Altın Otu Yağının Sağlık FaydalarıAlerjiler

Altın Otu Yağının  alerji semptomlarını , özellikle de alerjenle temastan kaynaklanan bir tür alerjik döküntü olan kontakt dermatiti azaltabileceğine dair bazı kanıtlar vardır .

Ek olarak, alerji semptomları genellikle bağışıklık sistemi bir alerjene tepki verdiğinde ortaya çıkan iltihaplanma sonucudur. Bu nedenle, Altın Otu Yağının anti-enflamatuar özellikleri alerji semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Soğuk algınlığı ve öksürük

Altın Otu Yağınınl esans yağı, soğuk algınlığı ve öksürüklerle savaşmaya yardımcı olan antimikrobiyal özelliklere sahip olabilir . Ek olarak, soğuk algınlığı ve öksürükler solunum yollarınızda ve burnunuzun içinde iltihaplanmaya neden olabilir.

Kanıtlar , Altın Otu Yağının enflamasyonu azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.Soğuk algınlığı ve öksürükleri herdemyeşil yağ ile tedavi etmenin en iyi yolu bir difüzör kullanmaktır.

Cilt iltihabı

Cilt iltihabı tedavisi , uzun zamandır geleneksel Altın Otu yağı kullanımıdır. Bir laboratuvar çalışması , Altın Otu Yağının genellikle anti-enflamatuar olduğunu ve bu nedenle cilt iltihabını tedavi edebileceğini düşündürmektedir.

Yara iyileşmesi

Altın Otu Yağı , mekanizmalar belirsiz olmasına rağmen, yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir .

Cilt enfeksiyonları da düzgün iyileşmeyen bir yaranın yaygın bir yan etkisidir. Altın Otu Yağının antimikrobiyal özellikleri, yaranın sırayla iyileşmesine yardımcı olan enfeksiyonu önlemeye yardımcı olabilir.

Antibiyotiklerle birlikte kullanılan uçucu yağların, cilt yaralarında enfeksiyonu önlemede antibiyotiklerden daha etkili olduğunu buldu.

Sindirim sistemi rahatsızlıkları

Altın Otu Yağı geleneksel olarak aşağıdakiler gibi çok çeşitli sindirim sorunlarını tedavi etmek için kullanılır:

  • karın ağrıları
  • şişkinlik
  • hazımsızlık
  • asit reflü
  • kabızlık

Bir araştırma , bitkinin çiçeğinden gelen Altın Otu Yağının bağırsak spazmlarını durdurmaya yardımcı olabileceğini ve bu da kramp, ağrı ve şişkinlik gibi bazı sindirim sorunlarının semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Safra kesesi bozuklukları

Tedavisi safra kesesi rahatsızlıkları Avrupa’da Altın Otu  geleneksel kullanımıdır. Biraz var Özellikle hayvan çalışmalarından, Altın Otu Yağının safra kesesi iltihaplanmasını ve ilişkili ağrıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini unutmayın.

Kas ve eklem iltihabı

Çalışmalar, herdemyeşil esansiyel yağın anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğunu düşündürdüğü için , etkilenen bölgeye sürtünürken kas ve eklem iltihaplanmasını azaltabilir.

Enfeksiyonlar

Altın Otu Yağının antibakteriyel etkileri en çok çalışılan alanlardan biridir. Bu çalışmaların çoğu laboratuarda yapılmıştır, ancak herdemyeşil esans yağının, neden olanlar da dahil olmak üzere bir dizi bakterinin büyümesini yavaşlatabileceğini veya durdurabileceğini öne sürmektedirler.

Candida

Candida , bir mantar enfeksiyonu, pamukçuk ve vücutta diğer enfeksiyonlara neden olabilen bir mantar türüdür.

Altın Otu Yağının kandida büyümesini durdurabileceğini veya yavaşlatabileceğini göstermektedir. Bu uçucu yağın hem sıvı hem de buhar fazlarındaki bileşimini analiz ederken kandidaya karşı etkili olduğu bulunmuştur.

Araştırma ile henüz kanıtlanmamış kullanımlar :

Uykusuzluk hastalığı

Uykusuzluğun tedavisi , Altın Otu Yağının geleneksel bir kullanımıdır, ancak şu anda bunun işe yaradığına dair bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır.

Akne

Altın Otu Yağının genellikle sivilceleri , özellikle de sivilce izlerini tedavi etmesi önerilir, ancak şu anda bunun işe yaradığına dair bilimsel bir kanıt yoktur.

Karaciğer hastalıkları

Altın Otu Yağının, Avrupa’nın her yerinde karaciğer hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır , ancak şu anda bunun işe yaradığına dair bilimsel bir kanıt yoktur.

Herdemyeşil esansiyel yağ kullanımları

Altın Otu Yağı genellikle kas ve eklem ağrısını yatıştırmak için doğrudan cildinizde kullanabileceğiniz bir krem ​​olarak seyreltilir.

Saf uçucu yağsa, etiketi kontrol edin ve Altın Otu Yağının yaklaşık yüzde 2 ila 5 uçucu yağa seyreltilmezse, kullanmadan önce bir taşıyıcı yağ ile seyreltin .

Ve cildinizin geniş bölgelerinde kullanmak için seyreltmeden önce bile, alerjik reaksiyonu kontrol etmek isteyeceksiniz. Uçucu yağı seyreltin (2 ila 3 damla Altın Otu  uçucu yağı 1 ons tatlı badem yağı gibi taşıyıcı yağ içinde) ve biraz ön kolunuza küçük bir daire içinde yerleştirin. Bir gün içinde reaksiyon olmazsa, vücudunuzun diğer bölgelerinde kullanmak güvenli olmalıdır.

Altın Otu Yağının yağından gelen buğuyu solumak için bir difüzör de kullanabilirsiniz.Uçucu yağları soluduğunuzda, dumanlar onlara zarar verebileceğinden, yağları dağıtırken mola vermek ve çocukları, hamile kadınları ve evcil hayvanları odadan uzak tutmak akıllıca olur.

Asla uçucu yağı ağızdan almayın (yutmayın). 

Herdemyeşil yağı önlemleri

Altın Otu Yağının genellikle güvenli olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, yağı kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı şeyler olabileceğini gösteren birkaç çalışma yapılmıştır.

Yapılan bir çalışmada bir alerjik kontakt dermatit olgusu bulundu , ancak bu yan etki, çalışmadaki diğer 10 denekte veya diğer çalışmalarda bulunmadı. Kullanmadan önce yağı küçük bir cilt parçasında test etmek en iyisidir .

Hayvanlar üzerinde  yapılan bir araştırma ve laboratuvardaki insan hücreleriüzerinde yapılan bir 2010 çalışması, Altın Otu Yağının bazı karaciğer enzimlerinin düzgün çalışmasını engelleyebileceğini buldu. Bu, bu karaciğer enzimleri tarafından metabolize edilen ilaçlarla etkileşime girme şansı olduğu anlamına gelir.

Herdemyeşil yağı yan etkileri

Herdemyeşil esansiyel yağı, olumsuz yan etkileri olmadan genellikle güvenli kabul edilir.Bununla birlikte, herdemyeşil yağın insanlar için güvenli olup olmadığı konusunda çok az çalışma yapılmıştır.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın