Yüzünüzdeki güneş lekelerinden nasıl kurtulurumYüzünüzdeki güneş lekelerini ortadan kaldırabilecek veya azaltabilecek birkaç evde ve profesyonel prosedür vardır.

Evde tedavi

Aşağıdakiler, yüzünüzdeki güneş lekelerinin solmasına veya yok edilmesine yardımcı olabilecek bazı evde yapılan tedavilerdir:

 • Aloe vera . Çalışmalar bulmuşlardır aloesin ve aluan içinde bulunan aktif bileşikler olan, aloe vera bitkiler, lekelerini ve hafifletmek hiperpigmentasyon .
 • Meyan kökü özü . Meyan özündeki bazı aktif bileşenler, hamile kadınlarda yaygın olan ve “hamilelik maskesi” olarak adlandırılan melazma gibi güneşe maruz kalmanın şiddetlendirdiği güneş lekelerini ve diğer cilt renk değişikliklerini hafifletmeye yardımcı olabilir . Güneş lekelerini aydınlatmak için birçok topikal krem ​​meyan kökü özü içerir.
 • C vitamini . Bu doğal antioksidanın, cildinize ve güneşe gelince birçok faydası vardır . Topikal L-askorbik asit, cildinizi UVA ve UVB ışınlarından korur, kollajen üretimini destekler ve koyu lekeleri aydınlatmada etkili olduğu bulunmuştur.
 • E vitamini . E vitamini yönünden zengin bir diyet ve E vitamini takviyesi almak, güneş hasarına karşı koruma sağlar ve özellikle C vitamini ile birlikte alındığında cildinizin sağlığını iyileştirebilir. E vitamini yağı uygulamak cildinize güneş hasarına karşı daha da fazla fayda sağlar. güneş lekelerini hafifletmeye yardımcı olun.
 • Elma sirkesi . Elma sirkesinde bulunan asetik asit, cilt pigmentasyonunu hafifletmeye ve cildinizin genel görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir.
 • Yeşil çay . Bazı web siteleri cilde yeşil çay poşetleri sürmenin güneş lekelerinin solmasına yardımcı olabileceğini öne sürüyor . Yeşil çay poşetlerinin etkinliği konusunda özel olarak herhangi bir bilimsel kanıt bulunmasa da, yeşil çay ekstraktının birdepigmentasyon etkisi..
 • Siyah çay suyu . siyah çay suyunun, dört hafta boyunca haftada altı gün olmak üzere günde iki kez uygulandığında kobaylarda bronzlaşmış lekeler üzerinde cilt açıcı etkisi olduğunu buldu .
 • Kırmızı soğan . Kurutulmuş kırmızı soğan kabuğu, 2010 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre cildi aydınlatabilecek bileşenler içerir .
 • Limon suyu . Limon suyu uzun zamandır saçları ve cildi aydınlatmak için bir ev ilacı olarak kullanılmaktadır ve cilt açıcı kremlerde yaygın bir bileşendir. Birçoğu limon suyunun güneş lekelerini azaltma yeteneğine yemin ederken, limon suyu asidiktir ve cildi ve gözleri tahriş etmenin yanı sıra kurumaya da neden olabilir.
 • Ayran . Laktik asit deriye uygulandığında ayran hafifletmek lekelerini yardımcı olabilir.
 • Süt . Ayran gibi süt de güneş lekelerini hafifletmeye yardımcı olabilecek laktik asit bakımından yüksektir. Ekşi sütün ciltte renk değişikliğinin tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir.
 • Tatlım . Antioksidanlarla dolu bal , cilt ürünlerinde yıllardır kullanılmaktadır. Yeni hücre büyümesini desteklediğine ve cilde uygulandığında güneş lekelerinin solmasına yardımcı olabileceğine inanılıyor.
 • Reçetesiz satılan kremler . Yüzünüzdeki güneş lekelerini gidermek için evde uygulayabileceğiniz tezgahın üzerinde birçok topikal krem ​​bulunmaktadır. Glikolik asit, hidroksi asit, hidrokinon, kojik asit veya deoksarbutin içeren kremleri arayın.

Profesyonel tedavi

Güneş lekelerini giderebilecek veya görünümünü önemli ölçüde azaltabilecek birkaç profesyonel tedavi mevcuttur. Bu tedavilerin tümü eğitimli bir cilt bakım uzmanı tarafından yapılmalıdır.

 • Lazerle yüzey yenileme. Lazerle cilt yenileme sırasında , güneşten zarar görmüş cildi katman katman kaldıran ışık demetlerini vermek için çubuk benzeri bir cihaz kullanılır. Yeni deri daha sonra onun yerine büyüyebilir. Yüzdeki lazerle yüzey yenileme, kaç tane güneş lekesinin tedavi edildiğine bağlı olarak 30 dakika ila iki saat arasında sürebilir. İyileşme tipik olarak 10 ila 21 gün arasında sürer.
 • Yoğun darbe ışığı (IPL). IPL , ciltteki güneş lekelerini hedeflemek için ışık enerjisi darbeleri kullanır. Bunu, renksiz lekeleri gideren melanini ısıtarak ve yok ederek yapar. Bir IPL seansı genellikle 30 dakikadan az sürer ve çok az acıya neden olur veya hiç ağrı yapmaz. İhtiyaç duyulan seans sayısı kişiden kişiye değişir.
 • Kriyoterapi. Kriyoterapi güneş lekelerini ve diğer cilt lezyonlarını sıvı nitrojen solüsyonu ile dondurarak giderir. Güneş lekeleri gibi yüzeysel koyu lekelerin tedavisi için azot oksit (sıvı nitrojen yerine) kullanılabilir çünkü agresif değildir ve kabarmaya neden olma olasılığı daha düşüktür. Kriyoterapi sadece birkaç dakika sürer ve genellikle iyi tolere edilir.
 • Kimyasal peelingler. Bu prosedür, cilde asit solüsyonunun uygulanmasını içerir, bu da sonunda sıyrılıp yeni cilde yol açan kontrollü bir yara oluşturur. Kimyasal peelingler ağrılı olabilir ve birkaç dakika süren yanma hissine neden olabilir, ancak bu soğuk kompresler ve reçetesiz satılan ağrı kesicilerle tedavi edilebilir.
 • Mikrodermabrazyon. Mikrodermabrazyon , aşındırıcı uçlu özel bir aplikatör kullanarak cildinizin en dış tabakasını nazikçe çıkarmayı ve ardından ölü deriyi çıkarmak için emmeyi içerir. Yaklaşık bir saat sürer, çok az acıya neden olur veya hiç ağrı yapmaz ve anestezi gerektirmez. Tedaviden sonra cildiniz pembe olacak ve gerginleşecektir, ancak bu sadece geçicidir.
Güneş lekelerinin önlenmesi

UVA ve UVB ışınlarına maruz kalmanızı sınırlayarak yüzünüzdeki güneş lekelerini önleyebilirsiniz. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

 • sabah 10 ile öğleden sonra 3 arasında güneşten kaçınmak
 • dışarı çıkmadan önce güneş kremi uygulamak ve her iki saatte bir yeniden uygulamak
 • güneş kremi içeren makyaj ürünlerini seçmek
 • cildinizi kıyafet ve şapkalarla kaplamak

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.