajlar üzerinde bir fikir birliği yoktur.

İnsan araştırmalarında yaygın olarak kullanılan dozaj günde 1.000 ila 3.000 mg’dır. Bu aralık yan etkilerle ilişkili değildir ve bazı sağlık yararlarına sahip olduğu bulunmuştur.

Yan Etkiler ve Güvenlik

Cordyceps’in insanlarda güvenliğini henüz bir araştırma yapmadı .

Bununla birlikte, Geleneksel Çin Tıbbında uzun bir kullanım tarihi, toksik olmadıklarını göstermektedir.

Aslında Çin hükümeti , hastanelerde kullanılmak üzere Cordyceps CS-4’ü onayladı ve güvenli, doğal bir ilaç olarak kabul etti (32 Güvenilir Kaynak).