Şifalı BitkilerŞifalı Bitkiler - Otlar

Chia Tohumunun Faydaları
Chia Tohumu nedir?
Chia tohumları, Meksika ve Guatemala’ya özgü chia çiçekli bitkilerinden gelir. Bitkinin bilimsel isimleri Salvia hispanica ve ‘altın chia’ olarak da adlandırılan Salvia columbariae’dir . Bunların ikisi de nane ailesine aittir ( Lamiaceae ). Chia çekirdekleri bakmak benzer üzere susam tohumu .

Chia bitki olmuştu ekili çok uzun bir süre için Aztekler, Mayalar, Incans ve diğer kabileler tarafından.  Başlangıçta ‘chia’, Maya dilinde ‘güç’ anlamına geliyordu. Bu nedenle, onlar için temel bir yiyecekti ve tarihçiler onu Yerli Amerikalılar için önemli bir bitki ve besin kaynağı olarak görüyorlardı. Aztekler’in düşmesi ve Kuzey Amerika bölgesindeki yerel nüfusun genel olarak gerilemesiyle birlikte, chia tohumlarının kullanımı da azalmıştır.

19. yüzyılın sonunda ve 20. yüzyılın başında, buğday ve mısır chia tohumlarını tercih edilen ürün olarak değiştirdi. Temel gıdalardaki bu değişiklik, Yeni Dünya’yı kolonileştiren ve buğday, pirinç , mısır, patates ve tatlı patates gibi yiyecek tahıllarını ortaya çıkaran Avrupa’dan gelen gezginlere atfedilebilir .

Yiyeceklerin genel tercihi yıllar içerisinde değişmiştir. Chia tohumları yakın zamana kadar uzun zamandır unutulmuştu. 20. yüzyılın başında, daha fazla insan yararlarını bilmeye başladıkça chia tohumlarının canlandığını gördü.

Chia Tohumu Besin Değerleri
Göre USDA Ulusal Besin Veritabanı, Chia tohumları kolestrol içermez, enerji, iyi bir kaynaktır protein , yağ, karbonhidrat ve diyet lifi .  Mineraller arasında iyi bir kalsiyum , fosfor , potasyum ve magnezyum kaynağıdırlar . Chia tohumları ayrıca C vitamini , tiamin, riboflavin ve niasin gibi vitaminlerden de zengindir . Diğer besinler E & A vitamini , sodyum ve çinko içerir .

Chia tohumları da iyi bir antioksidan kaynağıdır . Chia tohumlarında bulunan antioksidanlar arasında flavonol glikozitler, klorojenik asit, kafeik asit, kaempferol, kersetin , miseetin ve linolenik asit bulunur. Bu antioksidanlar vücuttaki serbest radikallerin seviyelerini azaltmada yardımcı olur.  yapılan bir araştırma , aynı zamanda birçok yararı olan çok yüksek konsantrasyonlarda omega-3 yağ asitleri içerdiklerini ileri sürmektedir .

Chia Tohumunun Sağlık Faydaları
Çok fazla besini olan Chia tohumları, bazıları aşağıda belirtilen birçok durumun tedavisinde yardımcı olur.

Kalp Hastalıklarını Önle
bir araştırma , chia tohumu tüketiminin HDL veya iyi kolesterol seviyelerini arttırdığını ancak toplam kolesterol seviyelerini aynı anda azalttığını gösteriyor. [5] Chia tohumları kalp için sağlıklı bir besin olarak kabul edilir. Sebep, vejetaryen dünyadaki en zengin omega-3 yağ asitleri ve alfa-linolenik asit kaynağı olmalarıdır. Omega-3 yağ asitleri kalp korumak ve omega-6 yağ asidi seviyelerini (LDL kolesterol) azaltılması ve bir muhafaza kalp hastalıkların başlamasını önlemek iyi yağ (HDL kolesterol) gerilme içermeyen kardiyovasküler sistem.

Cilt bakımı
Chia tohumları yüksek antioksidan kapasitesine sahiptir. Bu antioksidanlar cilt hücrelerini onarabilir ve daha fazla hasarı önleyebilir. Omega 3 yağ asitleri yaşlanma ve kırışıklıkların görünümünü gecikme, kuruluk durumunda cilt nem seviyesini muhafaza yardımcı olur. Chia tohumları, enflamatuar özellikleri nedeniyle , aynı zamanda akne tedavisinde de kullanılır.

Sindirim Sağlığını Artırma
In kitabında ‘Chia Magic’, uluslararası alanda tanınan editör ve köşe yazarı, California’dan James Scheer chia çekirdeği yüksek diyet lifi içeriği bağırsak hareketlerini düzenleyen için iyi olduğunu iddia ve aynı zamanda genel yetişmek için yardımcı olur , gastrointestinal sağlığı. Tüketimden sonra, bu tohumlar midede bir prebiyotik görevi gören ve bağırsaktaki sağlıklı bakterilerin büyümesini destekleyen jel benzeri bir madde oluşturur. Chia tohumları sizi daha uzun süre dolu hissetmenizi sağlar, böylece fazla ısınma dürtüsünü azaltır.

Diyabeti Yönet
Chia tohumlarında bulunan nişastalar ve karbonhidratlar, geleneksel yiyeceklere kıyasla yavaş yavaş salınır ve bu nedenle, kan şekeri seviyesi yemek yedikten hemen sonra dalgalanmadığından , tip 2 diyabetliler için idealdir . Şekerin kan dolaşımına daha yavaş salınması, bu şekerlerin vücuttaki hücrelerin her biri tarafından optimum emilimine yardımcı olabilir. Bu nedenle, insülin ihtiyacının chia tohumu ile azaldığına inanılmaktadır.

Osteoporozu Önleyin
Chia tohumlarında bulunan kalsiyum miktarının yağsız sütte bulunanlardan daha yüksek olduğu düşünülmektedir . Bu tohumlar ayrıca bor içerir . Gelişmiş vücut fonksiyonları ve kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyumun metabolize edilmesine, osteoporozun , eklem zayıflığının ve genel vücut esnekliğinin önlenmesine yardımcı olur .

Diş Sağlığı
Dişle ilgili sorunları gidermek için günlük olarak bir avuç chia tohumu almanız önerilir. Kalsiyum, fosfor ve çinko yönünden zengin olan Chia tohumları dişler için harikadır. Dişleri sağlıklı tutar, ağız kokusunu giderir ve genel ağız bakımında yardımcı olurlar.

Sporcu Performansını Artırın
Chia çekirdekleri içecek olabilir kanıtlamak herhangi sağlıksız şeker düzeylerine katkıda bulunmadan enerjiyi artırır büyük enerji içeceği olmaya.  Dünyanın dört bir yanındaki sporcular enerji seviyelerinde hızlı bir sağlık artışı sağlamak için chia tohumlarını kullandıklarından bu iddialara katılıyorlar. Görünüşe göre, bu ‘ süper besinleri ‘ veya daha uygun şekilde ‘ süper besinleri ‘ tüketerek metabolizmanızdaki artışı da görebilirsiniz .

Ağırlık kontrolü
Chia tohumlarındaki besinler uzun vadede bir kişinin ağırlığını kontrol altında tutmada önemli bir rol oynayabilir. Ayrıca, bu tohumların iştahınızı kontrol etmesi gerçeği, fazla kilolu insanların amaçlarına bağlı kalmaları ve zayıf olanların şekillerini korumasını kolaylaştırır.

Yorgunluğu Önle
Chia tohumları, bazı balık türleri dışında, iyi bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Yaşla ilgili bunama ve diğer durumların yanı sıra yorgunluk kontrolünde yardımcı olurlar .

Hipertansiyonu Yönet
Chia tohumlarının düzenli tüketiminin, yüksek tansiyon için normal ilaçlar gibi benzer bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur .  Çalışmalar chia tohumlarının sistolik kan basıncını 6 ± 4 puan kontrol ettiğini gösterdi. Ayrıca kontrollü tip 2 diyabetli kişilerde ortaya çıkan ve majör kardiyovasküler risk faktörlerini hafifletir .

Artrit Önlemek
Chia tohumları, ideal bir iltihap kontrolörü olarak hareket etmek için kolayca omega-3 yağ asitlerine dönüştürülebilen yüksek seviyelerde alfa-linolenik aside (ALA) sahiptir. Bu yağ asitleri eklem ve arterlerdeki iltihabı kontrol eder. Günlük olarak yaklaşık 4 gram alfa-linolenik asit (ALA) alımının, artriti önlemek için yeterli olduğu tahmin edilmektedir.

Antikanser Özellikleri
Chia tohumları uzun süredir kanser önleyici yararları için bilinir .  chia tohumlarındaki omega 3 asitleri servikal ve meme kanserlerinde kanser hücresi büyümesini önleme konusunda büyük potansiyele sahiptir .

Göz bakımı
Olarak Chia çekirdekleri, omega-3 yağ asitleri olarak zengin olan karşılaştırıldığında için somon veya keten tohumu.  Dry Eye Sendromu (DES) semptomlarının önlenmesinde ve gözlerdeki iltihaplanmanın azaltılmasında anahtar rol oynarlar . Bu nedenle, bu tohumların düzenli tüketimi vizyonunuzu sağlıklı tutacaktır.

Gebelikte Yardım
Hamile kadınlar için ideal bir besin olarak kabul edilen chia tohumları, bebeğin beyninin gelişiminde yardımcı olabilir, tüm kayıp besinleri yenileyebilir ve enerji seviyelerini artırabilir. Omega 3’ün büyük bir kaynağı olan balıklar bazen doğmamış bebeğin sağlığını yüksek cıva seviyeleri ile tehdit edebilir. Bu yüzden chia tohumları tüm anneler için güvenli bir seçenek! Ayrıca, bu tohumlar kan şekeri seviyesini kontrol altında tutar ve bebekte yüksek doğum ağırlığı, C-kesit doğum ve preeklampsi gibi durumları önlemeye yardımcı olur .

Chia Tohumu nasıl yenir?
Chia tohumları bir bardak suya batırılabilir ve ertesi sabah kahvaltıda tüketilebilir.

Suya batırılmış chia tohumları, tereyağı kullanımını ortadan kaldırmak için keklere veya çerezlere eklenebilir . Filizlenmiş chia tohumlarını yemek de çok faydalı olabilir.

Sağlıklı bir bileşen olarak çeşitli içeceklere, meyve sularına, protein sallamalarına ve milkshake’lere eklenebilirler.

Chia tohumları kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinde çeşitli yiyeceklere de serpilebilir.
Sağlıklı bir omlet yapmak için yumurtalara veya pansuman olarak salatalara eklenebilirler .

Süte bir avuç chia tohumu ekleyip , sağlıklı bir püresi olması için karışımı bir süre kaynatın .

Chia tohumları öğütülebilir ve toz, un, süt ve yoğurtlara eklenebilir .

Chia tohumları, koyulaştırıcı bir ajan olarak güveçlere ilave edilebilir.

Chia Tohumlarının Yan Etkileri
Alerjiler: Chia tohumları döküntülere, kurdeşenlere, kusmaya ve ishale neden olabilir . Ayrıca, chia ile kekik , susam ve hardal gibi yakından ilgili yiyecekler arasında çapraz reaksiyonlar vardır .
Sindirim Sorunları: Aşırı yerse, chia tohumları bazı insanlarda mide sorunlarına neden olur. Bu etki, tohumlardaki yüksek lif içeriğinden kaynaklanmaktadır.
Kanser: Chia tohumlarının kansere olan etkisinin, tohumların prostat kanseri riskini arttırdığını söylediği tartışmalı çalışmalar var . Tohumları tüketmeden önce doktorunuza danışın.
Kan Basıncı: Chia tohumlarının kan inceltici görevi gördüğü için hipertansiyonu tedavi ettiği bilinmektedir. Bu yüzden yüksek tansiyon için ilaç alan insanlar, hipotansiyon riski bulunduğundan bu tohumların alımından kaçınmalıdır.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın