BaharatlarŞifalı Bitkiler

Zencefil Sağlık FaydalarıGazı azaltır ve bağırsak kanalını rahatlatır. 

Zencefil karminatif ve bağırsak spazmolitiktir ve bu özellikler bağırsak rahatsızlığı için rahatlama sağlar. Belki akşam yemeğinde çok fazla yediniz ya da gece geç saatte yapılan atıştırmalıklar iyi bir şekilde sonuçlanmamıştır. Neredeyse rahatlamak için biraz şekerlenmiş zencefil çiğneyin!

Mide bulantısını önler ve tedavi eder. 

Yüzyıllar boyunca zencefil deniz tutması ve diğer hareket hastalıklarını önlemek ve engellemek için kullanılmıştır. Çalışmalar, zencefilin bu tür bir rahatsızlığa karşı Dramamine’den daha güçlü olabileceğini göstermiştir. Hamilelik sırasında sabah bulantısı olan birçok kadın zencefil ile güvenli bir rahatlama bulmuşlardır . Daha yakın zamanlarda zencefil ameliyatları ve kemoterapiyi takiben mide bulantısını azaltmak için kullanılıyor.

Kan şekeri düşürür. 

2015 yılında, tip 2 diyabetli 41 kişiyi kapsayan bir çalışma, günde 2 gram zencefil tozu almanın , açlık kan şekerini % 12 oranında azalttığını ortaya koydu . Zencefil, insülinin salınmasına ve etkisine yardımcı olur ve karbonhidrat metabolizmasını geliştirir. Zencefil ayrıca vücudun diyabet nedeniyle oluşan komplikasyonlardan korunmasına yardımcı olur.

İltihabı hafifletir. 

Çeşitli çalışmalar, zencefilin egzersiz sonrası, kadınların adet döngüsü sırasında, migren baş ağrıları ve osteoartrit ve romatoid artrit muzdarip insanlarda iltihabı ve kas ağrısını azalttığını göstermiştir . Zencefil bunu steroidal olmayan enflamatuar ilaçların (NSAID’ler) zararlı etkileri olmadan yapar.

Kanserle savaşır.

Klinik çalışmalarda, zencefilin prostat, kolorektal, yumurtalık, akciğer, meme, cilt ve pankreas kanseri olan hastalarda kanser hücrelerinin öldürülmesinde etkili olduğu gösterilmiştir. Zencefil özleri kanser hücrelerinde antioksidan, antienflamatuar ve anti-tümör etkilerine sahiptir.

Bakteriyel enfeksiyonlarla savaşır.

Mikrobiyoloji Dergisi ve 2011’de yayınlanan Antimikrobiyaller Dergisi tarafından yayınlanan bir araştırmada , Ginger’in Staphylococcus ve Streptococcus pyogenes’e karşı konvansiyonel antibiyotiklerle etkinliği karşılaştırıldı . Zencefil, hastane kaynaklı bu bakteriyel enfeksiyonlarla mücadelede aslında daha etkiliydi.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Zencefil çayı içmek (aşağıdaki tarife bakınız), soğuk algınlığı ve baskın için mükemmel bir koruyucu önlem ve tedavi yöntemidir. Duke, ginger’in etkinliğinin sayısız (neredeyse bir düzine) antiviral bileşiğinden kaynaklandığını açıklıyor.

Mantar enfeksiyonlarını öldürür.

Mantar enfeksiyonları savaşmak zordur çünkü geleneksel ilaçlara karşı giderek daha dirençli hale gelmiştir. Ancak Carleton Üniversitesi 29 bitkiyi ve mantar enfeksiyonlarını öldürme yeteneklerini değerlendirdiğinde , kazanan olarak zencefil ortaya çıktı. Zencefil içten alabilir veya etkilenen alanlara topikal olarak uygulayabilirsiniz.

Mide ülseri ve GÖRH iyileşmesinde yardımcı olur. 

Moleküler Beslenme ve Gıda Araştırmalarıdergisinde yayınlanan bir çalışmada bilim adamları, zencefilin GÖRH tedavisinde kullanılan önde gelen bir ilaç olan Prevacid’den altı ila sekiz kat daha etkili olduğunu buldular.Parazitleri yok eder.

İster bir dünya gezgini, ister sırt istekli, ister suşi veya servisten hoşlanan biri olun, hayatınız boyunca parazitler veya solucanlar ile mücadele etmeniz gerekebilir. Örneğin anisakis kurdu çiğ balıklarda yaygındır ve tehlikeli bir istilacıdır. Yaygınlığından dolayı, Japonlar bu kurtları çıkarmak için suşi ile birlikte rutin olarak turşu zencefilleri yerler. Bir çalışma, zencefil ekstresinin 4 saat içinde anisakis larvalarının yüzde 90’ını tutmada ve 16 saat içinde onları yok etmede etkili olduğunu gösterdi.

Zencefilin Çeşitli Formları

Zencefil ile ilgili en güzel şeylerden biri, onu çok farklı şekillerde etkili bir şekilde kullanabilmenizdir. Ve bu yollardan bazıları düpedüz lezzetli!

Zencefil kök

Raw – Küçük bir parça çiğ zencefil dilimi kesin ve en sevdiğiniz yüzlü şekere ekleyin veya çay yapın.
Çay – Midenizi oturtmak veya soğuk algınlığına veya diğer uygulamalara yardımcı olmak için iki bardak ginger inç taze zencefil dilimini bir bardak sıcak suyla karıştırın. Zencefil bile inflamasyonu azaltacaktır!  Tat için biraz bal veya limon eklemek isteyebilirsiniz.
Esansiyel Yağı – Bu, bugüne kadar çok az kullandığınız zencefilin ve diğer uçucu yağların en güçlü şeklidir . Bir bardak suya veya başka bir içeceğe birkaç damla ekleyebilir, buharını soluyabilir veya sporcu ayağı için topikal uygulamalar veya bir kas masajı için bir taşıyıcı yağla karıştırabilirsiniz.
Pudra – Yemek pişirmek ve yemek tarifleri için veya ek olarak almak üzere kapsül şeklinde toz zencefil elde edebilirsiniz.
Kristalize – Buna şekerlenmiş zencefil denir. Bu çok lezzetli bir muamele ve zencefilden faydalanmanın keyifli bir yolu! Bizim bu bir çanta tutmak tıp göğüs mide tedavi etmek ya da bazen sadece sağlıklı olarak zevk için “şeker”.

Önemli Uyarılar :

Zencefili asla 2 (iki) yaşından küçük çocuğa vermeyiniz.
Günlük 4 gr dan fazla zencefil kullanmayınız.
Hazırladığınız zencefili 1 defada değilde günün değişik saatlerinde 2-3 defada tüketiniz.
Bir yetişkin ağırlığının 70 kg olduğunu unutmayınız.
Çocuklarda yetişkin ağırlığına göre dozu düşürerek veriniz. Örneğin 20 kg bir çocuk için hesap şöyle olmalıdır 70/20=3 bu durumda yetişkine hazırlanan doz 3 e bölünür ve kullanılır.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın